Wpis z mikrobloga

@brian_de_rossali: akurat o wielu innych starych kulturach mamy całe stosy "książek" (papirusy, tabliczki gliniane, teksty na ścianach świątyń, grobowców itp) pisanych właśnie w tamtych czasach - stąd wiemy jak wyglądały.
A Słowianie cóż... ;)
@brian_de_rossali: Z publikacji naukowych i popularnonaukowych polecam na początek:
A. Gieysztor. Mitologia Słowian
"Religia Słowian" Andrzeja Szyjewskiego
"Kultura ludowa Słowian" Kazimierza Moszyńskiego
"Mity, podania i wierzenia dawnych Słowian" Jerzego Strzelczyka
"Dawni Słowianie - wiara i kult" - Stanisław Urbańczyk
"Religia Słowian i jej upadek" Henryka Łowmiańskiego

Po angielsku o religii Słowian publikował Leszek Słupecki.
@brian_de_rossali: Żadne z książek typu "mitologia Słowian" i innych, kompleksowo opisujących rzekomą historię wiary, nie jest traktowana przez religioznawców w pełni poważnie (w najlepszym, rzadkim przypadku to hipotezy, reszta to szuryzm i konfabulacje). Znamy tylko detale. Dość wspomnieć, że wśród fachowców nie ma zgody nawet co do hierarchii bóstw (sic!). Wynika to z faktu, że Słowianie pisma nie odkryli, a inni... cóż, opisy koloryzowali. Zresztą w związku z rolą, jakie pismo
@prezes_internetu: Na Allegro za parę złotych, a jeśli chodzi o Gieysztor to kilka lat temu było wznowienie w serii Communicare Uniwersytetu Warszawskiego z przedmową Słupeckiego (dobry wstęp i aktualny stan badań). Gdyby nie zaraza, to byłaby jeszcze zawsze możliwość wypożyczenia z biblioteki.