Wpis z mikrobloga

Krotki opis mist polskich:

- #gdansk - fajny klimacik, wszak nad morzem, miasto hanzeatyckie (jak Lubeka, Amsterdam czy Bergen), multum turystow ze Skandynawii, troche #!$%@? im z cenami w nowym budownictwie, poza "starym miastem" (ktore tam sie chyba jakos inaczej nazywa) i Wyspa Spichrzow, "tak srednio bym powiedzial", Sopot - droga imprezownia dla bananow.
- #lublin - jedyna cywilizacja na scianie wschodniej, ladne stare miasto, plac litewski, troche brunatne, niedoceniane, ma potencjal byc miastem "o poziom wyzej" - troche jak Debreczyn na Wegrzech. Wszyscy tylko "Budapeszt", a sa tez inni. Rzeszow ma wieczna staczke, bo Lublin jest w kazdym aspekcie o klase lepszy.
- #krakow - polski lunapark turystyczny, miasto niewiele zniszczone podczas wojny, zadeptane przez turystow. W zasadzie srednio zadbane, wiele blokowisk i radziecka nowa huta, Rynek+Kazimierz buduja reputacje miasta przepieknego. Drogo, smog, dosc konserwatywnie, kibice z jednego miasta (zidiociali) leja sie miedzy soba...
- #katowice - glowne miasto GOPu, przechodzi metamorfoze, piekne inwestycje przy spodku, nowy dworzec, rewitalizowane piekne kamienice. Boski Nikiszowiec! Poza Katowicami dosc biednie w innych miastach, ciagle walki kiboli, szuka swojej tozsamosci, bo za blisko Krakowa i na tym traci.
- #wroclaw - miasto dynamiczne, powstale z popiolow, zniszczone w 80% podczas wojny, bloki nawet na starym miescie, hipsterskie, coraz drozsze, otwarte na innych, z mistrzowskim PRem, blisko w gory, do Reichu i Pepikow, ma #!$%@? na Wawe, buduje swoja mistrzowska tozsamosc, stolica Slaska i dzielnica Gdanska.
- #poznan - miasto z ladna, historyczna architektura, dosc kompaktowe i zielone, ma jezioro i najlepsza galerie handlowa w PL, ostatnio niedoceniane, duzo pracy, niskie bezrobocie, kiepskie lotnisko, arcybudynek Baltyk - klasa swiatowa, doskonala gastronomia.
- #lodz - miasto, ktore jest pod kroplowka, bo ciezko choruje, swietna architektura w stanie ruiny, nowe centrum z super podziemnym dworcem ma je wyprowadzic na wyzszy poziom, jest tanie do zycia, tanie nieruchomosci, jakas praca sie znajdzie, sporo patolki z LKS i Widzewa, nawet boczne uliczki do Piotrkowskiej to slamsy, to juz prawie dzielnica Warszawy
- #warszawa - miasto bez tozsamosci, srodkowoazjatycka architektura powstala na ruinach przedwojennego dziedzictwa, miasto biznesu, kariery, szansy i nadziei. Drogie, ale dobre zarobki. Brzydka architektura wsrod wielu budowanych wiezowcow. Bloki z wielkiej plyty w centrum, szaro i buro. Prawie same drogie auta, suvy sunace po miejskich (za szerokich) autostradach. Mizerne stare miasto, radziecki kloc w centrum, zabierajacy cenna przestrzen, dworzec z jakimis budami jak z lat 90, wielu sloikow z polski wschodniej szuka tam swego eldorado. Wyzej sra niz dupe ma.
#szczecin - miasto zapomniane, moze to juz Skandynawia?, miasto bez PR, rozlegle jak diabli, swoja linia wytyczonych ulic podobne do Paryza. Paprykarze, niby nad morzem, a jednak troche daleko, zaniedbana, ale bardzo godna architektura, ludzie maja bliziutko do Niemiec, do ktorych moga czesto isc na spacer. To miasto da jeszcze o sobie znac!

