Wpis z mikrobloga

Mirki, jak sprawdzić w warunkach przydomowych ( ͡° ͜ʖ ͡°) czy załącza się kompresor klimatyzacji i generalnie czy klimatyzacja działa? Próbowałem dzisiaj włączyć, ale powietrze z nawiewu nie było ani trochę chłodniejsze. Możliwe, że jest nie nabita ale auto posiadam krótko i nie wiem czy klimatyzacja w ogóle działa (więc szkoda by było tracić kasę na nabicie jeżeli klimatyzacja nie działa w ogóle). Czytałem, że po włączeniu klimatyzacji powinny drgnąć obroty ale nic takiego nie ma miejsca. Jest jakiś inny sposób na zweryfikowanie tego?
Auto to Golf IV 1.4 (kod silnika AKQ) z klimatyzacją manualną - więc nie ma jak sprawdzić ew. kodów błędu.

#golf #mechanikasamochodowa #samochody #pytanie #motoryzacja
  • 15
@kuba130000: Zanim nabiją ściągną to co jest, a ilość czynnika odebranego już powie czy miało to prawo działać czy też nie. Płacisz za ilość czynnika dodanego. Jak ściągną 100gr a potrzebujesz 600, zapłacisz za 500gr. Jeśli miałeś 500gr, zapłacisz za 100gr, plus usługa oczywiście.
@kuba130000: odkrec jeden z korków do „tankowania” gazu do klimy, delikatnie wciśnij wystający element, jeśli podczas wciskania Brdzie opór i poleci gaz znaczy ze klima szczelna wymaga ewentualnego dobicia. Jeśli natomiast wciśniesz i będzie pusto, to albo jedziesz do fachowca, albo nabijasz sam powietrze sprężone z kompresora garażowego

!!!tylko nigdy przenigdy nie możesz odpalić klimy z powietrzem w układzie, bo zatrzesz kompresor.!!!

Jak już nabijasz klime powietrzem, i nie słyszysz syczenia
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@kuba130000: w golfie 4 kompresor jest zaraz z przodu, możesz sprawdzić czy dostaje napięcie na sprzegielko. Dodatkowo jak odpalisz auto to słychać i czuć moment załączenia się sprzęgiełka -> obroty się zmieniają.
Dodatkowo w golfach wchodzi dużo czynnika - 800g.
Ja mam co prawda climatronic, ale to nie powinno chyba dużo zmieniać.
Golf IV 1.4 (kod silnika AKQ) z klimatyzacją manualną


@kuba130000:

Czasami interfejs na to pozwala.


@Uaephean:

Właśnie golfy z manualną klimą są bardzo ciężkie do zdiagnozowania, bo z tego co pamiętam tam sprężarką klimy zawiaduje moduł od wentylatorów chłodnicy który jest pod akumulatorem i lubi skorodować. https://forum.vwgolf.pl/posting.php?mode=quote&f=2&p=3759482
I nawet VCDS czy VAGCOM (które są niemal odpowiednikami tego co posiada ASO) się nie łączy z tym modułem.

Można sprawdzić jakie sygnału
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@biskup2k: najpewniej podjadę do mechanika i on to sprawdzi, sam wolę nie kombinować.. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Kravcu: właśnie jak włączam klimatyzację to obrotomierz w ogóle nie drgnie, nie mówiąc o zmianie obrotów.
Możliwe, że tak jak napisał @Crow7422 ,że jest za mało gazu i się w ogóle nie włącza przez to.
@kuba130000: może tak być, powodów jest mnóstwo, presostat,sprzęgiełko, moduł od wentylatorów, sam kompresor może być zepsuty, można by wymieniać dalej. U mnie wyszło jakieś 600zł(sprzęgiełko+nabicie pustej klimy+czyszczenie przewodów+chemiczne czyszczenie) , ale było warto, na 3 inne auta w rodzinie w żadnym nie ma tak dobrej klimy jak w golfie mimo że mechanik stwierdził że sprężarka już lekko przytarta :)