Wpis z mikrobloga

Witajcie, stoję przed ciężkim wyborem i potrzebuję waszego wsparcia, opartego mniemam na bogatym (co u niektórych) doświadczeniu. Chcę zakupić na początek 4-5 sztuk whisky z przedziału cenowego 120-170 zł. Mam na myśli ceny regularne, bez promocji gdyż nie o to tu chodzi.
Ważne aby trzymać się przedziału cenowego. Całość pierwszego zakupu 5 szt whisky chcę zamknąć w granicach 700-850 zł.
Interesuje mnie przede wszystkim rocznik oraz zróżnicowanie w wyborze tj. rodzaj smaku, finiszu itp. Chciałbym aby smak był przede wszystkim w każdym przypadku o ile to możliwe inny, nie powinny się upodabniać do siebie, zlewać w jedno.

Wstępnie wybrałem:
1. Glenmorangie, The Original, 10
2. Bowmore, 10 YO
3. Glenfiddich 12 YO
4. Monkey Shoulder 1 Ltr, 40%

Biorę również pod uwagę:
1. ABERFELDY 12 YO, SINGLE MALT SCOTCH WHISKY
2. GLEN DEVERON 16 YO
3. GLEN GRANT 12 YO
4. GLENFARCLAS, 12 YO
5. MAKER'S MARK 101 WHISKEY
6. TOMATIN 15 YO
7. TOMATIN, 12 YO

Będę niezmiernie wdzięczny za propozycje co dorzucić/ usunąć :) !
#whisky #pijzwykopem #pytanie #dylemat
czasnawykopki - Witajcie, stoję przed ciężkim wyborem i potrzebuję waszego wsparcia, ...

źródło: comment_1589478761KMc9dYh1kZLurlTk1xPoCA.jpg

Pobierz
  • 24
  • Odpowiedz
@czasnawykopki: Jeśli koniecznie chcesz całe butle, to wrzuciłbym Talisker 10, świetna podstawka. Powinieneś znaleźć w okolicach ~150 zł. Zastanów się czy nie lepiej ogarnąć sampli, wydasz dużo mniej, a poznasz co mniej więcej do Ciebie trafia i wtedy możesz zacząć inwestować w całe butelki :)
  • Odpowiedz
@Ipaaa: Chcę zakupić całe butelki a jeśli coś mi nie podejdzie to sam zrobię z nich być może sample w przyszłości. Póki co degustowałem tylko Speyburn Hopkins Reserve, Connemara Turf Mór, Connemara Peated Single Malt. Wszystkie trafiały :) Talisker 10 brzmi ciekawie a czym zachwyciła?
  • Odpowiedz
@Ipaaa: nie dodałem, że butelki w większości kupuję litrowe i w tym przypadku Talisker to już powyżej 200 pln wychodzi. A co myśłiśz o pozostałych z pierwszej czwórki? Glenfiddich już piłem ale 15 yo :)
  • Odpowiedz
@czasnawykopki: Widzę, że ładnie regionami rozplanowałeś, więc może nimi polecimy, by było różnorodnie. Pierwsze trzy whisky bym w sumie zostawił, Monkey Shoulders bym wywalił. Z Wysp dodałbym albo właśnie Taliskera 10, albo Highland Parka 10. Nie wiem, czy regionami by Ci odpowiadało, jak nie, to jako ostatnią dałbym z Twojej listy Glenfarclasa 12. Jak chciałbyś dalej regionami, to Glen Scotia była by akurat - region Campbeltown.
  • Odpowiedz
@czasnawykopki: Talisker to fajny wstęp do dymu, też trochę inny niż np z Islay. W smaku według mnie ciekawa pieprzność i sól. Wydaje się bardziej złożona niż większość podstawek. @Pytongino dobrze pisze, też bym wywalił Monkey Shoulders ( ͡° ͜ʖ ͡°) Z Campbletown pomyślałbym jeszcze nad Springbankiem i Kilkerranem, ale to już trochę powyżej budżetu. Co do tych pierwszych o których pisałeś, nie miałem okazji próbować. Jedynie
  • Odpowiedz
@Pytongino @Ipaaa ok, rzeczywiście Monkey Shoulders się pozbędę na rzecz Glenfarclasa 12. Cena jak najbardziej mi pasuje. Glendronach i Talisker chyba poleci na następny rzut ^_^ Sklep, z którego kupuje w większości sprzedaje 1L wiec w obu przypadkach cena wychodzi ponad 200 pln.

