Wpis z mikrobloga

@kazal Pozwole sobie odpowiedziec tutaj, bo ten debil @non_compos_mentis mnie zablokowal. Nie jestem zadnym przedstawicielem alt-science. Zajmuje sie na codzien najprzerozniejszego typu modelowaniem statystycznym w dziedzinach inzynieryjnych i (miedzy innymi) dzieki temu wiem, jak bardzo "wiedza" z wiekszosci dziedzin poczawszy od socjologii, przez wiekszosc psychologii do nawet sporej czesci badan farmokologicznych albo biologicznych jest absolutnie nic nie warta. Na uczelniach sa cale kierunki dotyczace dziedzin wprost nienaukowych, dawno juz obalonych, albo bedacych rezultatem tylko i wylacznie tzw p-hackingu, czyli manipulacji metodami statystycznymi. Jestem tutaj w stanie bronic moich tez i omowic z toba jakis konkretny model, jezeli masz watpliwosci co do moich slow. Nie ma magicznego sposobu, zeby jakikolwiek uklad, czy to parametryczny model statystyczny, czy siec neuronowa, czy ludzk mozg, mogl obejsc pewne matematyczne przeszkody. Istnieja uklady ktorych ewolucja jest nielaminarna. Na wikipedii znajdziesz liste mapowan chaotycznych, a na tej liscie znajdziesz mapowanie logistyczne, a w artykule o mapowaniu logistycznym zobaczysz taka mapke, ktora pokazuje jak w praktyce wyglada zachowanie turbuletne ( https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5f/Logistic_map.gif ) i ktore powinno pokazywac, ze jest t uklad, ktory mozna modelowac tylo w jednym jego waskim regionie. Jeżeli ewolucja takiego system przestaje byc laminarna (tzw wyszla z regionu po lewej stronie), to nie jest mozliwa ZADNA metoda modelowania tego, co sie stanie. Może się zebrać milion profesorow medycyny, epidemiologii i szamanizmu i nie uda im sie nic wyglowkować, bo nie da sie obejsc przy pomocy "educated guess" podstawowych praw przyrody.

@Tasde Odpóść sobie glupie docinki o #!$%@?, bo to jest zalosne.Jezeli twierdzisz, ze pisze gdzies glupoty to wystarczyloby sie dopytac a z checia bym ci rozjasnil, co bys sobie nie zazyczyl.Co do izolowania: Izolowanie osób starszych powinno być prostsze niż izolowanie wszystkich. Podstawowy powod jest taki, ze osob starszych jest mniej, niz wszystich (prosta logika), a latwiej jest izolowac mniej osob niz wiecej. Osoby starsze sa tez ogolnie mniej mobilne (maja mniejsza ochote wychodzenia na masowe imprezy) i latwej jest je odsunac od reszty spoleczenstwa bez strat dla PKB, a PKB jakies musi istniec, jezeli nie chcemy pozdychac z glodu. Musi dzialac rolnictwo, a to wymaga transportu, a to wymaga rafinerii, zakladow chemicznych produkujacych nawozy, zakladow produkujacych czesci zamienne, kopalnii, ktore beda wydobywac rudy i hut, ktore beda wytapiac rozne rzeczy. Naprawde mozna uzywac mozgu i myslec, ze ludzkosc na takim poziomie cywilizacyjnym bylaby w stanie czekac w izolacji do tego az pandemia przejdzie?? Nawet analiza najgorszego przypadku (co by skutkowalo skroceniem przewdywanej dlugosci zyciadla calej populacji o okolo 3 mies) nie jest w stanie usprawedliwic takiego wygaszania gspodarki, ktore jest tak silnie powiazana ze zdrowiem poplacji. To jest samobojstwo pod przewodnictwem szamanow.
  • 7
@vasco_da_gama:

uważasz że statystyka pomaga tylko i wyłącznie w analizie trendów liniowych?


xD Piękne się podsumowałeś pisząc:

Klasyczna wypowiedź z serii nie znam się ale ubiorę to w mądre słowa wypowiedziane z dużą ilością pewności siebie i może nikt się nie skapnie.


Nie rozróżniasz trendów nieliniowych od nieliniowych systemów dynamicznych, a chcesz po mnie jechać :DD

Trochę podstawowej edukacji dla ciebie:

Simple nonlinear dynamical systems and even piecewise linear systems
@WO22: i lecimy dalej, taki mądry a nie zauważyłeś tego drobnego słówka który sprawia że całe twoje wnioskowanie jest do dupy?

Simple nonlinear dynamical systems and even piecewise linear systems can exhibit a completely unpredictable behavior, which (...)


zresztą i tak z "model zachowuje się chaotycznie i nieprzewidywalnie" do "statystyka nie może pomóc w jego analizie" jeszcze daaaaaaleka droga.
@vasco_da_gama: A wystarczyło przeczytać to, co napisałem w poście wyżej o mapowaniu logistyczym. Mapowanie logistyczne ma strefy laminarną, bifurkacji i chaotyczną. Nie dało się już przewidzieć kompletnie kolejności ognisk poza Chinami i od lutego jest tylko jedne wróżenie z fusów. Co nadal nie zmienia tego, że nie rozróżniasz liniowości trendów od układów dynamicznych :D