Wpis z mikrobloga

Chciałbym zacząć przygodę z drukiem 3D i myślę o Original Prusa i3 MK3/S. Na stronie
prusa3d.pl zestaw do składania kosztuje 3349zł, a gotowa drukarka 4499zł. Różnica jest bardzo duża bo wynosi 1100zł. Składanie drukarki i kalibracja jest tak trudna, że aż tyle trzeba dopłacić? Co myślicie o producencie i wyborze między diy, a złożoną drukarką? Zależy mi żeby drukarka działa bez problemowo i chciałbym uniknąć problemów z eksploatacją.

Na zamówienie trzeba czekać 5-6 tygodni chciałem się dokształcić w tworzeniu modeli żeby jak przyjdzie to do razu coś drukować (). Polecacie jakieś tutoriale i programy do tworzenia modeli?
#druk3d
  • 21
@wielkiparasol: instrukcja składania dostarczana przez producenta jest bardzo szczegółowa, pokazuje każdy krok bardzo szczegółowo, mówi na co uważać, co jak robić itp.
Kalibracja wykonuje się niemal w całości automatycznie.

Jest drogie bo złożenie zajmuje dużo czasu, jeśli czas nie jest dla ciebie problemem to spokojnie możesz brać rozłożoną ;)
@wielkiparasol: ABS bym odpuścił, jest to materiał trudny w druku i raczej ta szpula będzie leżeć bez użytku latami po początkowych (zwykle nieudanych) próbach. Jeśli masz taką możliwość to bym z niej zrezygnował/zamienił na PETG.
Nawet sam producent nie drukuje już z niego części bo jest więcej pałowania się niż to warte.
Raspberry Pi z oprogramowaniem Octoprint umożliwia zdalne (czy to z telefonu, czy to z innego pokoju, czy to przez
@wielkiparasol: jest to pierwszy materiał używany do druku 3D, i ma wszystkie wady związane z byciem pierwszym - podwija się, ma duży skurcz (nie trzyma wymiarów), trzeba się nad nim "spuszczać" żeby cośkolwiek wyszło. Do tego capi strasznie a jego opary są szkodliwe. Są drukarki dedykowane do ABSu (np. Zortrax) które drukują nim bezproblemowo, Prusa do nich nie należy.
Podsumowując w dzisiejszych czasach poza bardzo specyficznymi zastosowaniami (druk obudów cewek itd.)
@wielkiparasol: nie ma problemu z zamianą, jakbyś chciał to spoko zamienisz złożoną na kit jeszcze :P. trzeba się kontaktować przez czat na stronie.
Polecam Ci jako główny filament PETG - ma prawie wszystkie zalety ABSu pod względem parametrów, a jest bardzo łatwy w druku jak PLA.
Jaki zamówiłeś stół - gładki czy teksturowany?
@wielkiparasol: i ostatnia rada ode mnie - zamiast się skupiać na modelowaniu w tym momencie ogarnij wiedzę nt. druku :-). Jest tego dosyć sporo a dzięki temu wystartujesz bezboleśnie i podrukujesz pierwsze, gotowe modele. Projektować się możesz nauczyć w czasie pierwszej podjarki.
https://cdn.prusa3d.com/downloads/manual/prusa3d_manual_mk3s_pl_3_12.pdf
https://www.prusa3d.pl/ustawienia-materialow/
itd. itp.
Polecam też dołączyć do Prusowych grup na FB, tam częste problemy są przerabiane prawie codziennie :P. Będziesz doposażony w większą ilość wiedzy.
@wielkiparasol: Różnica jest bardzo istotna ale na początek gładka płyta nie jest złym wyborem - bardzo łatwo się drukuje PLA na niej, PETG będzie trzymał za to bardzo mocno - często zbyt mocno. Warto mieć docelowo oba rodzaje płyty.