Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Ogrzewanie bez gazu - jaką technologię byście wybrali? Coś wygodnego, w miarę bezobsługowego i taniego w eksploatacji.
Co powiecie o podłogówce na podczerwień? Biorąc pod uwagę, że dom będzie "energooszczędny" i z rekuperacją, a na podłogę pójdzie coś dobrze grającego z takim źródłem ciepła (odpadają parkiety itp.)
#budownictwo #budujzwykopem #dom #ogrzewanie
  • 14
@peanut_whu: gość który mi liczył pompę i fotowoltanika twierdził że te maty to bardzo słabe rozwiązanie do budownictwa mieszkalnego. Ale nie zagłębiałem się w temat bo koniec końców stanęło na pellecie plus podlogowka, zwykła na wodę.
@przemek_posp: właśnie, gość o którym wyżej wspomniałem to przeliczał jak się nie mylę że mata potrzebuje 1.2kw energii elektrycznej by wyprodukować 1kw energii cieplnej. Pompa ciepła 0,6kw prądu na 1kw ciepła. maty wypadają na takim porównaniu 2x drożej w eksploatacji. A do tego dodawał ze to jest nie do końca przyjemne w odczuciu ale tu nie wiem co miał na myśli.

@kubapolice: mylisz się, to nie są nagrzewające się druty,
@peanut_whu: jak duży dom? Instalacja pompy ciepła nie jest taka droga jeśli bierzemy pod uwagę powietrzna. Nie będziesz potrzebował komina w kotłowni, sam komin systemowy to jest około 4k.
@Andi128: Mylisz się, tak właśnie działa panel grzewczy. Ze strony jednego producentów:

Sercem tego typu promienników jest element grzewczy, który nagrzewając się, oddaje ciepło na powierzchnię urządzenia, a dopiero rozgrzana powierzchnia oddaje ciepło do pomieszczenia w formie fali podczerwonej.
@Nobel210: hmm, zaciekawiłeś mnie, poczytam o tym. Co do pomp powietrznych – wyczytałem, że koszt to 20-30 tys., więc w sumie nie jest źle. Tylko czy one mogą pracować samodzielnie, bez dodatkowego ogrzewania?
@peanut_whu: Mnie pompa z montażem kosztował 29,5k. Samo urządzenie to koszt 20k, jeśli odliczysz koszt komina którego nie musisz robić to masz już 16k. A dobry piec na pelet to niewiele mniej kosztuje. Dodatkowo jak Ty chcesz niewielki dom to nie tracisz miejsca na kotłownie i magazynowanie opału. Popatrz na pompy z wbudowanym zasobnikiem CWU.