Wpis z mikrobloga

Siedząc dziś na nocnej zobaczyłem gifa jak poniżej.
W mojej głowie pojawiło się:

OPie BANDYTO WTF is goin' on?


Natchnęło mnie to do zbadania tematu.

A więc gif przedstawia dzieciaka z ustrojstwem do Halo Gravity Traction. Nie znalazłem odpowiednika w języku polskim. Al będzie to coś w stylu wyciąg z aureolą grawitacyjną (!?).

Wykorzystuje się jo do leczenia poważanych przypadków skoliozy.

Podaję za stroną

[Eng]

Halo-gravity traction is a way to pull the head and spine upward carefully, applying a slow stretch to the spine. Doctors do this by attaching a halo (a metal ring that surrounds the head) to a pulley system. Over several weeks, weights are added to the pulley system to slowly pull the head upward. This pulling is called "traction." Kids stay in the hospital during halo-gravity traction.


[PL - moje tłumaczenie]

Trakcja aureolą grawitacyjną jest sposobem na ostrożne podciąganie głowy i kręgosłupa do góry, stosując powolne rozciąganie kręgosłupa. Lekarze robią to poprzez przymocowanie aureoli (metalowego pierścienia otaczającego głowę) do układu krążków. W ciągu kilku tygodni do systemu kół pasowych dodawane są obciążniki, aby powoli pociągnąć głowę do góry. To pociąganie nazywa się "trakcją". Podczas trakcji aureolą grawitacyjną dzieci przebywają w szpitalu.


Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

Może Mireczki #lekarz coś dopowiedzą.

[ #ciekawostki #medycyna #skolioza #pinata #dyskotekagra ]
pestis - Siedząc dziś na nocnej zobaczyłem gifa jak poniżej.
W mojej głowie pojawiło...
  • 5
@pestis: Nie jestem lekarzem ale się wypowiem ( ͡° ͜ʖ ͡°) To na zdjęciu to wyciąg czaszkowy, tak jak napisałeś, używa się go w trakcie leczenia ciężkich skolioz aby "rozciągnąć" kręgosłup. Bardziej hardkorową wersją jest wyciąg czaszkowo - udowy, gdzie jesteś na jakiś czas unieruchomiony w pozycji leżącej i podobne obręcze zakładane masz do czaszki i do kości udowej. Dodaje się do tego obciążenie, które ma za