Wpis z mikrobloga

Auto za ponad 300k zł. Gotówka czy leasing? Dlaczego ludzie kupują takie samochody za gotówke, skoro w leasingu można amortyzować wykup, co oznacza około 28500 zł korzyści?

Co lepsze?

  • Gotówka 19.6% (21)
  • Leasing 62.6% (67)
  • nie wiem 17.8% (19)

Oddanych głosów: 107

  • 15
  • Odpowiedz
  • 0
Ale wiesz, że są ludzie dla których 300tys. to nie jest jakiś wielki wydatek i dla 30tys. nie chce im się kombinować? To jakbyś brał buty w leasing.
  • Odpowiedz
@RichKidOfSnapchat: podatki, leasing. Nawet wynajem długoterminowy. Wtedy ten zakup wygląda nie jak wyrzucanie pieniędzy (a ludzie biznesu tego nie lubia) tylko jak "amortyzacja", "optymalizowanie kosztów podatkowych" itp. Mogą to uzasadnić przed sobą.

Ludzie z olbrzymim hajsem (choc tu strzelam bo nie znam takich) albo tacy co mają nielegalne pieniądze kupują za gotówke.
  • Odpowiedz
  • 1
@RichKidOfSnapchat jeszcze raz. Są ludzie dla których 30tys. nie jest wartych zabawy w wynajem. 30tys zarabiają w kilka dni. I tych ludzi jest całkiem sporo. Są też tacy, którzy 30tys i w kilka godzin, czy minut.
  • Odpowiedz
@RichKidOfSnapchat: jak dobrze zarabiasz, to po 2/3 latach zmieniasz sobie samochód na nowy, bo stary przecież jest już zużyty i #!$%@?, teraz jeżeli kupiłeś za gotówkę:
1. zamroziłeś sobie 300k
2. musisz po tych 3 latach jakoś to auto upłynnić, albo robisz to na własną rękę albo komuś zlecasz, czekasz na odzysk kasy

a w lizingu z wysokim wykupem nie mrozisz 300k, po 2/3 latach oddajesz auto dealerowi i heja, możesz
  • Odpowiedz
@RichKidOfSnapchat: tak oczywiście, tyle tylko, ze auto Ci trafi do amortyzacji i podatek będziesz odzyskiwał długo. Przy zakupie na leasing przy maksymalnej wpłacie 45% na start masz piękny koszt od razu w pierwszym miesiącu. Warto brać na 36 z minimalną kwotą wykupu. Potem trzymasz auto jeszcze pół roku i możesz sprzedać jako osoba fizyczna bez odprowadzania vatu i podatku. Nie można tylko tej ostatniej faktury wrzucić w koszt.
  • Odpowiedz
Jeśli chcesz być pewien czy oszczędzisz to musisz sobie przeliczyć. Raczej mało prawdopodobne, że tutaj Ci ktoś to wyliczy.

Ja długo myślałem o leasingu a ostatecznie kupiłem używane za gotówkę. Wyszło mi, że koszty dookoła leasingu (przeglądy, droższe AC) sprawiają, że nic nie zaoszczędzę. Ale moja sytuacja jest inna niż Twoja (celowałem w auto poniżej 100tys.)

Tu przykład wyliczeń
https://www.youtube.com/watch?v=gntukRMQDsw
Oczywiście takie wyliczenie możesz też zlecić jakiemuś doradztwu podatkowemu/księgowości.

P.S. pamiętaj, że
  • Odpowiedz