Wpis z mikrobloga

Coś dla fanów oszczędzania w banku na kontach/lokatach oszczędnościowych.
Mam 10 000 PLN na jednym koncie z odsetkami 3,5% w skali roku.
Mam również 8 200 PLN na drugim koncie z odsetkami 2,7% w skali roku.
Środki zostały przelane 3 stycznia tego roku.
Wczoraj dostałem odsetki.
Zgodnie ze wzorem 10000x3,5%x29/366 wychodzi 27,73
Zgodnie ze wzorem 8200x2,7%x29/366 wychodzi 17,54
Czyli razem będzie 45,27
Minus podatek belki 19% czyli wychodzi 36,66 PLN
Na konto przelali mi odsetki w wysokości 31,69 PLN
Różnica nie duża bo niecałe 5zł ale zastanawia mnie sposób w jaki bank nalicza odsetki od oszczędności. Czy ktoś się na tym zna i może mi wyjaśnić gdzie popełniam błąd w obliczeniach? Dodam że spełniłem wszystkie warunki podyktowane przez regulamin. Z góry dziękuje za porady i ewentualny hejt że nie warto trzymać forsy w banku.
#oszczedzanie #banki #bank #matematyka #lokata #lokaty #pytanie #bankowosc
  • 19
@Kardio_Error: sprawdź kiedy środki zaksięgowały się na rachunkach. 3 stycznia to był piątek, jak wysłałeś późno to mogły zaksięgować się 7 stycznia i wtedy leżały na tych kontach 25 dni a nie 29.

10 tysięcy po 25 dniach, oprocentowane 3.5% w skali roku da jakieś 19,36 zł
8 200, 25 dni, 2.7% daje 12,24 zł
@Kardio_Error: Napisz reklamację. Jeśli to oferta na nowe środki, to może system ich nie załapał jako nowe w piątek, tylko w wyniku jakiegoś błędu dopiero w poniedziałek i przez te kilka dni były oprocentowane na jakiś śmieszny procent - jeśli należy ci się za wszystkie dni, to ci wtedy naliczą ręcznie poprawnie.
@Kardio_Error: w historii obu oprocentowanych rachunków pieniądze zostały zaksięgowane 3 stycznia?

Sądząc po oprocentowaniu to Millenium i Getin? W Millenium w szczegółach konta masz napisane od kiedy masz okres naliczania promocyjnego oprocentowania.
@Azai: Getin, wszystkie środki zaksięgowane tego samego dnia, tego samego dnia otrzymałem informacje że nowe środki zostają objęte oprocentowaniem 2,7 wiec teoretycznie wysokość odsetek powinien wyjść ponad 36zł
@Kardio_Error: w Millenium kiedyś pytałam i dostałam konkretną informację o saldzie konta na koniec dnia XY i wysokości oprocentowania w tym dniu. Przecież to nie tajemnica :). Wszystko było dobrze wyjaśnione.
@Azai: w Getin Banku na koncie oszczędnościowym 3,5% masz w promocji "Bonus za aktywność". Teraz dostałeś odsetki w oparciu o oprocentowanie promocyjne dla nowych środków, a wyrównanie do 3,5% (w skali roku) za styczeń dostaniesz do 15.02. (to będzie właśnie ten bonus).

Jak minie Ci okres promocyjnego oprocentowania (dla nowych środków), to od tych 10 tys. zł na koniec miesiąca odsetki będą jeszcze niższe (bo naliczane wg stawki standardowego oprocentowania),