Wpis z mikrobloga

Są jakieś zasady łączenia brewkitu z ekstratkami słodowymi niechmielonymi? Bo tak w sumie przydałoby się żeby te brewkity miały jakieś zalecane dodatki typu jakie drożdze dać, jakie ekstrakty itd. Wczoraj zrobiłem swoją pierwszą warkę to po prostu wrzuciłem to co było w zestawie i sobie bulka ale gorzej jak sam musze kompletować zestaw. Ktoś ma może jakiś poradnik? :D
#pytanie #piwo #piwowarstwo #piwowarstwodomowe
  • 10
@RaVo tak naprawdę to wszystko Ci jedno, z jakim to ekstraktem zmieszasz. Nie wiesz jakie piwo wyjdzie, nie wiesz jakiego byś oczekiwał. Brewkity pszeniczne można łączyć z ekstraktami pszenicznymi, do reszty brewkitow sądzę że najlepiej dodać ekstrakt jasny.
Drożdże - jak wspomina część poradników, jakiekolwiek, byle nie te z zestawu ( ͡º ͜ʖ͡º). Więc najprościej kupić saszetkę US-05 i zadbać o temperatury dla fermentującego piwa
@RaVo drożdże nie działają zerojedynkowo, fermentacja to bardzo delikatny i złożony proces. To że pykaja, to nie znaczy z automatu że jest git, bo niewiele trzeba, aby drożdże ruszyły fermentację. Aby przeprowadziły ją prawidłowo i zakończyły w odpowiednim momencie a nie wcześniej, potrzeba więcej - trzeba im stworzyć jak najlepsze warunki, na co składa się wiele czynników.
Drożdże z zestawu to no-name o nieokreślonym profilu i zwykle w zbyt małej ilości żeby
@RaVo: Warzenie z ekstraktów to nieco inny temat niż brewkit. Zobacz sobie cykl "Warzę z Kopyrem" na YT. Przy ekstraktach chmielisz samodzielnie, czyli warzysz piwo (brewkitu się nie warzy). W takim zestawie są instrukcje co robić, ale kupując go musisz posiadać np. garnek odpowiedniej pojemności (choć da się to nieco obejść).
Ja właśnie zaczynałem od warzenia z ekstraktów, żeby potem już przejść na zacieranie.
@RaVo: Raczej nie, choć są tacy, którzy chmielą część brzeczki, a potem to rozcieńczają. Dlatego na stronie napisali, że garnek o pojemności min. 10 litrów. Jeśli chcesz warzyć, to gar będzie potrzebny i szybko się przekonasz, że 30 litrów czasami nie wystarcza (przy mocnych piwach trzeba większego gara).
@RaVo: Da się, choć zwykle jednak się warzy 15-25 (szkoda paczki drożdży i roboty na małe warki). Większy gar jest potrzebny np. przy warzeniu RISa, gdzie używasz 12 kg słodów, z czego będzie kilkanaście litrów RISa i jeszcze kilkanaście litrów Stouta z resztek. Na każdy 1 kg słodu trzeba 2,5 litra wody, wtedy garnek 30 litrów nie wystarcza.
[edit] garnek 30 litrów jest do 8 kg słodu