Wpis z mikrobloga

Mając na laptopie 12GB RAM, i3 2,5Ghz i zainstalowanego np. Linuxa Mint czy inne Ubuntu da radę przez przez virtualbox'a emulować windowsa xp albo nawet win7 żeby zagrać raz na ruski rok w np Call of Duty sprzed 10 lat? Sama siódemka na tym kompie mnie doprowadza do szaleństwa, co chwilę coś przestaje działać, mało gram a jak już to z sentymentu w coś starego, do obsługi internetów Linux by był git.

#linux #virtualbox #maszynawirtualna #systemyoperacyjne
  • 33
  • Odpowiedz
WirtualBox będzie działał (jeśli masz w biosie włączone wsparcie sprzętowe wirtualizacji) ale po grać raczej kiepsko
lepie Wine/lutris/steam/proton itp.
Ile wiem bo praktycznie nie gram na linuxie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@carver: słowo klucz - akceleracja 3D :-) to się nie ma prawa udać, nie siedzę w wirtualizacji aż tak mocno ale chyba całe wspieranie grafiki jest realizowane z wirtualbox przez procesor a grafika leży odłogiem - wątpię żeby i3 dał sobie radę
  • Odpowiedz
Virtualbox jest wstanie udostępnić realną akceleracje po openGL, w Windowsie gościnnym instaluje się "wynalazek" emulujący directX na podstawie OpenGL, jak ostatnio sprawdzałem działało to kiepsko choć teoretycznie ten wynalazek emulujący jest mocno bazowany na kodzie WINE.
WMware podobno robi to trochę lepiej.

@hiperchimera: @carver:
  • Odpowiedz
@carver: Jeśli masz dwie karty graficzne w komputerze, to jest jeszcze możliwość przekazania jednej z nich maszynie wirtualnej (z tym, że to nie pod VirtualBoxem), możesz poczytać o "GPU passthrough".
  • Odpowiedz
coś w stylu "wtyczki" pozwalającej uruchamiać programy pod winde?

technicznie to implementacja API windowsa na linuxa ale w skrócie instalujesz to i odpalasz programy na winde choć nie zawsze działa to dobrze z każdym programem, działa raczej z starszymi albo popularnymi, większość zabezpieczeń antypirackich też nie współpracuje z tym.

Nie wiele Ci napisze bo nie używam ale temat bardzo popularny

https://ubuntu.pl/czytelnia/2019/10/21/lutris-potezny-menedzer-gier/
  • Odpowiedz
Mając na laptopie 12GB RAM, i3 2,5Ghz i zainstalowanego np. Linuxa Mint czy inne Ubuntu da radę przez przez virtualbox'a emulować windowsa xp albo nawet win7 żeby zagrać raz na ruski rok w np Call of Duty sprzed 10 lat?


@carver: Nie, emulacja GPU jest #!$%@? w maszynach wirtualnych. Możesz ogarnąć GVT-g ale trochę zabawy z tym jest. Najszybciej będzie ci pod wine ogarnąć. Jaki CoD chcesz odpalić i jaki
  • Odpowiedz
@fervi: O, jest i ktoś z takim bagażem doświadczeń jak ja, ale większą wiedzą! Super! Skorzystam z okazji i zadam kilka pytań:
+ Ile taka konfiguracja wyciąga FPS przy założeniu, że wszystkie detale ustawi się na minimalne, rozdzielczość 640x480 z taką paletą barw aby nie było narzutu wydajnościowego, wirtualizowany system nie będzie obciążony zbędnymi programami/usługami/etc., a wirtualizacja będzie się odbywać na hoście obsługiwanym przez Linuksa (z tego, co pamiętam, to gdy hostem jest Windows, wirtualizowana gra działa szybciej).
+ W jakiej wersji jest gra? 1.0? 1.01? 2.0? Któraś ze Steama?
+ Czy gra ma wgrane jakieś mody? Czy jest crackowana/czy jest "karmiona" wrzuconym do wirtualnego napędu obrazem płyty?
+ Jakie parametry programowe, jak np. wersja Linuksa są na hoście? Czy jest to Linux dostarczany od kernel.org, od autorów dystrybucji, jakaś własna kompilacja? Czy są dodane jakieś łatki, niepopularne moduły albo coś jeszcze, o czym powinienem wiedzieć?
+ W jakiej wersji Wine była
  • Odpowiedz
virtualbox


@carver: nie nadaje się do tego już bardziej VMware, a jeszcze bardziej KVM/Qemu. W Biosie musiałbyś włączyć wirtualizacje czy tam emulacje i musisz mieć drugą kartę graficzną.

żeby zagrać raz na ruski rok w np Call of Duty


@carver: która to dokładnie wersja i podaj inne gry.
  • Odpowiedz
@camaro96: A nawet nie pamiętam - wiem, że odpalałem takie NFSy na i3 1 generacji z 310m. to chodziło mniej więcej jak nie wiem; Radeon 9200 Pro - dało radę grać, ale zawsze na minimalnych.

Teraz po prostu Wine bym używał, chociaż tyle natywnych gier, że nawet wywaliłem ostatnio butelkę Wine
  • Odpowiedz
@fervi: Liczyłem na to, że uda się w końcu rozwiązać ten paskudny problem zakleszczania się wszystkich gier z serii GTA odpalanych przez Wine, ale trudno.
Tak ogólnie dzięki, że poświęciłeś czas na przeczytanie, wysłuchanie i odpowiedź. To też wiele dla mnie znaczy.
  • Odpowiedz