Wpis z mikrobloga

Żeby być prawdziwie wolnym, nie można mieć żadnych cech charakteru. Rozważmy oklepany przykład znalezionej walizki z pieniędzmi. Myślę, że dosyć powszechnie przyjęte jest, że osobę, która z premedytacją ją sobie przywłaszczy powodowana silną presją psychiczną, żeby mieć więcej pieniędzy, można uznać za zniewoloną. Moim zdaniem często pomija się to, że zachowanie uczciwe może być często spowodowane przez podobne stany, co przywłaszczenie walizki. Ktoś może po prostu odczuwać bardzo silną konieczność oddania walizki i w ogóle bycia uczciwym.

Sądzę, że w każdym z omawianych przypadków nie może być mowy o wolności. Prawdziwie wolna osoba nie odczuwałaby konieczności przywłaszczenia walizki ani oddania. Oczywiście jest także opcja zignorowanie znaleziska. Jeżeli ktoś tak robi , ponieważ odczuwa silne obawy, że angażowanie się w tę sprawę może doprowadzić go do kłopotów, to też nie postępuje w sposób wolny.

#filozofia
  • 2
@BRTM: rownie dobrze mozesz podejsc do tej sprawy w ten sposob, ze jestes zniewolony bo musisz jesc, spac itp itd. Moralnosc i sumienie to cos co ludzie maja zaszczepione (pomimo oczywiscie wyjatkow)
@BRTM: Myślę, że większość czynów, które wykonujemy w życiu nie jest wolnych, co nie oznacza, że wolność nie istnieje. Nasze czyny są podyktowane nie tylko naszym charakterem, często wynikają z przyczyn, o których nie mamy pojęcia.
Przykładowo, kiedyś byłem na zajęciach z #psychologia , wylosowaliśmy sobie jakieś karteczki i przykleiliśmy do czoła, ja nie wiedziałem, co jest tam napisane, inni tak. Usiedliśmy w kółeczku i rozwiązywaliśmy jakiś problem. Ja dużo mówiłem