Wpis z mikrobloga

Chciałem otworzyć konto firmowe w Santander, jednak wezwano mnie do stawienia się w oddziale w celu aktualizacji mojego dowodu.

Dałem dowód do wglądu ale chcieli go zeskanować na co się nie zgodziłem. Podpisałem aktualizację dokumentów z wpisem, że nie zgadzam się na skan. Oni oczywiście tłumaczą się wewnętrznymi procedurami i powiedzieli, że konta mi nie założą.

Znalazłem takie informacje:
Banki nie zawsze mogą kserować dowód osobisty - UODO
Odpowiedź Prezesa UODO dla Związku Banków Polskich w sprawie kserowania dokumentów tożsamości - plik PDF
UODO: Banki tylko w pewnych przypadkach mogą kserować dowód osobisty klienta - Business Insider

Czy uważacie, że mój protest przed skanowaniem jest prawidłowy w tym przypadku? Doskonale sobie zdaję sprawę z tego czy mają mój dowód czy nie mają, to w sumie nic nie zmienia, ale w tej sytuacji chodzi o zasady. Skoro czegoś nie muszę robić i prawo tego nie wymaga, to czemu mam się podporządkowywać bankowi? I nasuwa się następne pytanie - czy taka procedura, której dopuszcza się bank jest legalna?

#finanse #banki #bankowosc #rodo #pytanie #santander #prawo
  • 6
@deny06: @Adams_GA: @NiedzielnyMirek: Wasze PESELe latają w większości Towarzystw Ubezpieczeniowych, jeśli kiedykolwiek kupowaliście jakikolwiek produkt ubezpieczeniowy. Skanowanie dowodów jest na porządku dziennym w zdecydowanej większości banków, przy jakimkolwiek kredycie trzeba skan - pracownik bankowy co prawda ma do wyboru coś takiego jak odpis z dowodu osobistego, jednak ze względu na dupochron łatwiej jest zrobić skan dowodu, bo w przypadku wyłudzenia i ciągania po komisariacie pokazuje że klient przedłożył taki
@OptiFinance: Ciekawi mnie czy skany dowodów są nadal zarchiwizowane w CRMach różnych firm usługowych, np operatorów komunikacyjnych, i nisko opłacani pracownicy service desków czy linii wsparcia mają wciąż do nich dostęp. Gdy pracowałem w takim biznesie, poszukując dokumentów technicznych, co chwilę wpadałem na takie papiery, skany itp. i zawsze zadziwiała mnie duża wiara w pracowników którym się płaci minimalną kasę.
@unified_observer: Ja "próbowałem" wprowadzić jakieś większe zabezpieczenia w swoim biznesie. O ile swój dysk uważam za zabezpieczony bardzo dobrze, o tyle czasami jest sytuacja, że trzeba wysłać wniosek wraz ze skanem dowodu do banku. folder w .rar, nadane hasło, plik mailem i hasło podawane albo telefonicznie albo wysyłane SMSem do adresata, czyli 2 kanały komunikacji. To teraz tak:
BNP - brak możliwości otworzenia pliku zabezpieczonego hasłem
mLeasing/mBank/PKO Leasing - zwrotka -
@deny06 banki to firmy prywatne. jeśli chcą to mogą odmówić Ci świadczenia usługi i elo. jest kilka aktów prawnych, na które mogą się powolac- np. ustawa o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy. w innych bankach jeśli pozwolą ci założyć konto to i tak jest coś takiego jak limit obrotu na koncie, w Millennium np. 5k. czyli masz sobie konto, potrzebujesz przelać więcej w miesiącu to masz odmowę, zapytasz się w banku o co