Wpis z mikrobloga

#fotografia #fotografiaanalogowa #aparatyfotograficzne #dziecinstwo #lata90te

Mircy, mam pytanie, które mnie strasznie nurtuje.

Dawno temu, za dzieciaka, odwiedziła nas Rodzina Z Ameryki (tm).
Owa rodzina dysponowała cudem niesamowitym - aparatem fotograficznym.
Ów aparat był o tyle niezwykły, że trzymało się go przed oczami "bokiem".

Pamiętam, że nie wkładało się do niego "zwykłej" kliszy, tylko mieli do tego jakieś specjalne - dużo węższe, i (chyba) perforowane tylko z jednej strony. I chyba rolka mieściła jakieś niebotyczne ilości klatek (ale to już może być fantazja mojej dziecięcej pamięci).

Pamiętam te klisze, które potem walały się gdzieś po domu, i nikt za bardzo nie wiedział, co z tym zrobić :).

Rzecz się działa w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych.

Ktoś ma jakiś pomysł, co to mógł być za wynalazek? Zwłaszcza chodzi mi o ten egzotyczny (dla mnie) format filmu.
  • 16
@suluf: szybko sprawdziłem. Wygląda na to, że to średni format (110). No więc: działa tak samo jak 135 (35mm) ale jest większy - wywołuje się podobnie/identycznie jak standardowe filmy.

Jeśli sam nie umiesz to pewnie jakieś zapyziałe zakłady fotograficzne mogłyby jeszcze pomóc, coś podpowiedzieć :) Samo wywoływanie filmów nie jest specjalnie skomplikowane - może warto się pobawić? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@RandomowyMirek: jeżeli masz niewywołany to musisz znaleśc lab który jeszcze robi 110. Chemia jest ta sama ale maszyny do tego raczej nie uświadczysz


@suluf:
Mam jakieś wywołane odcinki (przysłane później z hameryki) - przypuszczam, że ichniejsze zakłady fotograficze cięły to na fragmenty podczas procesu. Albo może sami pocięli, żeby się do koperty zmieściło?

Nie wiem po co przysyłali nam negatywy zamiast odbitek, chyba tylko po to, żeby wywołać ból dupy
Jeżeli masz wywołany to skany nie są aż takim problemem


@suluf:
Mam wywołane odcinki filmu, po kilka klatek.

Ale przyznaję się, że kompletnie mi na tym nie zależy, bo to są jakieś zdjęcia ludzi, których widziałem na oczy raz w życiu 30 lat temu. Bardziej ciekawiła mnie kwestia techniczna, co to za dziwaczny wynalazek.

@suluf chyba nawet trafiłeś dokładnie z modelem aparatu. Bo to, co pamiętam, dokładnie tak wyglądało.