Wpis z mikrobloga

dzięki takiemu obrazkowi uratowałem koleżance życie

Jedną z rzeczy, która rzuciła mi się w oczy podczas wizyty w USA były plakaty (znajdowały się w większości miejsc gdzie podaje się jedzenie), które pokazywały jak należy reagować w trakcie zadławienia. Chcąc lub nie - zwracałem na nie uwagę i "gdzieś to mi zostało".

Kilka tygodni temu (już w Polsce) miałem w pracy zebranie. Podczas spotkania jedna z koleżanek zadławiła się (nie na zasadzie je*ne w plecy i przejdzie - zrobiła się filetowa jak śliwka węgierka) cukierkiem (zwykłą miętową pastylką, którą swoją drogą sam ją poczęstowałem).

Szczęściem w nieszczęściu było, że udało mi się (całkowicie automatycznie) zareagować poprawnie - właśnie dzięki tym obrazkom, które tak rzucały mi się w oczy podczas podróży.

Wrzucam mając nadzieję, że Wasza podświadomość też wygrzebie to ze swoich czeluści w przypadku pojawienia się przy takiej sytuacji.

źródło obrazka:
https://gis.gov.pl/zdrowie/zasady-postepowania-w-przypadku-zadlawien/
triq85 - dzięki takiemu obrazkowi uratowałem koleżance życie

Jedną z rzeczy, która...

źródło: comment_1581682064IVGOxqTljK41gKGpeynj5B.jpg

Pobierz
  • 60
  • Odpowiedz
@triq85: Szacun mireczku!

Kilka miesięcy temu miałem okazję zastosować rękoczyn heimlicha, gość wysiadł z samochodu i stanął jak słup, twarz fioletowa, oczy przekrwione.

Trochę stresu było, bo gość wyższy o głowę i dużo masywniejszy ode mnie, ale dałem radę i śmieciarka miała tego dnia wolne. ( ͡ ͜ʖ ͡)

Chłop się zadławił obwarzankiem jedząc w trakcie jazdy, dodatkowo próbował ratować się popijając energetyka ( ͡
  • Odpowiedz
@triq85: niestety nie zawsze rękoczyn Heimlicha ratuje życie. Z doświadczenia SORowego znam przypadki nieumiejętnego postępowania i uszkodzenia przepony, płuca złamanym żebrem i odmy prężnej czy najgorsze pęknięcie trzustki i zgon. Dlatego należy wykonać to bardzo dokladnie.... Sam Heimlich złożył oświadczenie aby nie stosować jego nazwiska w tej procedurze ze względu na dużą śmiertelność z powodu powikłań.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@algorytm7007: o kurde o tym nie wiedziałem, na jakich kolwiek szkoleniach bhp zachęcają do używania tego chwytu, ale ogolnie chyba lepiej złamać żebro ale uratować kogos?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@triq85: widziałem kiedyś filmik jak postępować przy zadlawieniu jak jest sie samemu, było coś tam żeby sie rzucić na ziemię czy coś
może ktoś kojarzy i podlinkuje
  • Odpowiedz
jeszcze gdzieś widziałam, że jeżeli zadławisz się jedzeniem będąc samemu w domu, możesz spróbować rzucić się na podłogę z własnymi rękami pod mostkiem


@Achaa: Dokładnie tak. Poznałem ten 'przepis' w wojsku na szkoleniu dla ratowników.
  • Odpowiedz
@memfis91: Zasadniczo nieudzielenie pomocy jest przestępstwem a skutki bywają różne ze zgonem włącznie, wtedy sąd ewentualnie przychyli się do postępowania z zamiarem pomocy. Tylko pozostanie smut,że nie wyszło....
  • Odpowiedz