Wpis z mikrobloga

Jakoś 4-5 dni temu obudziłem się i tak jakby mnie natchnęło - wpadłem na pomysł nauczenia się grafiki 3d. Tak po prostu. Nie wiem dlaczego akurat ten pomysł wpadł do mojej mózgownicy, nie umiem tego wytłumaczyć. Pewnie #koronawirus już bije po głowie. Jako iż moje doświadczenie graficzne polega na rysowaniu stickmanów w paincie i drobnym przerabianiu zdjęć w gimpie, a animacje ostatni raz robiłem w pivocie 9 lat temu - nie będzie to łatwe zadanie ( ͡° ͜ʖ ͡°). No ale wstałem, nawet nie wiedziałem, jak się nazywają programy do grafiki 3d, więc wygooglowałem frazę "grafika 3d programy". Liczyłem chociaż na jakiegoś darmowego triala, żeby się nauczyć podstaw, a tu się okazało, że wyskoczył blender całkowicie darmowy. No to instaluje. Odpalam, widzę sześcian. Nie wiem co robić, mózg się zaciął coś tam próbuje przeciągać myszką, klikać klawisze - sześcian "zaginoł na zawsze" #pdk. No nic, restartuje program. Tym razem wpisuje w YouTube "blender beginner tutorial". Wyskoczył gościu z donutami. No to odpalam filmik... i blender mnie "wkręcił". Przez te kilka dni sobie dłubałem w tym blenderze. Gdy miałem inne obowiązki to tylko myślałem o tym żeby wrócić do blendera. Nie mogłem się już doczekać kiedy znów zasiąde do blendera. No i po paru dniach zrobiłem tego donuta i kawę oraz tą prościutką animacje (animacja w komentarzu). Podejrzewam, że wśród wyjadaczy z tagów graficznych wygląda to śmiesznie jak nie żałośnie, ale jestem dumny, że udało mi się doprowadzić ten render do końca, a gdy czasem trafiałem na problemy nieomówione w tutorialu, to udało mi się je naprawiać. Co prawda duża część jest kropka w kropke z tutoriala, ale co ja poradzę, że taki noobek graficzny ze mnie jest, nie wiem do czego służy pewnie z 90% opcji, liczę, że duża część z nich to będą tak zwane "martwe ustawienia", których się nie używa praktycznie wcale, jedynie w jakichś szczególnych przypadkach ( ͡º ͜ʖ͡º)
Krok następny to kolejne tutoriale, aż wyrobie sobie pamięć mięśniową skrótów klawiszowych i nauczę się używać odpowiednich opcji w odpowiednich sytuacjach. Widziałem, że teraz ten sam gościu robi krzesło, to pewnie ten tutorial zacznę.
A co mirko o moim pierwszym renderze sądzi? Zachęcam do krytycznych komentarzy, na pewno się przydadzą na przyszłość.
#blender #grafika3d #chwalesie
F.....n - Jakoś 4-5 dni temu obudziłem się i tak jakby mnie natchnęło - wpadłem na po...

źródło: comment_1588588669BuNu15A2pviHknXOOpYIYI.jpg

Pobierz
  • 11
@Fiktorianin: propsuje za donuta [] sam wstrzymałem ten tutorial na 1 lvlu jakoś tydzień temu i zabrałem się za robienie renderów z gta bo fajna rzecz jak sie gra na roleplayach i mozna się nauczyć szybko skrótów. Zachęciłeś mnie żeby skończyć wreszcie ten kurs :D