Wpis z mikrobloga

Mysle, ze nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, co mamy tu w Polsce! ( ͡º ͜ʖ͡º)

Polskie miasta jak #wroclaw #poznan i #szczecin ze swoja imponujaca architektura bogato zdobionych kamienic czynszowych za kilkanascie lat beda bardzo pozadanymi miejscami do zycia - dla ludzi z calego swiata!

Narysowalem zasieg wystepowania "wspolnego" wzorca budynkow kamienicznych Srodkowej Europy i wnioski nasuwaja sie same:

- Niemcy zostaly poteznie zbombardowane podczas II Wojny Swiatowej, tracac swoje bogate dziedzictwo. Nie ma w tym kraju duzych miast posiadajacych wielkie zasoby takiej architektury. Przykladem moze byc np. czesc Lipska:

Lipsk - https://goo.gl/maps/SAX8FjCcmimRh5Es9

Skads to znamy? Oczywiscie! Wymienione polskie miasta maja czesto bardziej imponujace pierzeje zabudowy kamienicznej, ktore nie sa poki co wyremontowane w takiej skali.

- Idealnie wpasowuja sie w te architekture Czechy, gdzie Praga jest miastem ikona z doskonale zachowanymi kamienicami, ktore dodatkowo zaczely byc remontowane znacznie wczesniej niz w Polsce (wiemy, ze Praga ocalala podczas wojny i ze Czechy byly od Polski kiedys znacznie bogatsze) Poza Praga, duzym miastem jest Brno, ktore jest jednak 2x mniejsze niz Wroclaw i jest tam bardziej senna atmosfera

Praga - https://goo.gl/maps/mpwPAqnhHuRuvnRv5

- Wieden zostal czesciowo zniszczony podczas wojny (w mniejszej skali niz miasta polskie) i dzis jest NAJLEPSZYM miastem do zycia na swiecie. Ma wspolna z miastami zachodniej Polski architekture:

Wieden - https://goo.gl/maps/bTo2wzeMDRcMdBoP7

- Dosc ciekawym przykladem ostatniego duzego miasta z podobna architektura, ktora przychodzi mi do glowy jest Ryga. Byly tam silne szwedzkie i niemieckie wplywy, co widzimy na tamtejszych ulicach. Dziwnym trafem ani Tallinn ani Wilno nie maja architektury tak majestatycznej jak wlasnie Ryga:

Ryga - https://goo.gl/maps/H6cNdPKfJodpGwFk8

Wiec do sedna!

Skoro widac, ze takich miast jest niewiele (nie dodaje Budapesztu, bo kazdy kto tam byl widzie, ze jednak architektura troche sie rozni od "naszej") to logicznym sie wydaje, ze za kilkakascie lat, po procesie rewitalizacji w Polsce, Wroclaw, Szczecin i Poznan beda BARDZO interesujacymi miastami do zycia - wlasnie przez swoja IMPONUJACA architekture dziedzictwa Europy Srodkowej.

Jak sie zastanawiacie nad zakupem mieszkania we Wroclawiu, polecam ten ruch, bo mam wrazenie ze za kilkanascie lat ceny tu WYSTRZELA W #!$%@? i bedzie to najdrozsze po Warszawie (a moze wogole!) miasto w Polsce.

Na koniec, zobaczcie co sie dzieje obecnie w Pradze w Czechach! Przez swoja urode, przez to, ze emigruja tam obcokrajowcy z bogatych krajow swiata, ceny nieruchomosci w centrum, wlasnie w kamienicach osiagaja po 40 tys zl za m2! Mozna przyjac, ze ceny nieruchomosci w Pradze sa 3x wyzsze niz we Wroclawiu dzisiaj!

Wroclaw - kiedys wszystkie kamienice beda wygladaly jak w Czechach! Tu fragment https://goo.gl/maps/2a3rNgxtKwJFjmC49

#nieruchomosci #architektura #oswiadczenie #mieszkanie #historia
J.....s - Mysle, ze nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, co mamy tu w Polsce! ( ͡º ...

