Wpis z mikrobloga

@henk: Ależ to musiał być widok :) Szkoda że mnie to ominęło. Póki co trzymam się zamknięty w mieszkaniu i odwołuję obsy, bo jakieś dziwne przeziębienie mnie męczy. Wczoraj bolid, dzisiaj bolid, a przed minuta jeszcze ISS leciała... No dzieje się na tym niebie, dzieje się.

Czy dasz radę ocenić mi, jakiej jasności były starlinki? Skoro było widać z miasta i przy niemalże pełni, to musiały się rozświetlić do jakiejś 2.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Al_Ganonim: ja korzystam z jeden z wielu apek na androida, to co pozwala mi ona wygenerować to: Check out when Starlink will be visible in 50.0850847,19.9642796: https://findstarlink.com/#50.0850847,North,19.9642796,East;3;50.0850847%2C19.9642796

Apka pokazywała magnitudo 3.1, dla mnie jasność porównywalna z gwiazdami wielkiej niedźwiedzicy, więc sam lepiej oceniasz, czy podawała prawdę.

Co do bolidu, to leciał z grubsza po link wyznaczonej pezez "dyszlel" wspomnianego już gwiazdozbioru, dosłownie kilkanaście sekund wcześniej, niż dodałem wpis. Nie wiem, czy
@henk: Jak porównywalne z Wielkim Wozem, to tak pomiędzy 2 a 3 magnitudo. Może mi się kiedyś też tak poszczęści. Co do prognozy przelotów, korzystam z https://www.heavens-above.com/ A jeśli chodzi o fotki, to nie mamy łatwego dostępu do zdjęć archiwalnych (wyłącznie bieżące foto jest na www), ale za to Suhora ma wszystk online. Tyle tylko, że chmury skutecznie rozpraszają światło Księżyca i w efekcie nic nie widać. Bolid powinien być na
Pobierz Al_Ganonim - @henk: Jak porównywalne z Wielkim Wozem, to tak pomiędzy 2 a 3 magnitudo...
źródło: comment_15839686713ZD9KjpQQxsmtIP91imT79.jpg
Hej tutaj jest lista skrótów, które pojawiły się do tej pory w tym wpisie i jego komentarzach.

ISS - International Space Station – Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – międzynarodowy, zamieszkały satelita, umieszczony na niskiej orbicie okołoziemskiej.
Starlink - SpaceX's world-wide satellite broadband constellation

Jestem botem

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Al_Ganonim: co do heavens-above, to jakoś nie sprawdziło się u mnie w prognozowaniu starlinków... Flary Iridium tak, ale starlinki nie. Za to ta apka, co jej używam daje radę :) tylko nie mogę jej zlokalizować na Google Play, żeby się podzielić :/
A na tym zdjęciu, co podeslałeś nie widzę żadnego bolidu - bardziej mi to wygląda na kamień w czajniku. Więc może nie było żadnego bolidu, tylko zaczęli prewencyjny ostrzał