Wpis z mikrobloga

Parę osób prosiło więc wrzucam przepis na schab z szynkowaru. Naczytałem się dużo przepisów w internecie i stworzyłem swoją wersję.
Składniki marynaty:
-1l wody
-40g soli peklowej
-3-5 owoców jałowca
-7-10 kulek ziela angielskiego
-3-5 liści laurowych
-pół łyżeczki zmiażdżonego pieprzu
-łyżeczka zmiażdżonych nasion kolendry
-kilka ząbków czosnku lub łyżeczka suszonego
Wszystkie składniki marynaty zagotować przez 15min oprócz soli. Przestudzić, dodać sól i wymieszać do rozpuszczenia. Niektórzy polecają dać pół łyżeczki cukru pudru, nie wiem co on daje. Do przepisu można zastosować dowolny kawałek mięsa: schab, szynkę wieprzową, karkówkę, łopatkę. W moim przypadku było to 1,1kg ładnego kawałka schabu. W przypadku wyboru szynki albo innego mięsa warto wybrać coś w jednym kawałku. Mięso dokładnie nakłuwamy wykałaczką do szaszłyków. Bardzo dokładnie. Wstawiamy do przestudzonej marynaty i wstawiamy do lodówki na min. 5dni. Raz dziennie warto obrócić mięso i zobaczyć czy dobrze wygląda i pachnie. Niektórzy sugerują żeby peklować nawet do 10dni, nigdy nie próbowałem. Po tym czasie wyciągamy mięso, płuczemy pod zimną wodą i suszymy.
Przyprawy do parzenia w szynkowarze:
-łyżeczka papryki słodkiej
-łyżeczka papryki wędzonej
-łyżeczka majeranku
-pół łyżeczki soli
-czosnek suszony
Nacieramy mięso mieszanką przypraw, wkładamy do worka przeznaczonego dla szynkowarów. Mięso umieszczamy w szynkowarze. W dużym garnku podgrzewamy wodę, tak aby jej poziom po włożeniu szynkowaru znajdował się około 2cm wyżej niż poziom mięsa. Parzymy w temperaturze 75-80 °C do momentu uzyskania 68-72°C w środku mięsa. Jeśli nie mamy termometru parzymy około 1,45-2h w zależności od wielkości mięsa. Do marynowania można użyć dowolnej mieszkanki przypraw. Po parzeniu luzujemy sprężynę i wstawiamy szynkowar do zimnej/lodowantej wody do wystygnięcia na co najmniej 12h. Cieszymy się z gotowej szynki. Fotka dla atencji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wołam: @cybul26 @malyaleBYK @AltCtrlDelete @Sildenn @piastun

#gotujzwykopem
Pobierz klimatyzator - Parę osób prosiło więc wrzucam przepis na schab z szynkowaru. Naczytał...
źródło: comment_15887546494j2RMVWCpAp0LrJMbUjNWx.jpg
  • 1
@klimatyzator dzięki Mirku (ʘʘ)
Ten cukier to pewnie z zasady: jak coś solisz to posłódź, jak coś słodzisz to posól.
Odrobina soli podbija słodycz, odrobina cukru podbija słony smak.
Albo coś takiego ¯_(ツ)_/¯