Wpis z mikrobloga

Będę miał montowany kocioł gazowy w mieszkaniu 66m2. Mam obecnie bojler nad łazienką o pojemności 100l chyba dwu-płaszczowy z wężownicą. Więc bardzo krótka droga do kranu. Ale myślę czy nie zrezygnować z bojlera i czy nie zamontować, zamiast kotła jednofunkcyjnego kocioł dysfunkcyjny.
Nie będę musiał wtedy grzać 100l zbiornika jednofunkcyjnym, skoro i tak droga od kotła do kranu będzie krótka, więc może lepiej grzać na bieżąco dwu funkcyjnym kotłem i wtedy wyjdzie to ekonomiczniej. W mieszkaniu wody potrzeba dla 1/2 osób, ale przeważnie jednej.
Mam na oku dwa kotły

1-funkcyjny Victrix 12 X TT 2 ERP 1F kW 1,9÷12,0

2-funkcyjny VICTRIX 24 TT 2 ERP 2F
Moc kotła dla c.o. (minimalna-nominalna) kW 3,0÷20,5
Moc kotła dla c.w.u. (minimalna-nominalna) kW 3,0÷23,6

Z góry dzięki za pomoc :)

#mieszkanie
#ogrzewanie #dom #remontujzwykopem #pytaniedoeksperta #budownictwo #kiciochpyta
Wasky - Będę miał montowany kocioł gazowy w mieszkaniu 66m2. Mam obecnie bojler nad ł...

źródło: comment_1582868441FoploK5ni1ZDGUd1Jz8krM.jpg

Pobierz
  • 32
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Wasky: to zależy jak często używasz ciepłej wody. Jeśli cały czas jesteś w pracy to weź dwufunkcyjny. Rano czy tam wieczorem bierzesz prysznic i ciepła nie marnuje się przez cały dzień. Jeżeli siedzisz w domu i co chwilę używasz ciepłej wody to dwufunkcyjny jest irytujący. Lepiej mieć boiler. Ja sam mam boiler 100l i Buderus a 14kw. Grzeje wodę tylko rano i wieczorem przez 2h.
  • Odpowiedz
@kacor87: Raczej ten pierwszy wariant :) czyli rano albo wieczorem prysznic. A da sie chyba w razie czego podpiąć 2F pod bojler??

Znacie może jeszcze jakieś kotły w podobnej cenie i z podobną mocą minimalną??
  • Odpowiedz
@dondonaldo: nie wiem czy jest sens dopłacać 2-3tys. Znaczy w sumie mam 8tys dofinansowanie, ale i tak mógłbym się nie zmieścić.. Więc dopłacając, pytanie kiedy nastąpi zwrot inwestycji??
  • Odpowiedz
@kacor87: da się, ale takie zasobniki buforowe z wbudowaną pompą są droższe niż normalne zbiorniki z wężownicą.

Jeśli nie zależy Ci na zapasie wody i masz jedną łazienkę do piec 2F będzie dobrym rozwiązaniem. Wadami są wiadomo, początkowa niestabilność temperatury no i wydatek wody - jeśli jeden pkt poboru to jest ok, jeśli jednocześnie 2 lub więcej wydajność znacząco spada.

Jeśli kupujesz Immergasa to nie bierz Victrixa TT, kup cokolwiek
  • Odpowiedz
@Wasky: ja wziąłem bez i teraz żałuję, mam kocioł w kuchni i za każdym odkręceniem wody w łazience czekam minutę dwie na ciepłą wodę, pomijając już ile wody idzie w kanał, jest to po prostu wk#$&@#*"ce
  • Odpowiedz
@dondonaldo: Niestety wodę ciepła pociągnięta mam tylko do łazienki, więc jeden pobór. W kuchni musi być jakiś przepływowy elektryczny, może kiedys pociągnę. Ale nie jest to mus bo mam zmywarkę.

@rajman: Chciałem Victrixa bo chyba jedyny ma tak niskie moce minimalne. Szczególnie do tak nie dużego mieszkania. No chyba że te firmy co podałes mają podobne cenowo kotły, z niskimi mocami. w granicach 2-4kW

edit. Ok widzę ze
  • Odpowiedz
@Wasky: Ale ja Ci podałem kotły Immergasa tylko inne modele, z wymiennikiem z nierdzewki, TT ma wymiennik alu-krzem, Każdy współczesny kocioł gazowy 2f bez względu na producenta będzie miał modulację 1:8 a to zależy od max mocy na c.w.u. - im więcej tym lepiej i stabilniejsza temp ciepłej wody. Moc na co reguluje się do powierzchni mieszania i tu się nie martw, kondensaty dość dobrze regulują moc nawet przy minimalnym
  • Odpowiedz
@Wasky: Omnia to dość nowy kocioł, wymiennik jak w Terze tylko moc na co mniejsza, Tera to chyba najlepszy kocioł ostatnich lat, omnia już niestety z racji że to kocioł "inwestycyjny" pachnie chinszczyzna, ale gwarancja na każdy jest taka sama, podzespoły też tych samych producentów, a póki co Immergas jeszcze składa kotły we Włoszech
  • Odpowiedz
@rajman: Bardzo przydatna informacja :). A jeszcze jedno z ciekawości pytanie. Czyli do C.O można obniżyć moc, nawet niżej niż podaje producent??, czyli w przypadku Tery niżej niż 4,3kW.
  • Odpowiedz
@Wasky: na co nie obniżysz mocy niżej niż minimalna podana przez producenta, w praktyce nigdy nie ustawia się moc max=moc min na c.o., w Praktyce nawet przy małej kubaturze ustawia się moc max na poziomie 10kw, tak by kocioł w miarę szybko dogrzał wodę w zładzie a potem obniżył sobie moc do 4kw i utrzymywał temperaturę
  • Odpowiedz
@Wasky: nie mam zdania, bo aristonów dość mało w życiu widziałem (a sam mam niestety w mieszkaniu takiego z zamkniętą komorą)

najważniejsze na co zwróć uwagę przy wyborze kotła to jak już wcześniej, modulacja - rodzaj wymiennika - to dwie najistotniejsze rzeczy.
  • Odpowiedz