Wpis z mikrobloga

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego w klasach waszych szkół podstawowych były krany i bardzo szerokie drzwi? Otóż możecie kojarzyć taki obrazek, jeśli szkoła do której chodziliście, była zbudowana w latach 60-tych i 70-tych, była tzw. "tysiąclatką", czyli szkołą zbudowaną z okazji 1000-lecia państwa polskiego.

Te szkoły charakteryzowały się zastosowaniem kilku zasad, podczas ich budowy, poniżej więcej informacji. Miały służyć jako szpitale polowe na wypadek wojny z NATO. Nie muszę chyba mówić że tego typu obiekty mogą w ciągu najbliższych tygodni/miesięcy odegrać kluczową rolę w walce z epidemią.

W roku 1957 Ministerstwo Oświaty porozumiewało się z Departamentem Wojskowym Ministerstwa Zdrowia w celu „zwiększenia liczby szkół, które miałyby być wykorzystane na prowizoryczne szpitale". Efektem tej współpracy było stworzenie szczegółowej instrukcji, która dotyczyła uzgodnionych obiektów szkolnych. Ustalone są w niej takie szczegóły, jak szerokość drzwi dostosowana do noszy, dostęp do umywalek w prowizorycznych salach operacyjnych, lub dostęp do instalacji umożliwiający podłączenie aparatu rentgenowskiego.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Szko%C5%82a_tysi%C4%85clecia
#koronawirus
lokibb - Zastanawialiście się kiedyś dlaczego w klasach waszych szkół podstawowych by...

źródło: comment_1584285998Yv3TagXtLy6Ew4tGOcwh6H.jpg

Pobierz
  • 110
  • Odpowiedz
@lokibb: Widać w PRL ktoś myślał, nie pierwszy raz zresztą. To było państwo nastawione na wojnę, ze wszystkimi plusami i minusami tego. Betonowe kloce, ale mogą być przydatne. Na zachodzie szkoła to pewnie szkoła, pewnie ma być ładna :}. Dzięki za info.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 47
@lokibb: ciekawe ile z tych pierwotnych rozwiązań jest dalej do użytku po tylu latach remontów i przebudów. Kolejna sprawa to brak odpowiednio licznego personelu do obsługi...
  • Odpowiedz
@lokibb: w mojej szkole tak było. Ale kilka lat tem był generalny remont. Drzwi przerobione na " standardowe" i usuniete krany i zlewy z klas . Mysle ze w innych "tysiaclatkach" z tamtych lat sytuacja wyglada tak samo.
  • Odpowiedz
@Student_AWAS: Naprawdę wiele rzeczy było nastawionych na wojnę i co rusz odkrywam nowe rzeczy. Np. dlaczego kazano budować wtedy tylko domy kostki głównie w okolicach miast? Bo były najodporniejsze na falę uderzeniową po walnięciu atomówką ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@SirMattBusby: to się okaże :-D na razie Chiny czy Korea i Tajwan ładnie radzą sobie z epidemią - czego nie można powiedzieć o Włoszech, a to ponoć była II służba zdrowia świata według jakiś rankingów. Te trzy kraje co wymieniłem to kraje też nastawione na wojnę - Korea jest w stanie wojny, Chiny mają to w naturze (mur), a Tajwan boi się kontaktu z macierzą :-). Nie wiem, czy budują betonowe
  • Odpowiedz