Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Cześć, macie jakiś protip na odklejanie papieru z laminatu po termotransferze? Trzymam w zimnej wodzie z proszkiem przez 10 minut i zrywa się tylko górna warstwa papieru, a potem muszę szczotką skrobać to co zostało.
#elektronikadiy #elektronika #pcb
  • 16
  • Odpowiedz
@Pan_Sarna: Chyba tak powinno być. Jak ostatnio robiłem takie płytki to papier się rozwarstwiał przy zrywaniu, po czym delikatnie szczoteczką do zębów można było bez większych problemów wyczyścić pozostałości spomiędzy ścieżek.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@4833478: Możliwe. Ja musiałem się trochę bardziej przyłożyć i dlatego boję się, że kiedyś zeskrobię toner. Wydaje mi się, że najważniejsze, żeby zszedł papier z pól, które mają zostać wytrawione, bo ścieżkom i tak raczej to nie zaszkodzi.
  • Odpowiedz
@Pan_Sarna: Dokładnie, ścieżkom nie zaszkodci a prędzej nawet pomoże. Ja robiłem papierem kredowym i zostawiałem płytkę w ciepłej wodzie z mydłem na 15 min, wtedy papier nasiąkał i można było zdzierać i szorować. Papier z zewnętrznej strony trochę nacinałem nożem tak jak kiełbasę na grilla ( ͡° ͜ʖ ͡°) żeby szybciej namakał bo przez tą kredową powierzchnię woda nie za bardzo przesiąkała. O ile pamiętam toner dość
  • Odpowiedz
@Pan_Sarna: zawsze ścieram te farfocle pod słabym strumieniem wody przy pomocy lekkiego pocierania palcem. Jeśli to nie wystarcza, to znaczy, że użyłem złego, zbyt chłonnego papieru i/lub za dużej temperatury na laminatorze.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@4833478: @Jarek_P: Próbowałem dzisiaj dwóch papierów, kredówki i połyskliwego fotograficznego, oba odklejały się fatalnie. Laminatora niestety nie mam, wszystko robię na żelazku, na którym mam około połowę mocy, więc nie sądzę żeby to było za dużo.
Płytka wyszła całkiem ok, za wyjątkiem pola masy, które średnio się przeniosło, ale to raczej wina drukarki.
A tak przy okazji, czym zabezpieczacie miedź?
  • Odpowiedz
Próbowałem dzisiaj dwóch papierów, kredówki i połyskliwego fotograficznego


@Pan_Sarna: to spróbuj na takim z kolorowych czasopism, najlepiej tych "kobiecych" typu Viva i tym podobne.
Termotransferem płytki robię od długich lat, próbowałem transferować już na wielu materiałach i zaprawdę, powiadam Ci, tylko czasopisma!

Laminatora niestety nie mam, wszystko robię na żelazku


@Pan_Sarna: to kup. Zupełnie inna jakość roboty, na żelazku to można małe płyteczki robić, przy takiej jak na zdjęciu to
  • Odpowiedz
to spróbuj na takim z kolorowych czasopism, najlepiej tych "kobiecych" typu Viva i tym podobne.


@Jarek_P: Już gdzieś o tym czytałem, tak że się zastosuję następnym razem. Coś na pewno się w domu wygrzebie, a i zdecydowanie taniej wyjdzie.

to kup. Zupełnie inna jakość roboty, na żelazku to można małe płyteczki robić, przy takiej jak na zdjęciu to jest męka.


@Jarek_P: No to czekam aż wpadnie jakaś kasa i kupię.
  • Odpowiedz
@Pan_Sarna: co do laminatora, to tak, przede wszystkim trzeba mu wywalić fabryczny termostat i zbudować własny (albo choć kupić nowy termik w miejsce oryginalnego), potrzebna jest temperatura rzędu 160 stopni. No i konstrukcja mechaniczna laminatora, musi pomieścić półtoramilimetrowy laminat obłożony jeszcze papierem, w miejsce cienkiej folii. Tu musisz po prostu mieć szczęście, albo kupować tak, by po ostrożnym sprawdzeniu, czy laminat przechodzi, móc zwrócić, jeśli nie da rady. Najlepiej kupuj takie
  • Odpowiedz
@jakala: Dzisiaj i tak jedyny legitny sposób to JLCPCB albo PCBWay i tym podobne, zarówno termotransfer i UV to robótki ręczne gdzie człowiek się w to bawi dla samej zabawy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
ejj koledzy, ale termotransfer jest dla leszczy


@jakala: etam. Roboty trzy razy tyle, co przy termotransferze, a efekty jeśli chodzi o rozdzielczość jedynie nieznacznie lepsze, w dodatku metalizacji otworów tym i tak nie zrobisz. Jeśli potrzebna płytka na ładnie, albo wyżej zorganizowana, to chińska płytkarnia robi robotę, a do prostych płytek, potrzebnych na szybko termotransferem się zrobi w "godzinkę".
  • Odpowiedz