Wpis z mikrobloga

@Pan_Kielonek: Tylko, że WOT nie ma być w założeniu jednostkami frontowymi, a raczej jednostkami wsparcia/partyzanckimi.
Przy całym moim braku szacunku dla Macierewicza, to coś w rodzaju gwardii narodowej jest po prostu dobrym pomysłem.
W przypadku konfliktu odciąży regularną armię od zadań osłonowych i tyłowych. Z kolei gdy front zostanie przerwany (a nie oszukujmy się, w razie pełnoskalowego konfliktu z Rosją nastąpi to w kilka dni), to bataliony WOT mogą szybko stać
@Pan_Kielonek: Ten facet niejednokrotnie pokazał jak bardzo jest odjechany ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Na szczęście później tym pomysłem zajęli się już bardziej rozsądni ludzie i teraz w założeniu WOT nie ma nigdy prowadzić większych samodzielnych operacji (nawet obronnych) bez regularnych wojsk. Po prostu utworzono taki bieda odpowiednik gwardii narodowej, który jednak przy naszym położeniu geograficznym może być przydatnym atutem w przypadku ewentualnego konfliktu zbrojnego na terenie RP.
pokustnik - @Pan_Kielonek: Ten facet niejednokrotnie pokazał jak bardzo jest odjechan...

źródło: comment_1582764221ZltUmkgK8dEu1yg5MLayQL.jpg

Pobierz
@pokustnik: tylko tak mi się przypomniała historia, jak regularna armia wyjechała na misję do Kambodży w 1992, to jak Czerwoni Khmerzy otworzyli do nich ogień to był szok i przerażenie

Skutkiem ubocznym była trauma, w wyniku której jeden z Polaków zamknął się w sobie, a inny wpadł w szał i został wysłany na leczenie. Ostatecznie bazę przedwcześnie opuściło kilkunastu żołnierzy


Więc obawiam się, że takie weekendowe wojsko przy pierwszym kontakcie z
@Pan_Kielonek: Jak to by wyglądało, to nie wiemy ani ja ani Ty. Wiele zależy od morale, wyszkolenia i wyposażenia.

Poza tym nasza armia w latach 90 była w totalnym rozkładzie, jak i wiele innych rzeczy w czasie transformacji ustrojowej.
WP już w Iraku i Afganistanie pokazała klasę i umiejetność prowadzenia działań operacyjnych na światowym poziomie.
I nie mówię tu tylko o doskonałym GROMie (bo elitarną jednostkę to nawet SAA jest w
@Pan_Kielonek: A z kim będzie walczyć OT? z regularną armią wyposażoną w broń pancerną i wspieraną przez artylerie? OT to lekka piechota która z armią FR nie ma szans.
OT ma pilnować zaplecza gdzie znajdują się składy amunicji czy infrastruktura dla naszej logistyki np. mosty, a specnaz jest szkolony do tego by działać za liniami wroga atakując takie składy i wysadzając takie mosty więc OT będzie się ścierać ze specnazem, nie
@pokustnik: zgadzam się, to tylko nawiązanie do twierdzenia Macierewicza, że WOT będzie ze Specnazem walczył


@Pan_Kielonek: A to żołnierze wybierają z kim będą walczyć? żołnierz walczy z tym z kim przyjdzie potrzeba i tyle w temacie.