Wpis z mikrobloga

Co polecicie do #szyfrowanie dysku na laptopie służbowym?
Pasuje żeby program był "darmowy" albo za niewielkie pieniądze.

Co stosuje się w #korpo do zabezpieczania służbowych lapków?

Chciałbym rozdać pracownik kilka lapków aby mogli pracować zdalnie, ale pasuje żebym jakoś zabezpieczył urządzenia, niestety brak mi doświadczenia w tym temacie.

A odnośnie sprzętu warto pakować się w Lenovo Thinkpad? Dlaczego korpo to kupuje? Nie lepiej jakiegoś budżetowego Acera z i5/? W sumie ma działać Outlook/przeglądarka//zdalny.

Pomoże ktoś z #informatyka #komputery ?
  • 14
@czynmydobro: Takie pytanie mam, a wiesz że szyfrowanie dodatkowo obciąża sprzęt? Lenovo i Acer to gówno dla ociężałych umysłowo. Dowal szyfrowanie a będziesz miał giga muła, dodatkowo upośledzonego. Z płatnych DESLOCK+ (obecnie ESET Encrypiot).
@czynmydobro: z szyfrowaniem dysku każdy laptop robi się nieużywalnym gniotem. Na dysku talerzowym - dramat do potęgi, bo to nawet bez szyfrowania jest grzechotka anemiczna. A SSDki też słabo sobie radzą gdy są karmione losowymi danymi zapisywanymi w losowych (Z ich punktu widzenia) miejscach, i spada im wydajność wielokrotnie...
A dane nie są zapisywane losowo, tylko kolejno blokami, więc dysk wykonuje taką samą pracę.


@Antyradek: niech ci się tak wydaje. Muszę niestety używać takich korposprzętów szyfrowanych, i to jest po prostu dramat (w stosunku do czystego systemu na zwykłym dysku). Jak jeszcze jest "transfer wprost" na dysk/z dysku - gdzie lecą dane w dużej ilości w jeden plik - to od biedy. Ale jak dysk ma robić losowe zapisy/odczyty -
@czynmydobro: Szczerze to najlepiej pchać się w Apple skoro takie wymagania masz, bo w ogólnym rozrachunku nawet wyjdzie to chyba taniej.

Z wbudowanym szyfrowaniem FileVault jeszcze nigdy nie miałem problemu na żadnym laptopie Apple. Z kolei na budżetowych laptopach z Windowsem Home szyfrowało się VeraCryptem, niestety kilka razy trzeba było ratować tj. nawet od nowa stawiać systemu + bardzo dbać o kopie zapasowe plików na dysku bo aktualizacje Windowsa robiły kocioł
@Antyradek: W zasadzie wiem że anonom z wykopu nie można wierzyć. Ale, byłem tak widziałem doświadczyłem. Może jak sam postawisz truecrypta na gniocie typu lenovo czy acer będziesz wiedział o co się rozchodzi. Pamiętaj że transfer danych pomiędzy płytą, procesorem, a dyskiem też nie odbywa się magicznie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Arc2: w końcu jakiś głos rozsądku. Się aż za głowę złapałam, czytając kocopoły w tym wpisie.
@czynmydobro: dawaj bitlockera i tak, jak mówi @Koliat zapisz sobie gdzieś klucz. Jeśli Windows powie, że komputer nie posiada zgodnego modułu TPM to poszukaj opcji Security chip lub czegoś podobnego w BIOSie i włącz.
Firmy się pchają w ThinkPady, bo dla firm są często atrakcyjne oferty leasingu i dobry serwis.
A jak nie chcesz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Koliat: wiem :) a właściwie to dowiedziałam się, gdy się bałam, że będę musiała taki moduł dokupić. Ale się okazało, że po prostu nue umiałam włączyć TPMa na płycie głównej z Ryzenem (był gdzieś schowany pod advanced cpu settings czy czymś takim xD)