Wpis z mikrobloga

W #degiro od tygodnia 1200 w kolejce do rejestracji. Porównuję oferty w polskich bankach i nie wiem czy dobrze interpretuję zapisy w taryfikatorach. Rozpatruję dwa banki (mBank i Santander). Dlaczego..?
- mBank i jego Biuro maklerskie jest ogólnie polecane
- Santander - tu mam swój rachunek bankowy.

Nastawiam się tylko na kupowanie #etf i opłaty z nimi związane mnie interesują w obu przypadkach.
Czy dobrze rozumiem główne koszty obu ofert?

- mBank - prowadzenie bezpłatne niezależnie od ilości zleceń. Prowizja od zakupu 0.39%, nie mniej jak 3zł.

https://www.mbank.pl/download/inwestycje/Taryfa-Opat-i-Prowizji-Domu-Maklerskiego-mBanku-S.A.pdf?noredir

- Santander - prowadzenie bezpłatne pod warunkiem jednej transakcji w miesiącu, inaczej 6zł. Prowizja od zakupu 0.39%, nie mniej jak 12 EUR/USD.

https://www.santander.pl/regulation_file_server/time20191024154352/download?id=159529⟨=pl_PL

Podzieli się ktoś doświadczeniami?

#gielda #inwestowanie
  • 14
@tomy86: za ETF w Mbanku płacisz 19 zł i od tygodnia nie mogę kupić GDXJ i SIL, dużo jakich ETFów nie ma, właśnie dla tego założyłem Degiro, chyba z tym i zostanę na polski rynek Mbank, a na cały świat i ETF degiro. bo to średnia oferta zakładając że inwestuje co miesiąc z wypłaty, no nie wiem 500zł-1000zł. gdzie 19zł prowizja jeszcze 2%za przewalutowanie. Moim zdaniem w obecnych czasach to okradanie
@tomy86: bierz mBank. Policz na jakie kwoty musisz robić transakcje, żeby nie zapłacić 12 zł. a jak kupisz za minimum a potem sprzedasz na spadkach to zabulisz 12 zł czyli jaki procent? No i znaczna większość zaczynających grę przemienia się w "długoterminowego" inwestora. Marne szanse, żeby cieli straty wycofując się - taka jest psychologia zielonki w tych sprawach i nie ma co się obrażać na statystykę.
@Nikitos a w ogóle możliwe jest kupienie tych etf? Nie sprawdzałem tego zbyt dokładnie, ale przez mifid2 nie ma możliwości zakupu etf z USA. Jak sprawdzałem listę Etf w emaklerze to nie widzę żadnego z nich.
@tomy86: niby spoko, a niby nie, lepie myśle samemu świadomie inwestować. No i zawsze możęsz wpaść na jakąś branże niszową, a tam wszystko bardzo ogólne. kupi obligacje etf na EM etf na S&P500 i tyle. A sam zawsze możęsz po branżach porozrzucać.
@tomy86: no ja zacząłem od października na gpw, i na razie jestem stratny, ale są to spółki dywidendowe. I tak urosną później bo będzie migracja kapitału drogi dolar-tania złotówka. W planach mam trzymać na GPW 20%. Widzę że moje spółki spadły, ale nie aż tak drastycznie, bo są niedowartościowane i mają zdywersyfikowane biznesy. Widać że ludzie ich się trzymają
@sylar_001: GDXJ jest notowany także na polskich giełdach... ja kupiłem na szwajcarskiej....
SILJ nie ma, ale jest np. ZSIL (może nie producenci a fizyk) i pewnie parę innych też się znajdzie.. jest ok. 4500 szt - choć jak przeglądałem ostatnio wszystkie (2-3 dni roboty) to nie ma wybitnie dużo surowcowych :( bo gdyby były to już bym był na REMX zarobiony ostro