Wpis z mikrobloga

Hej, zgodnie z obietnicą mam dla was małe podsumowanie sytuacji na rynku kredytów gotówkowych (oraz firmowych w mniejszym stopniu) w związku ze zmianą stóp procentowych, oraz sytuacji z pandemia wirusa.

Co do zasady – informacje jakie mam pochodzą albo z oficjalnych wiadomości wysyłanych przez banki do pośredników kredytowych, albo od moich znajomych doradców w bankach.

Jeśli kogoś interesuje temat kredytów hipotecznych odsyłam do https://www.wykop.pl/wpis/48409349/czesc-przygotowalem-podsumowanie-zmian-w-kredytach/

Zaś leasingów i kredytów samochodowych do
https://www.wykop.pl/wpis/48268143/dzisiaj-troche-o-obecnej-sytuacji-na-rynku-finanso/

A więc pokrótce opisze nowości i zmiany w konkretnych bankach:

Santander Bank Polska nie wprowadził żadnych widocznych zmian w kredytach gotówkowych (poza obniżeniem maksymalnego oprocentowania do 8,82%), zaś w przypadku kredytów firmowych zaobserwowana została zmiana w przyznawalności kredytów zależnie od scoringu – wcześniej kredytowane były pierwsze 7 na 11 scoringów klietnów, w tym momencie są kredytowane pierwsze 5 na 11. Ponadto niektóre branże chwilowo zostały wyłączone z finansowania – np. transport.

Nest Bank z dniem 1 kwietnia 2020 r. wycofał z oferty Banku wszystkie produkty kredytowe, promocje oraz usługi dodatkowe dla Klientów Indywidualnych – co za tym idzie w tym momencie kredyt może uzyskać tam tylko klient firmowy.

Alior Bank nie wprowadził żadnych większych zmian poza zmianą cenową – maksymalne oprocentowanie zmalało z 9,99% do 8,99%, jednak prowizja za uruchomnienie została podniesiona – teraz zamiast prowizji na poziomie 14,90%, należy się spodziewać bardziej prowizji na poziomie 18,90% lub 19,90% - czyli sporo.

ING wprowadził dosyć dużą zmianę (podobną do tej w przypadku kredytówy hipotecznych) - od 1 kwietnia 2020 r. do odwołania nie będzie akceptowany dochód uzyskany z: z działalności gospodarczej, z umów cywilno-prawnych, w walutach obcych. Dochody te nie będą mogły stanowić dochodu podstawowego, jak również dochodu dodatkowego. – oczywiście mowa tu o kredytach gotówkowych. Działalności wciąż mogą się starać o kredyt firmowy – gdzie zostało obniżone oprocentowanie.

Getin Bank wprowadził czasowe ograniczenie finansowania wybranych działalności gospodarczych. Czasowe ograniczenie kredytowania wprowadzone zostaje na okres jednego miesiąca, z możliwością przedłużenia w zależności od rozwoju sytuacji i dotyczy osób, które prowadzą działalność gospodarczą w branży: handlowej, usługowej, transportowej, reklamy oraz marketingu.

Mbank wprowadził sporo czasowych zmian w polityce kredytowej – z najważniejszych rzeczy: nie ma możliwości uzyskania konsolidacji, wnioski klientów uzyskujących dochód z umowy zlecenie/umowy o dzieło otrzymają odmowę, będą ograniczenia na scoringach – mniej osób dostanie kredyt, oraz dłuższy okres karencji po odmowie udzielenie kredytu. Dodatkowo ograniczenie maksymalnego zaangażowania Klienta w kredyty niezabezpieczone w mBanku i na rynku do 75 tys. zł – Klienci będą otrzymywali decyzje kredytowe uwzględniające tę wartość bądź decyzje odmowne w przypadku jej przekroczenia.

BNP Paribas nie wprowadził żadnych zmian większych poza obniżeniem maksymalnego oprocentowania do 8,99%, nie udało mi się jednak porozmawiać dzisiaj z p. dyrektor, dlatego opieram się w tym przypadku jedynie na oficjalnych komunikatach.

Millenium niestety nie współpracuje z pośrednikami dlatego nie mam żadnych oficjalnych informacji – jednak wiem od znajomej, że w zeszłym tygodniu już została zaostrzona polityka kredytowa, przez co wielu słabszych klientów już nie może liczyć tam na finansowanie

Citi Handlowy także nie współpracuje z pośrednikami jednak od znajomego mam informacje, że nie ma dużych zmian, bank wciąż działa i wydaje decyzje.

PEKAO SA zakończył kampanie PEX i wprowadził nowa oferte ekspresową PS - jest to zwykła oferta standardowa, nic nadzwyczajnego. Nie mam informacji aby coś się w polityce kredytowej przy gotówkach zmieniło – jedynie przy kredytach hipotecznych być może.

W Przypadku Banków PKO BP, BOŚ Bank, Credit Agricole czy Santander Consumer, Bank Pocztowy – niestety nie mam na ten moment żadnych informacji, ponieważ nie współpracują one z pośrednikami i nie otrzymuje od nich żadnych komunikatów.

Jeśli chodzi o ocenę całego rynku kredytów gotówkowych w tym momencie – ogromnych zmian nie ma. Wnioski kredytowe wciąż są przyjmowane, decyzje są wydawane, a kredyty wypłacane. Niektóre banki wycofały niektóre oferty, lub zaostrzona została politykę kredytowa – jednak wciąż można uzyskać kredyt, nie ma powodów do paniki. Trzeba jednak uważać na zmianę godzin otwarcia oddziałów niektórych banków (BNP 10-15, Pekao SA 10-16, Santander Bank Polska 11-16, ING 11-15)

Oczywiście jeśli ktoś poszukuje najlepszej oferty, chce porównać różne opcje, ma jakiś problem – zapraszam na priv.

#banki #kredyty #kredyt #koronawirus #pozyczka #chwilowki #bank #bankowosc
  • 12
  • Odpowiedz
@Elrondka88: przy takiej kwocie kredytu, nie ma to aż tak diametralnej różnicy, ale jeśli masz dochód z umowy o prace na czas nieokreślony to sprawdz BNP Paribas, Sanander Bank Polska lub ING :)
@The_DiceMan: Publikuje tylko wpisy na tematy w których posiadam kompetencje, optymalizacja finansów niekoniecznie się do tego łapie - zależy co konkretnie masz na myśli :)
  • Odpowiedz