Wpis z mikrobloga

Znowu ja - mam pytanie na jakie podzespoły zwracać uwagę, chcąc złożyć cichego kompa?
Zakładam, że hałas się nakłada z każdego elementu i wzmacnia przez to, więc każda część powinna być w miarę cicha, ale co zwykle jest najgłośniejsze poza kartą?

Warto patrzeć za inną obudową niż SilentiumPC Regnum RG4T, która będzie może bardziej zamknięta i cicha przez to?
Czy 4wentylatory (3obudowa, 1radiator na procku ) nie będzie za dużo? Nie zamierzam bawić się w mocne OC.

Druga sprawa - co może realnie wpływać na wysokie rachunki za prąd w kompie? Ludzie płacą po 70zł/msc a ja 120/130zł mimo, że siedzę tylko po robocie :D

#skladamkomputer #komputery
#pcmasterrace
  • 30
  • Odpowiedz
le co zwykle jest najgłośniejsze poza kartą?


@Lewo: wiatraki na obudowie i procesorze.
3 wiatraki na obudowie jest optymalnie ale te co spc daje sa głośne, dobre wiatraki kosztują 50zł za sztukę+
140mm są ogóln ie cichsze niż 120mm, a fabrycznie dostajesz 120 od spc
  • Odpowiedz
Zaznaczę, że nie zamierzam mocno się skupiać na wyciszaniu zestawu, ale 100-200zł bym dorzucił by chodziło to ciszej.
@10129: a jakieś obudowy do ~300 z w miarę cichymi wentylatorkami możesz polecić?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Lewo: im wyższa prędkość wentyla tym większy hałas, nigdy nie miałem dodatkowych wentyli zawsze tylko to co na gpu, CPU i psu, ale buda zawsze otwarta, energooszczędność całego zestawu oraz siedzieć 8 godzin po robocie przed kompem grając w gry(300-400W) to nie to co przy przeglądarce 90-110W
  • Odpowiedz
Mam lacznie 4 wentyle, 2x140 i 2x120. Latają na ok 500 rpm. Ten na CPU też koło 500-600. Zasilacz półpasywny, grafika półpasywna. I wtedy HDD mi się wybijał szumieniem, więc go #!$%@?łem. Teraz w idle błoga cisza.
@Lewo:
  • Odpowiedz
@10129: to są wentylatory...
@Lewo: z racji zmniejszenia się popularność HDD, obecnie to w zasadzie tylko wentylatory generują hałas. Czasem się trafi jakaś karta graficzna z piszczącymi pod obciążeniem cewkami ale to problem marginalny.

Rozwiązania półpasywne lub w pełni stają się co raz popularniejsze, więc tylko budżet jest ograniczeniem do stworzenia takiej budy
  • Odpowiedz
Warto patrzeć za inną obudową niż SilentiumPC Regnum RG4T, która będzie może bardziej zamknięta i cicha przez to?


@Lewo: Obudowy Be Quiet są fabrycznie wyciszone.
  • Odpowiedz
@ptasiek2: półpasywne czyli zwolnione działanie wentylatorów na niskim obciążeniu, normalne działanie pod obciążeniem?
Ogólnie mam HDD i chciałem go przełożyć, by mieć do SSD na backup / raid jakiś.

@marjanoos: dzięki za polecenie, zastanowię się czy szukać jakiejś lepszej obudowie, co będzie mieć ciche wentyle w zestawie czy kupić tanią obudowę, ale doinwestować w wentylatory.
  • Odpowiedz
@ptasiek2: @10129: @marjanoos: zapytam Was, czy jest program którym można sprawdzić na jakich obrotach pracuje dany wentylator/chłodzenie i ewentualnie ustawiać profil pracy lub na sztywno daną wartość? Bo obecnie większość hałasu generuje mi wentylator wsysający powietrze do środka.
  • Odpowiedz