Wpis z mikrobloga

Mirki, planuję dokupić sprzęt do domowego warsztatu i spędzić koronowirusa jako stolarz amator.

Główne zadanie: cięcie płyt drewnianych grubości do około 2-3 cm, wycinanie w tych płytach dość precyzyjnych otworów prostokątnych (w środku).

Polecono mi zakupienie multitoola Mac Allister, jako że cena niska, nie zajmuje to za dużo miejsca, a do amatorskich celów powinno rzekomo całkowicie wystarczyć. Natomiast zastanawiam się też nad zakupem wyrzynarki, bo jednak ciężko mi sobie wyobrazić cięcie płyty o długości 1-2 metry z pomocą małego multitoola.

Pytanie który produkt wybrać: https://www.castorama.pl/mac-narzedzie-wielofunk-300w-id-1093470.html czy https://www.castorama.pl/mac-narz-wielofunk-szybk-300w-id-1093471.html oraz czy należy zdecydować się na kupienie wyrzynarki: https://www.castorama.pl/mac-wyrzynarka-podrzyn-600w-id-1093472.html.

#warsztat #diy #stolarstwo #hobby #handmade #majsterkowanie #zainteresowania #kiciochpyta
  • 17
@mala_rybka za pomoca multitola to nawe 30cm jest juz za duzo, nawet 4x10cm to juz mordega, 1-2 metry no nawet na wyrzynarke nie jest dobra robota ale oczywiacie do ogarniecia tylko chwile zajmie, ja bym multi nie kupowal wogule, do dokladnie chcesz robic z tych sklejek?
@zalogowany_jako: Bosch jest super, ale póki co celuję w taniość, natomiast jeśli nie ma sensu zakup sprzętu z najniższej półki cenowej to oczywiście rozważę inne opcje.

@qbad89: Multi mi się przyda (tak sądzę) do wycinania tych prostokątnych otworów, obejrzałam filmy i wygląda to obiecująco z brzeszczotem wgłębnym. Jeśli chodzi o wyrzynarkę to oczywiście wolałabym kupić piłę stołową w wersji mini ale to wciąż za duży sprzęt, bo gdzieś muszę to
@mala_rybka: Do cięcie czegokolwiek, a już zwłaszcza długiego - podstawowym narzędziem jest zagłębiarka.

Jeżeli ma być tanio to bym brał np takie coś
https://allegro.pl/oferta/pilarko-zaglebiarka-tas-165-pila-tarczowa-pilarka-6563022804

Jest to kompletnie amatorski sprzęt i nie nadaje się do cudów (porządne zagłębiarki Festoola albo Mafella kosztują od 2 do 4k).

Utniesz tym coś długiego, oraz wytniesz również otwory wewnątrz - tak jak się wycina np otwór na zlew prostokątny czy płytę, właśnie przez to że jest
@mala_rybka polecam do zestawu dokupić pilarke tarczowa, cięcie długich prostych odcinków wyzynarka jest trudne i nie precyzyjne nawet wzdloz prowadnicy. Więc albo wymień wyzynarke na pilarke tarczowa albo dorzuc do zestawu
@mala_rybka do cięcia dłuższych kawałków jednAk jakas piła tarczowa się przyda. Natomiast wyrzynarka jedni z najbardziej przydatnych narzędzi, mam McAlister's i od lat nie mogę jej zajechać żeby kupić coś lepszego :-)
Multitol super ale zapomnij o dłuższych odcinkach, tym się wycina tylko dziury raczej.
Ten da się ale męczące bardzo.
Są też mini pilarki tarczowe, takie trochę połączenie zagłębiarki i multitiila, używałem kiedyś i nawet spoko.
@marcel_pijak: @Kresek25: @pigoku: problem polega na tym, że nie dysponuję warsztatem i wszystkie prace musze wykonać w małym mieszkaniu, na dość ograniczonej przestrzeni. Stąd wolałabym nie inwestować póki co w sprzęty które wymagają dużo przestrzeni. Panowie, ten warsztat musi się zmieścić pod zlewem albo w kanapie () (ʘʘ)
@mala_rybka: No to niestety, albo (nomen omen) rybka albo akwarium. Musisz wybrać. Szynę postawisz w pionie za firanką, a sama zagłębiarka to 25x25x25 cm... Skoro aż tak masz mało miejsca to nie wiem czy nie porywasz się z motyką na słońce ... ( _) Mama mi powtarzała, że "szkłem dupy nie utrzesz"
@marcel_pijak: no dobrze, w takim razie wyrzynarka odpada, zamiast niej coś z waszych propozycji. To może głupie pytanie, ale jednak je zadam - polecasz zagłębiarkę, a większość osób raczej proponuje pilarkę tarczową. Dlaczego?

@Kresek25: multittool byłby świetny do prac przy miniaturach mebli. Małe, dość poręczne, uniwersalne. Akurat w przypadku multitoola jestem zdecydowana na 100% na zakup ().
@mala_rybka: Zagłębiarka ma więcej funkcji, jest bardziej uniwersalna. Pilarką możesz tylko uciąć/odciąć jakąś dechę - tyle. Zagłębiarką możesz wyciąć sobie np ładnie i równo jakiś kształt prostokątny wewnątrz (podałem przykład, że masz blat kuchenny i chcesz w jego środku wyciąć prostokąt np na płytę indykcyjną. Podjeżdżasz na szynie w dane miejsce i się zagłębiasz i tniesz dalej).
Inną funkcją taką nieoficjalną zagłębiarki jest frezowanie. Jak chcesz np zrobić sobie ładny rowek