Wpis z mikrobloga

Hej IT świrki, firma z którą współpracuję przerzuca się na home office. Część rzeczy muszę robić na ich serwerze łącząc się przez ustawiony VPN. Działa tak średnio, raz łączy, raz nie. Im więcej osób podłączonych tym gorzej. Wiem, że bez specyfikacji technicznej czy jakichkolwiek parametrów to trochę takie pitu pitu ale co można zasugerować firmie aby ułatwić sobie pracę? W siedzibie firmy nie ma potrzeby łączyć się z VPN'em, wszystko działa świetnie w sieci lokalnej. Informatyk byłby w stanie wykonać, ot po prostu jest z firmy zewnętrznej i samemu nie chce proponować rozwiązań. Żyję w bardzo dobrych relacjach z szefostwem owej firmy i mogłabym troszeczkę ponaciskać na decyzyjnych aby ludziom i mi pracowało się lepiej. Kompletnie nie wiem jak to tagować także nie denerwujcie się proszę jeżeli wołam was niepotrzebnie. Będę wdzięczna za wszystkie pomysły. #siecikomputerowe #sieci #informatyka #it #programowanie #cyberbezpieczenstwo
  • 15
@emitar: właśnie działa to wybiórczo. Część osób może się połączyć bez problemu, niektóre w ogóle, inne zaś z większymi lub mniejszymi problemami. Dla niektórych powolna odpowiedź serwera (duża ilość plików .jpg lub .pdf) nie jest jakimś problemem lecz wiem sama po sobie, że spokojniej i przyjemniej pracuje się na szybszym sprzęcie. Czy mógłbyś rozwinąć myśl o configach i certyfikatach innych dla każdej osoby? Może być też jakiś materiał video/artykuł, który w
@Booty_Gurl nie ogarniam tego do końca, ale jeżeli to openvpn to każdy z użytkowników powinien mieć wygenerowany swój certyfikat. Często robi się tak, że zawartość certyfikatu wrzuca się bezpośrednio w plik konfiguracyjny i wtedy każdy z użytkowników musi mieć swój plik konfiguracyjny lub wszyscy ten sam plik .ovpn plus plik z certyfikatem
@thexDguy: "dział it" to firma zewnętrzna. Działa? Działa. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dopiero jak się ich przyciśnie w konkretnym kierunku to robią coś porządnego.
@emitar: ok dzięki, podeślę info. Może to coś by pomogło. :)
@thexDguy: @emitar: a od strony sprzętowej można byłoby to jakoś ulepszyć? Nie wiem, jakieś dyski szybsze, ramu więcej czy inne bajerki serwerowe? Kompletnie się na tym nie znam ale dorzucenie hardware'u coś by tu zdziałało?
@thexDguy objawy, które podał op od razu mi się skojarzyły z wykorzystaniem tych samych certyfikatów. Jestem użytkownikiem, a nie adminem (na routerach w domu serwerów vpn nie liczę), także pewnie się mylę, dlatego też zaznaczyłem to w jednym z pierwszych komentarzy

@Booty_Gurl jeżeli to kwestia wydajności serwera, a nie łączą to pewnie tak
@Booty_Gurl: pewnie Server VPN nie wyrabia... także serwer VPN przenieść do chmury, z chmury zestawić tunel site-to-site z sieci, ludzie niech sie łacza do tego serwerka w chmurze..
a i mozna sprawdzic czy serwer (router) VPN ma sprzetowe sparcie dla szyforwania to czy tego wlasnie szyfrowania używacie
Działa tak średnio, raz łączy, raz nie.


@Booty_Gurl: Co to znaczy? Masz jakieś błędy? Połączenie się nie zestawia? A jak się zestawi to działa ok? Jakieś proste przerzucanie plików działa ok? Masz całkiem nowy komp? Masz doby net? Jeśli zrywa połączenie to z błędem?

Ogólnie to warto zapisywać wszystkie możliwe błędy jakie Ci wyskoczą i godziny takich wydarzeń. Jak przedstawisz statystykę działania/niedziałania to rozsądny operator sieci się temu przyjrzy. Jak powiesz