Wpis z mikrobloga

Za namową wielu osób postanowiłem założyć własny tag #ptakiziempolskich
Moje wpisy nie będą polegały na encyklopedycznym przeglądzie gatunków zamieszkujących Polskę.
Raczej to będzie zbiór ciekawostek na temat ptaków, którymi można będzie się pochwalić przy rodzinnym stole lub zaimponować dziewczynie czy chłopakowi. Oprócz ciekawostek, które można znaleźć w różnego rodzaju publikacjach, będzie w tych wpisach sporo moich własnych doświadczeń, obserwacji czy anegdotek opowiadanych w towarzystwie. Mam nadzieję pokazać wam, że nasza awifauna jest bardzo ciekawa i warta poświęcenia jej chodź odrobiny uwagi.
#ptakiziempolskich #ornitologia #ptaki
  • 15
Ptak, który pachnie sosną.

Sikorki w Polsce zna chyba każdy. Te małe ptaki z żółtymi brzuchami, żywiące się gąsienicami, a zimą chętnie zaglądające do karmników to zwykle pospolite bogatki i modraszki. Mniej osób wie, że oprócz tych dwóch gatunków mamy w naszym kraju jeszcze cztery nieco mniej liczne gatunki sikor.
I jednemu z tych gatunków dzisiaj się przyjrzymy.
Sosnówka jest naszą najmniejszą sikorą. Ta kruszyna waży jedynie 8 gramów, dla porównania bogatka
aaadam91 - Ptak, który pachnie sosną.

Sikorki w Polsce zna chyba każdy. Te małe pt...

źródło: comment_1587216113oZgBB6ZEzs4S9yiqURfmMb.jpg

Pobierz
@aaadam91 Masz jakiś protip na odróżnienie sosnówek od sikor ubogich? Któreś z nich przylatuje do mojego karmnika, mój atlas ptaków nie daje pewnej odpowiedzi, a ci co znają się bardziej, twierdzą, że "tę kwestię należy pozostawić doświadczonym ornitologom". A ja chcę wiedzieć, czyją gębę karmię.
@ryba_twojej_mieczty: Z odróżnieniem sosnówki od sikory ubogiej nie ma prawie żadnego problemu. Sosnówka jest mniejsza i tak jak wspomniałem we wpisie ma ten biały kwadracik na karku.
Problem jest w przypadku sikory ubogiej i czarnogłówki. To są bliźniacze gatunki i są z wyjątkiem kilku detali prawie identyczne. W terenie można je najłatwiej rozróżnić po głosie, a nie po wyglądzie.
aaadam91 - @rybatwojejmieczty: Z odróżnieniem sosnówki od sikory ubogiej nie ma prawi...

źródło: comment_1587234245cv56UEIl5ihKNwigtzYLm6.jpg

Pobierz
@ryba_twojej_mieczty: Przez przypadek usunąłem a chciałem edytować, najlepiej to książki Swenssona, popularny Przewodnik Collinsa (pewnie na docerze będzie pdf) lub Identification Guide i jedziesz sam. Warto przeczytać wstęp w Collinsie jeśli jest się laikiem i brać pod uwagę nie tylko obrazek (lepiej porównywać do rysunku niż zdjęć) ale również obszar w którym ptaka oznaczasz jak i cechy opisane w tekście. Moja odpowiedź jest ogólna ale dość uniwersalna, może @aaadam91 ma jakąś