Wpis z mikrobloga

Wróciłem właśnie z apteki. Chciałem kupić jakieś leki przeciwgorączkowe do apteczki domowej, żeby mieć na wszelki wypadek do zbijania gorączki w przypadku zarażenia się wirusem covid19 i kwarantanny domowej. Paracetamolu wcale nie było, wykupiony, był tylko ibuprofen i polopiryna S, ale pani mogła sprzedać tylko po jednym listku obu leków. Musi ponoć wydzielać, bo jej już mało zostało, a z hurtowni nie dowieźli, mimo że zamówiła wczoraj rano.
Syrop przeciwkaszlowy na zapalenie oskrzeli i płuc Levopront był ale b. drogi to też kupiłem żeby mieć w razie czego. Ważność 2 lata więc się przyda, nie zmarnuje. Pro forma zapytałem o maseczki i płyn do odkażania dłoni to oczywiście brak, nie ma w hurtowniach nawet. Na odchodne zagadnąłem czy obserwuje ostatnio zwiększony ruch w aptece to się roześmiała, że jest z 3x większy ruch niż zwykle, że ludzie zaczęli robić zapasy leków. Paniki jeszcze nie ma, ale pani już się boi co to będzie w aptekach jak się zacznie epidemia!
( ͡° ʖ̯ ͡°) ¯\_(ツ)_/¯
#koronawirus #apteka #medycyna #epidemia #wirus #wlochy #2019ncov #covid19 #odliczaniedo2etapu #chiny
  • 32
@stefek999: Hmm, ok. Ja dobrych kilka lat temu zażywałem ten syrop w ciężkim zapaleniu oskrzeli gdy mnie kaszel straszny męczył od wielu dni i mi pomógł. Ulga była duża i to dość szybko, więc zapamiętałem go jako b. dobry. Dlatego teraz kupiłem na zapas.
@imateapot: Krupierowi chodzi o to, że gorączka którą włącza zainfekowany wirusami organizm jest pożyteczna bo znakomicie spowalnia replikację wirusów w komórkach organizmu, dając układowi immunlogicznemu czas żeby się zmobilizować i zacząć tworzyć przeciwciała kierowane na konkretne białka wirusa. Wirusy namnażają sie najlepiej w temp niskiej np. (30C-33C to temp w nosie), oraz trochę już gorzej w normalnej ok. 37. Im wyższa temp tym gorzej. Zbijanie gorączki przed 39,5C upośledza zdolności obronne
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
tylko, że zbijanie gorączki w przypadku wirusów daje skutek odwrotny do zamierzanego.

@Krupier: możesz wyjaśnić / napisać więcej?
@imateapot:

A co to jest gorączka? Reakcja obronna organizmu na infekcję. Temperaturą organizm próbuje sam ubić wirusa, zmniejszając ją utrudniasz mu zadanie.

Edit: o, widzę kolega wyżej fajnie napisał.
Krupier - tylko, że zbijanie gorączki w przypadku wirusów daje skutek odwrotny do zam...
@Mokrasek: powaga z tym lekami, ibuprom reglamentowany był na 1 listek, polopiryna s też, a paracetamol się skończył, był tylko taki w preparatach złożonych typu gripex itp,, a apteka taka zwykła jakich wiele na dużym osiedlu mieszkaniowym w pobliżu lokalnego centrum handlowego