Wpis z mikrobloga

Cześć
W umowie o pożyczkę jest taki zapis "..udziela Pożyczkobiorcy ze środków Funduszu Pracy pożyczki na pokrycie
bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej...". Nie jestem od końca pewny co ustawodawca miał na myśli pisząc "bieżących kosztów". Czy to chodzi po prostu o jakiekolwiek wydatki czy koszty uzyskania przychodu?
Czy według Was z tej mikropożyczki można opłacić podatek dochodowy i podatek VAT (dla czynnych podatników VAT) i uznać to za ten bieżący koszt, który jest w umówie? Według mnie może to nie być takie oczywiste.
Jeśli urzędnicy uznają to za np. koszty uzyskania przychodu to niestety ale PIT i VAT (dla czynnych podatników VAT) to nie są koszt uzyskania przychodu.

#jdg #firma #tarczaantykryzysowa #mikropozyczka #dzialalnoscgospodarcza
  • 18
  • Odpowiedz
Oczywiście że można, te zapisy są tak słabe że można podciągnąć wsYstko. Chyba że przyjdzie wielka fiskalna kosa i za rok dojenie wszystkim ;)
  • Odpowiedz
@xyz__: @soosh071: @Wychwalany: jak mi przyznają $, to kupię sobie coś fajnego, niezwiązanego z działalnością. Dlaczego? Bo jestem na ryczałcie, więc nie mam kosztów ( ͡ ͜ʖ ͡) Mam wydatki, ale nie mogę ich traktować jako kosztów uzyskania przychodu, więc nie widzę potrzeby brania faktur na wszystko, co kupię ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ważne, że potem będę mówił, że pokryłem
  • Odpowiedz
@xyz__: dzwoniłem do UP i Pani wyrzuciła z siebie opinię że komputer w działalności IT nie jest uzasadnieniem do wzięcia tej pożyczki bo nie kupuje się go co miesiąc xD (warunek bycia zakwalifikowanym jako bieżacy koszt).
czyli przeznaczenie np na księgową jest ok a na podstawowe narzędzie pracy w danej branży już nie - nawet jeśli akurat by mi się zepsuł i potrzebowałbym nowego ( ͡~ ͜ʖ ͡°
  • Odpowiedz
@wyimplikowany: W UP powiedzieli Ci, że jednak nie można opłacać podatku dochodowego z tej pożyczki, tak? To tak jak myślałem, że instrukcja mówi, że można opłacać podatki, a interpretacja urzędników będzie inna na podstawie umowy i ustawy.
  • Odpowiedz
@xyz__: czyli realnie o dupę taka pożyczka.. Tylko osoby, które płacą wynajem mogą skorzystać. U mnie wygląda to tak, że żona przez epidemię musi na dłuższy czas całkowicie się częściowo przebranżowić (bo normalnie kontakt 1:1 z pacjentem) - musi przejść w 100% na pracę zdalną, kupić do tego sprzęt - i realnie są to koszty bieżące związane z epidemią, ale jakiś urzędas może stwierdzić, że kamera, oświetlenie i laptop służący do
  • Odpowiedz
@wachlarz149: tak. Kasa jest na koncie. Nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji, więc oficjalna wersja brzmi - pokryłem bieżące koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Jakie? Bieżące XD
  • Odpowiedz
@wachlarz149: tutaj nie ma naboru dwutygodniowego jak w przypadku podobnych form pomocy z PUP. Można składać jak długo się chce, ale mogą się skończyć środki na wyplaty
  • Odpowiedz