I uwaga - z jakimi miastami europejskimi kojarza mi sie miasta polskie?

- Gdansk - Amsterdam
- Lublin - Lwow
- Krakow - Praga
- Katowice - Dortmund
- Wroclaw - Wieden
- Poznan - Zurych
- Lodz - Birmingham
- Warszawa - Moskwa
- Szczecin - Brema

#heheszki
  • 46
- Lublin - Lwow


@Jud-Suss: a pisałeś że z Debreczynem wcześniej. Wielkościowo to Lwów raczej do Krakowa.

Rzeszow ma wieczna staczke, bo Lublin jest w kazdym aspekcie o klase lepszy.


Nigdy żaden rzeszowianin nie przyzna, ale sama prawda

- #warszawa - miasto bez tozsamosci


W sumie nie rozumiem, że miasto bezpłciowe? Nie zgodzę się. Ogólnie WWA jest bardzo ciekawym, dużym, pełnym atrakcji miastem, tylko niewielu potrafi to odnaleźć.
@Usted: Debreczyn nie ma byc bezposrednim odnosnikiem do Lublina, ale takim porowaniem, ze gdy patrzymy na Wegry, zawsze widzimy Budapeszt. Tak jak w PL - "tylko" piekny Krakow, Gdansk czy Wroclaw. Sa tez inne ladne miasta, o ktorych warto mowic i do takich naleza niewatpliwie Szczecin, Lublin, Bydgoszcz. Tak jak na Wegrzech nie ma tylko ladnego Budapesztu. Jest takze (nieznany) Pecs, Debreczyn, Segedyn.
@mab122: Miedzy Wroclawiem i Gdanskiem od zawsze panuje duza przyjazn. Dlatego Gdansk to dzielnica Wroclawia i na odwrot. Ludzie sie lubia i dobrze traktuja miedzy tymi miastami. Czujesz sie jak u siebie.

A Slask to kraina historyczna. Rozposciera sie o 3 wojewodztwa - dolnoslsakie, opolskie i slaskie (i troche w Czechach i Niemczech i Zielonej Gorze) i Wroclaw jest stolica tej krainy.
J.....s - @mab122: Miedzy Wroclawiem i Gdanskiem od zawsze panuje duza przyjazn. Dlat...

źródło: comment_1589368229zfWSbQHNscpDMWAOPYaZ4d.jpg

Pobierz
@Jud-Suss: jako były rzeszowianin ( ͡° ͜ʖ ͡°) mogę powiedzieć, że ból dupy rzeczywiście może być dotkliwy, ale w dawnych czasach jak odwiedzałem Lublin, to dla mnie był o wiele brzydszy niż Łódź. Dużo czasu upłynęło więc może teraz wygląda o wiele lepiej. Nie porównując do Rzeszowa, co masz na myśli przez "ma potencjał być "poziom wyżej""? Ściana wschodnia jest zaściankowa i na zbyt dużo bym nie
@Jud-Suss: We wszystkich tych miastach byłem, mieszkam w Krakowie, i chyba najbardziej mnie zauroczył i zaskoczył na plus Szczecin. Niebywale urokliwe i po prostu ładne miasto, i w miarę niedaleko do Świnoujścia, które też wypada zwiedzić (szczególnie, jeśli ktoś lubi militaria, forty, etc).
@Jud-Suss:
Warszawa - Moskwa jak najbardziej pasuje.
Jest stolica, to wiadomo, że popularna, "fajna" i każdy z okolicznych wsi marzy o tym żeby tam mieszkać, ale jak tam byłem ostatnim razem to nie dość że piździ jak na jakiejś Syberii, to odniosłem wrażenie, że auta jeżdżą sobie po mieście autostrad, a ludzie gnomy przemykają tylko w podziemiach.
@OFman: tak, jednak w języku potocznym wszystko spraszcza się do "byle nie starówka" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

No i słynne "jadę do Gdańska" ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)