Wpis z mikrobloga

Któryś Mirek przerabiał temat głośników instalacyjnych w systemie 5.1? Potrzebuję pomocy w doborze sprzętu do otwartego salonu, a najpilniejsze są tylne głośniki. Muszą być instalacyjne, zabudowane w ścianie. Ktoś coś?

W komentarzach wklejam post który napisałem na audio forum oraz zdjęcia wizualizacji salonu.
#kinodomowe #audioboners #audiovoodoo
  • 16
@kamil996: Cześć! Wpadłem poradzić sie bardziej doświadczonych kolegów, wykańczam dom i problem jest następujący. Potrzebuję rad co do doboru sprzętu, wstępne przemyślenia uwieczniłem na załączonych renderach salonu które dostałem od projektantki (oczywiscie nie uwzględniła zadnego audio, hehe), wybaczcie też poziom Painta w moim wykonaniu :) Salon otwarty do kuchni i jadalni, duża kubatura, ale sama część wypoczynkowa i "kinowa" to jakieś 24m2 z wysokim sufitem - antresola.

80% użycia to filmy
@kamil996: ile ma ten salon w całości? 6-7k na całość to jakieś 2k na amplituner i reszta w głośniki. Nie oszczędzaj na frontach i centralnym, subwoofer braknie raczej i to bym tak zostawił. Dokupisz sobie go za rok lub za dwa.
@MasterOrzech: ucz mnie mistrzu :) mogłem źle zinterpretować któryś tag.
@ksiak: dzieki za podjęcie tematu. Salon z jadalnią ma jakieś 35-40m2, ale sama ta częśc salonowa do której 5.1 potrzebuje to powiedzmy 24m2. sęk w tym ze zwykłe kolumny podłogowe będą ciut za wysokie i będą sie chować pod rozsuwanym ekranem... Dlatego doradzono mi sprawdzenie jakichs monitorów, byłyby umiejscowione na tej szafce rtv. Co o tym myślisz?
@kamil996: myślę, że na pewno bym ten kominek wywaliłem. Będziesz miał kolumnę zaraz obok niego. Dodatkowo za kilka lat i tak zapewne nie będziesz mógł z niego korzystać zatem szkoda kasy.
Dobre monitory nie są złe ale i tak musisz je postawić na wysokość uszu dla pozycji siedzącej. Pytanie czy wtedy również nie będą za ekranem?
Jeżeli jesteś na etapie wykończenia to pociagnij sobie kable dla czterech głośników sufitowych by móc
@ksiak: nie no kominek musi być, chocby ze względów estetycznych.. Zdaje sobie sprawe ze tu nie osiągne zadnych cudów, chce tylko sensowne audio do oglądania filmów :)
Monitory byłyby podniesione do poziomu około 70cm, no to tak lekko ponizej poziomu uszu.

Dałeś mi do myślenia tym 5.1.4, w ogóle nie brałem tego pod uwagę. Ten standard sie już upowszechnia? Widze też wariacje np 5.1.2. Co o tym wszystkim myslisz?
nie no kominek musi być, chocby ze względów estetycznych..


@kamil996: koszt to jakieś 10k, zastanów się trzy razy.. ja bym wywalił.

Zdaje sobie sprawe ze tu nie osiągne zadnych cudów, chce tylko sensowne audio do oglądania filmów :)

Monitory byłyby podniesione do poziomu około 70cm, no to tak lekko ponizej poziomu uszu.


@kamil996: może miałoby to sens nawet.

Dałeś mi do myślenia tym 5.1.4, w ogóle nie brałem tego pod
@kamil996 nie myślałeś o tym aby zrobić wnękę w tych wyznaczonych miejscach? Kupując jeden zestaw montowany w ścianę będziesz raczej skazany na niego do kolejnego remontu. Jeśli wytniesz w ścianie wnękę z przewodami o maksymalnych akceptowalnych przez ciebie wymiarach to możesz tam wstawić dowolny przetwornik we własnym pudle. Oczywiście wnękę trzeba wygłuszyć (polecam specjalne kompozyty korkowe) a od frontu założyć maskownicę licującą ze ścianą no na magnesy. Możesz tam zaglądać i łatwo