Wpis z mikrobloga

@SnowFox: No tak, ale przecież każdy folder i każdy plik ma innego chmoda i skąd mam po pierwsze wiedzieć jakie które miały, a po drugie nawet to wiedząc, manualnie to przywracać może zająć wieczność.
@yuim: Też mi to właśnie przyszło do głowy, jednak to nie ten skill żeby na takie coś sobie pozwolić, także pozostaje mi reinstall. Dzięki za odp.
Swoją drogą fajnie by było jakby konsola ostrzegała przed tego typu akcjami, przecież to nie powinno być nic skomplikowanego taki ficzer dodać, a mogłoby dupę uratować :P
Swoją drogą fajnie by było jakby konsola ostrzegała przed tego typu akcjami, przecież to nie powinno być nic skomplikowanego taki ficzer dodać, a mogłoby dupę uratować :P


rm wyszło już naprzeciw tego typu użytkownikom, z wymaganą opcją "--no-preserve-root". Jak widać chmod pozostał w tyle. ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
@secondreality: Ale w sumie może ktoś już miał podobną sytuację i motywację i skrypt gdzieś lata na necie? (sprawdziłem na szybko ale nic nie znalazłem)

I w drugą stronę - jeśli napisałbyś taki skrypt to można by go było gdzieś umieścić tak, żeby inni mogli skorzystać? I działałby on na konkretne dystrybucję czy niezależny?
@WakeupPoland: Jeśli to domowy system, to ja bym ustawił 755 dla katalogów i 644 dla plików. Tylko ostrożnie z katalogami /bin /sbin /usr/bin /usr/sbin, żeby przypadkiem nie zabrać bitu wykonywalności niezbędnym programom. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Myślę, że w ciemno możesz odpalić
chmod -R go-w /usr
bo wg FHS katalog /usr jest tylko do odczytu