Wpis z mikrobloga

#gielda w pigułce

STYCZEŃ - KUPUJMY TESLE TANIEJ JUŻ NIE BĘDZIE JAZDA TO THE MOON
LUTY - "Inwestowanie" w g---o new connectowe spółki które wystrzeliły, chwile po tym jak ulica się zapakowała, zarząd pozbywa się akcji, przy okazji sprzedaż tego co kupiliśmy na górce w styczniu.
MARZEC - GDZIE DOSTANE ZŁOTO? 8500ZŁ ZA UNCJE TO DOBRA CENA
KWIECIEŃ - Tutaj na początku jest fajnie bo ludzie interesują się aktywem nie po wielkim wzroście tylko po wielkim spadku, ale okazuje się że to ROPA. INWESTUJE W ROPE PRZEZ KONTRAKT I CFD NIE ROZUMIEM CO SIĘ DZIEJE ALE ZA ROK CHYBA BĘDĘ BOGATY

Najbardziej mnie szokuje ta postępująca ignorancja wynikająca z braku wiedzy xD jeszcze rozumiem longowanie Tesli i wmawianie sobie że opanuje świat xD Warto żyć marzeniami, ale im dalej w las tym się zaczynają jakieś egzotyczne giełdy typu NewConnect gdzie z budżetem 15zł, możesz się poczuć jak multi bilionowy fundusz z wallstreet, albo rush na metale szlachetne kiedy ich cena oderwała się od Comexowej i obecnie jest duża bańka oparta na spekulacji na czas kryzysu zamiast zainteresować się złotem tak z pół roku temu, a na koniec perełka czyli ROPA jedyny surowiec którego nie dotyczą prawa rynku tylko czysta geopolityka. I to żeby inwestować jakoś bezpiecznie w spółki wydobywcze z dobrą dywidendą to nie k---a CFD I C--J, ROPA SPADNIE 3$ I WYZERUJE MI KONTO ALE SIĘ NIE PRZEJMUJE BO O TYM NIE WIEM xD

Wiedza finansowa Polaków to trociny zmieszane z gównem. Nie dziwne że większość traci. A co mnie najbardziej dziwi to że ktoś jest w stanie poświęcić pół życia na naukę zawodu żeby zbudować sobie oszczędności i być bogatym, ale odmawia jakiejkolwiek edukacji finansowej rzucając swoje oszczędności na czuja xD O c--j tu chodzi xD

Apele typu NIE TYKAJ CFD BO CIE K---A ZMIECIE Z PLANSZY albo to że surowce to najtrudniejsze aktywa nie trafiają xD I serio przez ostatnie kilka miesięcy to może kilka razy zostałem zapytany jakie książki ogarnąć czy jakie kanały na YT pooglądać żeby się doedukować. 95% pytań to GDZIE ZAŁOŻYĆ KONTO MAKLERSKIE BO TANIEJ JUŻ NIE BĘDZIE. Głupsi to już chyba są ci od nieruchomości którzy nadal się nie pogdzili z losem.
  • 80
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@KochanekAdmina: Ciekawy komentarz. Podzielam Twoją opinie.
Jaki procent dywidendy z posiadanych akcji jest wg Ciebie dostatecznie atrakcyjny, aby zainteresować się określoną spółką?
  • Odpowiedz
@lsh: XD ciekawa idealistyczna teoria, jednak życie to nie hop cola. jak kupisz akcje to nigdy nie masz pewności, czy sprzedasz je z zyskiem czy stratą, czy będą dochody czy nie, czy będą dywidendy czy nie.

jeżeli firma oddaje ci rosnące akcje - to firma traci bo oddaje ci czesc dochodu z tych dywidend, a jak oddaje ci spadające akcje - to firma zyskuje, a ty tracisz. pieniądze nie biorą
  • Odpowiedz
@KochanekAdmina: obserwuję trochę twoje wpisy ad giełda i zawsze bardzo ciekawie piszesz, ale powiedz, czy zarabiasz na dywidendzie czy na grze? Wiem, w idealnym świecie byuśmy inwestowali w spółki, te by płaciły dywidendę i jest super, ale to by trzeba mieć chyba troszkę więcej środków
  • Odpowiedz
Jaki procent dywidendy z posiadanych akcji jest wg Ciebie dostatecznie atrakcyjny, aby zainteresować się określoną spółką?


@mrocek: Przy spółkach których akcje rosną nawet 2-3% jest spoko jak Apple, ale jeśli mówimy o Reitach, Sektorze energetycznym czy spółkach wydobywczych raczej nie ruszałbym niczego poniżej 7%. Od 9% w górę warto.

