Wpis z mikrobloga

#rosliny #peperomia #ogrodnictwo
Peperomie to jedne z moich ulubionych roślin doniczkowych. Pod jedną nazwą gatunkową kryje się wiele wdzięcznych i różnorodnych odmian. Ogólnie dostępne, tanie, mało wymagające. Wszystkie rozrośnięte okazy jakie widziałam #!$%@?ą się estetycznym i zwartym pokrojem. W sklepach jest ich po prostu zatrzęsienie, a malutkie sadzonki są polecane do tzw. ogrodów w słojach, ale bez obaw - peperomia nie rośnie duża. Jest za to bardzo żywotna i o ile nie trzymasz jej w permanentnie mokrej ziemi oraz w ostrym słońcu - poradzi sobie. Moim zdaniem to idealna roślina dla początkujących miłośników zieleni na parapetach, dla dzieci oraz osób nieco zapominalskich - peperomia wiele wybacza.

Za namową @magnes125 przedstawię wam swoje rośliny:

1. Peperomia obtusifolia - peperomia tępolistna
To najpopularniejsza chyba odmiana peperomii. Ma sztywne i mięsiste liście, lekko błyszczące, o zaokrąglonym kształcie. Obie sadzonki są dosyć młode, ale peperomia dorasta maksymalnie do ok. 40-45 cm. Na fotce wersja jednolicie ciemnozielona oraz variegata, której młodsze listki są intensywnie pstrokate, z czasem ich wybarwienie się zmniejsza. Mam jeszcze trzecią peperomię tępolistną, również pstrą ale z odwrotnym ubarwieniem - liście są ciemnozielone z jasnymi przebarwieniami. Jeśli uda mi się ją ukorzenić to wrzucę zdjęcie

Zachęcam do wrzucania zdjęć waszych peperomii tępolistnych ( ͡º ͜ʖ͡º)
towarowa_petla - #rosliny #peperomia #ogrodnictwo 
Peperomie to jedne z moich ulubio...

źródło: comment_1582829087TgBPafgb3XH0apDEUBo6Ww.jpg

Pobierz
  • 7
@towarowa_petla: Jesteś najlepsza. Dzięki za ten wpis. Namawiałam Cię tym bardziej, że ja sobie średnio z nimi radziłam. Jak coś nie szło, to ukorzeniałam i rozdawałam. I u innych mają się dobrze. U mnie jednak chyba po prostu jest tak, że im prościej tym mnie jest trudniej :D

I to jest jest ich duży plus, że łatwo je rozmnożyć :)
@magnes125: dzięki za doping, od kiedy wspomniałaś o tagu kupiłam 3 nowe ( ) i dziwnym trafem w moje ręce trafiły 2 nowe trzykrotki w dobrej cenie, przypadeg?

Ta pstra jest cudowna, obie roślinki ze zdjęcia kupiłam w odstępie tygodnia, ale ta ciemnozielona idzie bardziej na boki, a ta variegata pnie się do góry. Obie cały czas stoją obok siebie, mają takie same doniczki, tylko osłonki
@towarowa_petla: Pochwal się trzykrotkami też w wolnym czasie! Też się pewnie skończy na tym, że się skuszę na jakąś pepperomię. Pewnie miałabym ich więcej, ale miejsce mnie ogranicza. Kupiłam sobie ostatnio za grosze stojak z pepco na 6 doniczek. Polecam jakbyś miała kiedyś podobny problem :D

Ciekawa jestem jak będą wyglądały za kilka miesięcy

Będą szły do góry aż przestaną trzymać pion i kołowrotek z ukorzenianiem/zagęszczaniem :D