Wpis z mikrobloga

Będę się powoli przymierzał do kupna #mieszkanie na #kredythipoteczny i mam pytanie do znawców tematu. Zamierzam go spłacić tak szybko jak się da, dlatego kluczowe są dla mnie dwa parametry: raty malejące oraz możliwość nadpłacania od pierwszego dnia bez ponoszenia dodatkowych kosztów. W dalszej kolejności brak prowizji i produktów dodatkowych typu karta kredytowa. Czy te rzeczy są dzisiaj standardem, czy nie bardzo? Na które #banki powinienem zwrócić uwagę?

Z samym uzyskaniem kredytu nie powinienem mieć problemu, UoP, wkład własny mam około 35% i zamierzam pożyczyć mniej więcej połowę kwoty, na jaką teoretycznie mam zdolność kredytową według internetowych kalkulatorów.
#nieruchomosci
  • 16
  • Odpowiedz
@CamelCase: Nie są standardem. Po pierwsze raty malejące niekoniecznie dadzą ci jakąś przewagę.
W wielu bankach brak prowizji oznacza prowizję za wcześniejszą nadpłatę/spłatę lub odwrotnie. ING i mBank miało ofertę 0% i 0%.
W praktycznie każdym banku nie musisz posiadać KK, ale już ROR często wpływa na obniżenie marży. Do tego warto sprawdzać inne ukryte koszta jak ubezpieczenie na nieruchomość + ubezpieczenia na życie/kaletce/utraty pracy.

Wkład własny powyżej 20%, w
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@CamelCase: ing millenium i mbank.
W ing jest obecnie loteria i dużo wniosków odrzucają. Wkład wymagany obecnie 30%. Mi odrzucili z wkładem własnym pond 50%.

Ważna jest obecnie UOP i dobre dochody. Próbuję drugi raz z zabezpieczeniem na innej nieruchomości, wstępna decyzja jest pozytywna.
W millenium i mBanku jeszcze nie mam odpowiedzi ale oferta też jest podobna. Jednie w mBank ostatnia kwota spłaty całkowitej jest jakoś oprowizjowana ale to możesz
  • Odpowiedz
Mi odrzucili z wkładem własnym pond 50%.


Wow. To jest aż dziwne, bo wydaje się że przy takim wkładzie nic nie ryzykują. Nieruchomość już stoi? A może po prostu spodziewają się tąpnięcia większego niż o 50%? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@CamelCase: mi również jak @zbyasr odrzucli wniosek.
Myśle, że chcieli pozbyc sie wniosków z niższą marżą niż obecnie oferują, po drugie mieli sporo do roboty, ale pracowali mniej godzin niż zwykle i w niektórych przypadkach nie wyrabiali się z czasem, wiec moze po prostu odrzucali.
Jak dla mnie u nich odbywala sie jakas loteria xD
  • Odpowiedz
@zbyasr: wkład własny nie ma żadnego znaczenia przy decyzji kredytowej, ważne jest tylko żeby spełnić wymóg, potem się już nie liczy czy masz 30 czy 80%
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@CamelCase: jest jeszcze w budowie. Oddanie początek 2021.
@SpokojnaWodaWsciekleFale: dziś dostałem wstępna odpowiedź na zabezpieczeniu na innym M. Jest pozytywna. Zobaczymy co po operacie będzie. A ofertę mam teraz lepsza niż miesiąc temu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@krand: zdolność też mamy także podejrzewam że nie chcą ryzykować na budynku w budowie. W ing ubezpieczenia pomostowe jest bardzo niskie bo bodajże parę złotych.
  • Odpowiedz
@defkor: Ależ ja czekam. Właściwie czekam (i pomnażam kapitał) od kilku lat, bo prawdę mówiąc wcześniej w ogóle nie zamierzałem brać kredytu, ale zdaje się że nadchodzi kryzys, a ja nie uzbierałem jeszcze wystarczająco dużo gotówki. Mogę poczekać jeszcze rok, półtora. Powoli zaczynam szukać okazji i zbierać potrzebne informacje. Jak się nie doczekam to trudno, ale jeśli mi się uda to zrobię interes życia. :)
  • Odpowiedz
@CamelCase: Ja spłacam kredyt w PKO BP (PKO BH) i mam raty równe, ale mogłyby być też malejące, nie ma żadnych prowizji za wcześniejszą spłatę i dyspozycje składa się bardzo prosto po zalogowaniu się do bankowości internetowej. Dodatkowe produkty, jak karta kredytowa (zakupy za 7200 zł rocznie i brak opłaty rocznej, odsetek też brak jak szybko spłacam), ubezpieczenie od utraty pracy, też mam bo obniżyły mi marżę.
  • Odpowiedz
Będę się powoli przymierzał do kupna #mieszkanie na #kredythipoteczny i mam pytanie do znawców tematu. Zamierzam go spłacić tak szybko jak się da, dlatego kluczowe są dla mnie dwa parametry: raty malejące oraz możliwość nadpłacania od pierwszego dnia bez ponoszenia dodatkowych kosztów. W dalszej kolejności brak prowizji i produktów dodatkowych typu karta kredytowa. Czy te rzeczy są dzisiaj standardem, czy nie bardzo? Na które #banki powinienem zwrócić uwagę?


@CamelCase: Raty malejące dostępne są w większości banków (ale nie w każdym). W przypadku planowanych częstych nadpłat kredytu wybór harmonogramu płatności ma drugorzędne znaczenie. Odsetki naliczane są co miesiąc względem aktualnego salda zadłużenia. Raty malejące i równe różnią się ilością kapitału spłacanego w każdej racie. Nadpłacając kredyt możesz samodzielnie wpływać na wysokość kapitału w każdej racie. Zwykle też większą oszczędność niż raty malejące daje skrócenie okresu kredytowania.

Oferty standardowe, czyli bez dodatkowych produktów są dostępne w każdym banku. Zwykle jednak są tak przygotowane, aby były znacznie droższe niż oferty promocyjne, czyli z dodatkowymi produktami (ubezpieczenie na życie, spłaty kredytu, karta płatnicza, karta kredytowa, konto z wpływami
  • Odpowiedz