@diogene: Mam kapitał pół na pół. Coraz mniej bawi mnie gra. Gram sobie na spółkach growth, one też przeważnie
  • Odpowiedz
@Quiz: @Canibal111: Już podawałem Inteligenty Inwestor to rzecz podstawowa.
Z innych które osobiście polecam na start to
Mark Skousen – „Walc wiedeński na Wall Street”
Henry Hazlitt – „Ekonomia w jednej lekcji”
Gene Callahan – „Ekonomia
  • Odpowiedz
@KochanekAdmina: Dzięki za info. Przydatne. Czy wystrzegać się jakiś rynków? Typu włoskiego, hiszpańskiego? Które rynki są wg Ciebie bezpieczne? Np angielski, norweski, holenderki? Pytam w kontekście ewentualnych problemów z wypłacalnością tych krajów. Czy jest to czynnik który można pomijać?
  • Odpowiedz
@mrocek: Na początek to bym się wystrzegał Polskiego rynku najbardziej xD Lepiej iść w najbardziej płynne giełdy z dużym wolumenem i z firmami o których możesz znaleść dużo informacji w zrozumiałym dla ciebie języku. Wszystko co mam w portfelu jest z USA poza Gazpromem którego kupiłem przez ADR na Londyńskiej giełdzie.

Także USA, Anglia, Niemcy, Szwajcaria. Całej reszty rynków się wystrzegać bo kuszą, ale wymagają o wiele większej wiedzy. Mylślę
  • Odpowiedz
@KochanekAdmina: USA kusi, ale dolar w długiej perspektywie może się rożnie zachowywać. Euro też, ale jednak wahania euro są trochę mniejsze niż dolara.

A rynek Austriacki - przecież to prawie Niemcy lub Szwajcaria? Taki OMV który pewnie wypłaci w tym roku dywidendę na poziomie nie mniejszym niż 2 euro (pewnie coś w okolicach 2,3 do 2,6 euro). Uważasz, że to ryzykowne? A rynek Norweski - uważasz, że jest ryzykowny? Oni
  • Odpowiedz
@mrocek: Nie ma czegos takiego jak dobre i złe rynki akcji. Są dobre i złe spółki, nawet na polskiej GPW coś kupisz fajnego. Nie rozumiesz czegoś to w to nie inwestuj. Raczej unikaj shortów jak nie jesteś już od dawna na giełdzie. Nigdy nie kupuj emocjami bo kupisz szajs. Lepiej kupić coś jak "pociąg odjedzie" niż zanim odjedzie i się wyzerujesz ( ͡° ͜ʖ ͡°). Wiecej
  • Odpowiedz
@TryMeIamSweet: Dzięki za radę. Mam podobny pogląd. Inwestuję przede wszystkim w wielkie koncerny energetyczne, wydobywcze. Można powiedzieć, że top 20 na świecie. Nie biorę niczego, czego nie jestem pewien. Czyli takie, które nawewt w czasach zarazy pracują, bo muszą pracowac (kto dziś obędzie się bez gazu, benzyny czy ON)? Czynnik jaki biorę pod uwagę to również zwrot z dywidendy. Nie musi być jakiś szałowy, ale minimum 5% powinni dawać.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@KochanekAdmina: dzięki za polecenia, ja chyba zaczęłam od d--y strony bo od kiyosakiego i mam mieszane zdanie po przeczytaniu tego ( ͡° ʖ̯ ͡°) trzeba nadrobić podstaw najpierw
  • Odpowiedz
@KOLEGAMAMY @Quiz 9 @bluberr: @mrocek: jak możecie się radzić wykopka, co napisał wysryw o inwestowaniu w złoto po fakcie ? XD

@py-jter: typowy wysryw dla złapaniu plusów, ciekawe ile złota i i akcji firm produkujących respiratory kupił 6 miesięcy temu jak pisze w tym wpisie :) Ci co to pulsują to pewnie operują na giełdzie banknotem 100 pln albo zrobili dokładnie tak jak jest
  • Odpowiedz
@KochanekAdmina: uwielbiam twoje wpisy i komentarze ostatnimi czasy. XD

Sam myślałem nad wejściem w ropę, ale... nic z tego k---a nie rozumiem, jak to kupić, jak to działa i czemu tak, a nie inaczej. Więc stwierdziłem, że p------ę. ( ͡° ͜ʖ ͡°)-
  • Odpowiedz
@ZaplutyKarzelReakcji: Wiem, mam zainwestowanych trochę PLNów w spółki przede wszystkim z WIG20 oraz kilka mniejszych typu Bogdanka czy Enea.

Ale w celu dywersyfikacji oraz obserwacji skali upadków niektórych spółek z pierwszej ligii europejskiej, planuję też inwestować na tym rynku.
  • Odpowiedz