Wpis z mikrobloga

Mirki, zauważył ktoś znaczącą różnicę między cukrem kandyzowanym a trzcinowym (np. Muscovado)? Nie wiem, czy jest sens przepłacać, a nie warzyłem nigdy Belgii. W planach dubbel, a na gęstwie quadrupel.
#piwowarstwo
  • 8
  • Odpowiedz
@stout2137: Różnica jest ogromna. Sensu przepłacać nie ma, szczególnie że nie do końca wiesz co sklep Ci wyśle. Dobrej jakości cukier kandyzowany można zrobić samemu. W skrócie to podgrzewasz wodę (najlepiej destylowaną) z cukrem i odrobiną ekstraktu słodowego (lub brzeczki, lub jakiegokolwiek innego źródła aminokwasów jak np melasa curkowa/trzcinowa) do ok 130C, zostawiasz na 15-20min (następuje inwersja curku). Następnie dodajesz roztwór silnej zasady (NaOH lub KOH), który podnosi ph dzięki czemu
  • Odpowiedz
@stout2137: Kombinować nie musisz, ale wtedy lepiej kupić cukier kandyzowany. Oczywiście na Muscovado też jesteś w stanie zrobić przyzwoitego dubbla/quada, ale efekt nie będzie tak dobry. Którą drogą pójdziesz to Twoja decyzja.
  • Odpowiedz
@stout2137: Są oczywiście inne przepisy: woda, cukier, kwasek cytrynowy i fosforan diamonu (pożywka dla drożdży winiarskich). Wyszedł mi syrop wyglądający jak miód, o brzoskwiniowym aromacie. Warto.
  • Odpowiedz