źródło: comment_1582714665e0UEwShTYZtgBUzbVRG7Qa.jpg

Pobierz
  • 27
@trll: Tak dokladnie, plus Ryga (i czesciowe wylaczenie Budapesztu i polnocnej Polski). Skoro wiele z tego zostalo zgladzonych, a my wciaz mamy te 3 piekne miasta, trzeba wyciagac wnioski na przyszlosc i wiedziec gdzie sie osiedlic, by w perspektywie lat czerpac z tego korzysci! ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Adrian_: To prawda, ale 2x mniejszym niz Wroclaw. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Oczywiscie ja tu nie chce bezkrytycznia piac z zachwytu nt Wroclawia, poznania czy Szczecina, bo mocno ucierpialy podczas wojny i sa miastami mniejszymi i nie o takim znaczeniu jak Praga czy Wieden, ale jednak jest cos na rzeczy, ze ludzie chca mieszkac w miescie z dobrymi szansami, dobrymi zarobkami i jescze miescie LADNYM. Dzisiaj duze
@Jud-Suss Zgadzam się. Tym bardziej, że dzielnice takie jak poznański Łazarz, Jeżyce, Wilda czy Wrocławskie Nadodrze są dzielnicami blisko centrum ALE NIE w samym centrum. Mam tu na myśli imprezownie w stylu Stary Rynek w Poz oraz Rynek we Wro. To sprawia, że nie ma hałasu z okolicznych klubów. Co więcej, dzielnice te są dobrze skomunikowane! Już teraz bardzo widoczny jest proces gentryfikacji na Jeżycach czy Łazarzu. To słynne stwierdzenie "Na Łazarskim
Alek123 - @Jud-Suss Zgadzam się. Tym bardziej, że dzielnice takie jak poznański Łazar...

źródło: comment_1582720494DjoeRtRltavc7D2Qq9V1uH.jpg

Pobierz
Na koniec, zobaczcie co sie dzieje obecnie w Pradze w Czechach! Przez swoja urode, przez to, ze emigruja tam obcokrajowcy z bogatych krajow swiata, ceny nieruchomosci w centrum, wlasnie w kamienicach osiagaja po 40 tys zl za m2! Mozna przyjac, ze ceny nieruchomosci w Pradze sa 3x wyzsze niz we Wroclawiu dzisiaj!


@Jud-Suss: i to ma byc dobrze? nie dosc ze zjezdzaja sie brudni obcokrajowcy to jeszcze ceny mieszkan wysokie?
@wzor_fizyczny: co oznacza dokładnie ten % congestion bo nie mogę wyczytać na tej stronce? We Wro w ostatni pt było 96% i nie wiem co to znaczy :P 100% to całkowite zapełnienie, korek całkowity 100% dróg zajęte samochodami?

@Jud-Suss: Ryga modnym miastem, byłeś kiedyś w Rydze? Chyba nie byłem w nudniejszej stolicy.
@puexam: Bylem w Rydze, ale nie wiem czemu pytasz o "mode", skoro skupiamy sie na architekturze. Mi sie z architektonicznego punktu wodzenia Ryga podobala, ale nie podobala mi sie tamtejsza atmosfera - ludzie jacys smutni, zahukani, zagubieni i wystraszeni...

Czyli jak widac, odrzucajac Ryge, pozostaja 2 kluczowe miasta Srodkowej Europy - Wieden i Praga (ktore juz dawno zostaly odkryte) i wlasnie NASZE 3 miasta, ktore czekaja na ten moment i na
@wzor_fizyczny: Przesiadz sie w komunikacje miejska, czym sam przyczynisz sie do zmniejszenia korkow! Dojedziesz do domu szybciej, poczytasz ksiazke w czasie podrozy i dodatkowo przejedziesz sie nowym i wygodnym autobusem! ( ͡° ͜ʖ ͡°)