Aktualna lista:
1. Glenmorangie, The Original, 10
2. Bowmore, 10 YO
3. Glenfiddich 12 YO
4. Glenfarclasa 12

Nie za dużo tych Glenów ( ͡° ʖ̯ ͡
  • Odpowiedz
@Ipaaa: @Pytongino: @czasnawykopki: @czasnawykopki:
MOJE TYPY:
Trochę namieszam w Twoich wyborach, ale będziesz zadowolony. Trust me ( ͡° ͜ʖ ͡°)

ISLAY: Laphroaig 10/Ardbeg 10
profil: dym, bekon, szpital, jodyna, flaki, wojna - 150-180zł

HEBRYDY/WYSPY: Talisker 10/Highland Park 10
profil: sól, bryza morska, odrobina dymu, lekka słodycz - 100-150zł

HIGHLANDS: Glendronach 12, od biedy Glenmorangie, ale jak już to Quinta Ruban
profil: czerwone owoce, dużo
  • Odpowiedz
@czasnawykopki: Po prostu zaufaj. Zaproponowałem przegląd szkockiej whisky z podziałem na regiony, ale tak, aby jednocześnie były maksymalnie różnorodne. Jak wybierzesz na start Monkey Shoulder, Glenmorangie, Glenfiddich i Glenfarclasa to będzie nadal spoko, ale lekko powieje nudą według mnie.
  • Odpowiedz
@czasnawykopki: @sortris: Właśnie dlatego staram się jak najmniej dorzucać nowych whisky, jak ktoś tutaj ma już kilka propozycji i prosi o pomoc, bo własnie powoduje to tylko dodatkowe zamieszanie ( ͡° ͜ʖ ͡°). Ale lista zacna, tak wcześniej rzuciłem tymi regionami, bo akurat na tej liście były 3 różne, bo sam nigdy nimi nic nie wybierałem, ale teraz jak tak na to patrzę, to zestaw sampli
  • Odpowiedz
@Pytongino: @czasnawykopki: wiem, że trochę namieszałem, ale w pełni świadomie. Po prostu różnice w zaproponowanych przeze mnie butlach są na tyle duże, że stanowią świetną bazę edukacyjną, a jednocześnie są to na tyle porządne trunki, że w razie czego bez problemu rozsampluje.
  • Odpowiedz
@sortris Dzięki za podpowiedź, wkrótce wybiorę się do jakiegoś dobrego monopolowego i kupię po sztuce to co proponujesz. Z racji organicznego dostępu i litrażu sklepu w którym aktualnie robię zakup to wybór ostatecznie padł na:
Glenfarclas, 12 YO 1 Ltr, 43%
Glenfiddich 12 YO 1 Ltr, 40%
Connemara Peated Single Malt (Geschenkverpackung) 0.7 Ltr, 40%
Nikka Whisky From The Barrel (Geschenkverpackung) 0.5 Ltr, 51.4%

Sortis podziękowania, winszuję! Lista już w telefonie na
  • Odpowiedz
@sortris: Nie omieszkam ^_^ ! Wszystko wina Tomasz Milera, łobuza jednego. Część whisky zagości u mnie ponownie chociażby Connemara by odkryć je na nowo. Niestety jeszcze kilka miesięcy temu whisky to tylko z lodem i najczęściej z colą, nawet Connemara Turf Mór. Nikka, dlatego że chcę coś zupełnie nie związanego z najczęściej wymienianymi tytułami. Oczywiście dam znać jak wrażenia. Póki co "męczę się nad" Speybrun Hopkins Reserve i tu moje pytanie
  • Odpowiedz
@czasnawykopki ¯_(ツ)_/¯ czasem tak bywa, że ceny w sklepach są kosmiczne bez wyraźnego powodu. Może to już ostatnie butelki u nich, plus ciężko dostępne w Polsce. Ale i tak przebitka niezła...
  • Odpowiedz
@Ipaaa
@sortris

Widze ze sie orientujecie w temacie, a sam wlasnie przyszedlem tu rozeznac sie od czego zaczac.
Chcialbym poznac swoj wlasny gust odnosnie whisky i zamiast kupowac cale butelki, wole skupic sie na samplach (o ktorych uslyszalem dzis po raz pierwszy). Skad je zdobyc, co kupic?
  • Odpowiedz