Wpis z mikrobloga

Coś mi tu nie pasuje. Zdecydowanie za dużo jest przypadków wirusa u osób, które były w Chinach i go "przywiozły" do swoich krajów. Statystycznie powinno ich być zdecydowanie mniej. Posłużę się tu dużymi uproszczeniami, ale chcę przedstawić tok myślenia. Konstruktywne sugestie i poprawki mile widziane.

13500 zarażonych z 57-milionowej populacji prowincji Hubei daje 0,024%

194 zarażonych spoza Chin. Zakładam, że każdy z nich był w Hubei i to tam wirusa złapał. Gdyby założyć taki sam odsetek (0,024%), to liczba osób, które przyjechały z Hubei musiałaby wynieść ok. 800 tysięcy, a to wartość niedorzecznie wysoka, tym bardziej, że moje założenia i tak "dają fory", bo nie każdy przywiózł wirusa z prowincji Hubei; gdyby bardziej "rozsiać" po Chinach tych zarażonych przyjezdnych, to liczba ta byłaby wielokrotnie większa.

Możliwe wnioski:

- zarażonych w Chinach jest kilkakrotnie więcej, niż podają to oficjalne dane, a może nawet o rząd wielkości lub dwa. Może to wynikać nie tyle z tuszowania sprawy, co z braku możliwości przebadania wszystkich w jednym czasie, to jest zwyczajnie niewykonalne. Badanie ludzi, którzy z Chin przyjechali jest o wiele bardziej miarodajne, bo można zbadać istotną statystycznie próbę - w Chinach z tych 57 milionów w samym tylko Hubei zbadano garstkę, a więc te 0,024% można sobie włożyć w buty.

- rasa biała jest bardziej narażona. Wiem, że niedawno opublikowano badanie mówiące, że to właśnie żółta jest zdecydowanie bardziej podatna, ale sprawa jest rozwojowa, mogą mieć miejsce błędy w badaniach, w rozumowaniu.

Dane stąd

#2019ncov #wirus #koronawirus #chiny
  • 9
@Damasweger: Niektóre zarażenia poza Chinami (ale faktycznie chyba jest ich niewiele) są wtórne, tj. osoby zarażały się np. od współmałżonka czy rodzica, który przywiózł chorobę lub zaraził się od Chińczyka, który tu przyjechał.
Ale masz rację - liczba zarażonych w statystykach jest mocno zaniżona.
@Damasweger Ostatnia konferencja chińskich naukowców była mowa o tym,że wirus może zarażać 150 tysięcy osób dziennie jeśli suma zarażonych wyniesie ponad 75 tysięcy osób na pewno już tyle jest bo zarazić miało 99 tysięcy osób w ciągu 9 dni od konferencji już minęło trochę czasu.