Wpis z mikrobloga

Tak sobie słuchałem Buffetta, który mówi o tym, ze on traktuje kupno akcji jak posiadanie "części" biznesu i mam pytanie jako absolutny laik.
Jak mam 33% udziałów w swojej firmie to ta firma przynosi mi stały zysk.
Ale jak mam jakiś procent udziałów w spółce giełdowej, która nie wypłaca dywidendy, to mogę zainwestować w nią nawet 500mln i przez 10 lat nie zarobić nawet złotówki jeśli cena akcji firmy będzie utrzymywała się na jednym poziomie?

#gielda #inwestowanie
  • 5
@jimmyF: Tak. Tzn. Jak masz 33% też nie daje Tobie stałego zysku. Chociaż jak masz taki udział to często jesteś prezesem albo jeśli to mała firma - masz tam stałą pensję.

Ale owszem. Jeśli spółka nie wypłaca dywidendy i właściciel nie ma pensji - to zarobi tylko jeśli sprzeda drożej. Albo jeżeli będzie skup akcji robiony przez spółkę (chociaż to jest jak ukryta dywidenda).

Dlatego Buffett inwestuje głównie w dywidendowe. Często
@chuck92 Buffet inwestuje w sposób niedostępny dla przecietnego inwestora. Przykładem może być OXY. Wpakował w nich 10mld, chciał 20mld, tyle że on dostał 100k akcji wartych 100k, które gwarantują mu 8% dywidendy. I tak jak teraz cena OXY spadła, to zwykła dywidenda była na poziomie 30% ceny, przez co przeciętnemu inwestorowi obniżono dywidendy z 0,79/akcja do 0,11/akcja.

Biorąc pod uwagę powyższe, w swpim funduszu nie wyplaca dywidend, tylko je reinwestuje, a koniec