Wpis z mikrobloga

Może przeformułuje problem, ponieważ widzę, że większość osób nie czuje co mam na myśli. Zresztą trudno mi to samemu wyrazić, bo nie jestem żadnym filozofem.

Nie interesuje mnie czy moralność jest produktem ewolucji.
Nie interesuje mnie czy moralność jest produktem postępu cywilizacji.
Nie interesuje mnie czy moralność jest efektem postępu nauki.
Oczywiście postęp moralny może z powyższych wynikać...

Chodzi mi o coś bardzo podstawowego. O odpowiedź na pytanie: "Dlaczego należy być moralnym?".
@crassman22 zasady moralne które przekazuje Biblia są wpisane w naturę człowieka. Moralność to nic innego jak bardzo silna empatia do drugiego człowieka, np jak ktoś zabije 7 latke to każdy najchętniej powiesiłby morderce, ale nie z nienawiści do niego, a z empatii do 7 latki nawet jak była z drugiego końca świata. Małpy też mają swego rodzaju moralność, np. nie zabijają osobników z tego samego stada, pomagają sobie w wychowaniu potomstwa itp.
Może przeformułuje problem, ponieważ widzę, że większość osób nie czuje co mam na myśli. Zresztą trudno mi to samemu wyrazić, bo nie jestem żadnym filozofem.

Nie interesuje mnie czy moralność jest produktem ewolucji.
Nie interesuje mnie czy moralność jest produktem postępu cywilizacji.
Nie interesuje mnie czy moralność jest efektem postępu nauki.
Oczywiście postęp moralny może z powyższych wynikać...

Chodzi mi o coś bardzo podstawowego. O odpowiedź na pytanie: "Dlaczego należy być moralnym?".
Dlaczego należy być moralnym


@crassman22: bo obracając się w takim gronie nie marnujesz 3/4 życia na zastanawiania się nad tym kto chce Cię wydymac.

Etyczny biznes, strategię win-win wielu biznesmenów stosuje z czystego pragmatyzmu. Zarabia mniej niż na oszustwach, ale stabilnie i bez nerwów można bawić się w życiu.

Wielu przestępców których stać umysłowo na legalny biznes to zauważa, to w gruncie rzeczy dużo łatwiejsze