Wpis z mikrobloga

Mam 1000 euro które chciałbym przeznaczyć na dwa bardziej ryzykowne aktywa:
1. Six flags - czyli parki rozrywki;
2. Carnival Corp - statki wycieczkowe.
Wiadomo jeden i drugi biznes zaliczył ostry zjazd. Była by to inwestycja obliczona na 3-4 lata, może dłużej. Jak myślicie, splajtują czy się utrzymają na powierzchni?
#gielda
  • 23
@smalczyk1: Pytanie czy ludzie będą chcieli pływać. Ich klientami są głównie dziadki, które mają kasę i lubią tego typu atrakcję. Pytanie czy dziadki w ciągu 1 roku powrócą na takie statki i czy ich ilość będzie na tyle duża, aby biznes się jakoś kręcił. Wiadomo, to są subiektywne przemyślenia, ale jestem ciekawy co o tym sądzicie?
@mrocek: Przewinął sie na yahoo artykuł mówiący, że ilość rezerwacji na 2021 wzrosła o ileś procent w odniesieniu do 2020.Lecz jeżeli wjedzie 2 fala spadkowa na sp500 to pewnie i statki dostaną jeszcze
@mrocek: aż tak się nie znam.Bardziej opieram się na opiniach z analiz (nie z wykopa ( ͡° ͜ʖ ͡°)). Wszystko wskazuje na dane.Tylko że negatywne dane dla gospodarek spływają od 2 tyg a rynek nie reaguje na nie spadkiem.Lecz mówią,że w końcu jebnie.Zobaczmy
@smalczyk1: Wbrew pozorom na wykopie można znaleźć jednostki które całkiem spoko analizują sytuację. Sam dużo analizuje, czytam przeglądam, ale opinia "ulicy" również jest jakąś opinią i trendem. Liczę się ze spadkami, ale mam świadomość też tego, że FED czy inne banki centralne są w stanie wszystko sfinansować i głębokich spadków może nie być.
@mrocek: Carnival ma spore zapasy gotówki, linię kredytową i kapitał w wysokości prawie 6mld USD i jest przygotowany na długie zamrożenie operacji i ma od #!$%@? majątku :). Wchodziłem w tę spółkę jeszcze przed pandemią - głównie ze względu na stabilne zyski, plan ekspansji i rosnącą popularność wycieczkowców. Doczekałem się w pewnym momencie spadku prawie 70% :D. Ale czytając raport za 1-szy kwartał generalnie jestem optymistycznie nastawiony, chociaż raczej wiadomo, że
@lsh: Dzięki wartościowy wpis. Poza tym nawet ten norweski fundusz który ma kilkaset mld dolarów kapitału zainwestował w nich właśnie z perspektywą długoterminową.
@lsh: Z ciekawości w ilu spółkach siedzisz, że masz podział po 2% kapitału? Giełda to sposób na życie czy dodatek pomnażający oszczędności?
@czup: 44 spółki ( 43 z londynu i 1 z USA) i 3 ETF ( wszystkie obligacyjne). na razie to dodatek, co miesiąc wpłacam kasę, reinwestuje dywidendy itd. Całość póki co rozłożona na najbliższe 15 lat, a potem zobaczymy co dalej :). Staram się trzymać tego, czym się na codzień interesuję, bo wtedy łatwiej przebrnąć przez gąszcz korporacyjnego pustosłowia i nie mam w portfolio nic co można by uznać za 'hot'.
@czup: nope. excel twoim przyjacielem :). Poza tym w pracy ostatnio często się nudzę więc mam czas na przeglądanie tabelek ( a, że pracuje w finansach to przeglądanie tabelek wygląda jakbym robił coś bardzo ważnego więc mnie wszyscy zostawiają w spokoju :) )
@mrocek: Też chce kupić wycieczkowce tylko zastanawiam się właśnie Carnival czy Norwegian Cruise Line.

@lsh: Jakie spółki z londyńskiego parkietu polecasz? Nie mam tam w ogóle rozeznania bo do tej pory interesowałem się głównie tylko USA I DAXem.
@JohnDeere: Może zacznę tak - zacząłem inwestować zakładając, że przez brexit i jaja z tym związane brytyjska giełda będzie albo stałą w miejscu albo z lekkim spadkiem szorowała przez kolejne 2-3 lata, zanim sytuacja się ustabilizuje. Chciałem mieć portfolio dające stabilne 4-5% dywidend, bo oprocentowanie na najlepszych kontach oszczędnościowych spadło z 5% w 2014 do 1,5% obecnie, więc wszystko co wybierałem to spółki z perspektywami na kilka - kilkanaście lat, no
@lsh: Ekstra, dzięki za taką obszerną odpowiedź. Przyjrzę się im bliżej. Dokładnie o coś takiego mi chodzi - inwestowanie w perspektywie długoterminowej. Oprócz starego konta w DM gdzie spekuluje sobie na GPW otworzyłem teraz rachunek maklerski na rynki zagraniczne w ramach IKE więc i tak nie będę mógł nic tam wypłacić przez co najmniej kilkadziesiąt lat. xD Interesują mnie właśnie takie nudne, ciche spółki które generują stabilne zyski, wypłacają dywidendy a