Wpis z mikrobloga

Postanowiłem sobie, że z #raspberrypi zrobię sobie przenośny komputerek do transferu danych po FTP z moim starym #xbox. Zainstalowałem #raspbian, wstępnie powybierałem języki, klawiatury i zacząłem konfigurować WiFi. Śmiechem hardo, że potężny #linux w 2020 nie ma jakiegoś gui do tego. Żeby cokolwiek na tym gównie zrobić trzeba się najpierw doktoryzować z komendologi klepanej, bo inaczej to nic się nie zrobi. W dodatku tutorial jaki znalazłem może i owszem - pokazuje jak wprowadzić sieć do Raspbiana, ale autor w swej niezmierzonej wielkości zapomniał dodać, że ten sposób nie działa dla sieci z ukrytym SSID...
Niestety, w styczniu 2020 #linux dla zwykłego użytkownika to nadal gówno. Trudno - wezmę sobie lapka z Windowsem na tydzień do drugiego mieszkania i zrobię to jak człowiek, czyli szybko, wygodnie i bezboleśnie. A tymczasem #bekazlinuxa. XD
  • 42
  • Odpowiedz
@Harmideron: No chyba jednak nie, bo w Windowsie konfiguracja sieci zajmuje jakieś 3 - 6 minut, pobranie Filezilli drugie tyle, podpięcie się pod konsolę, konfiguracja - 3 minuty. Łącznie niech będzie te 15 minut. W tym czasie w Linuxie dotarłem dopiero do etapu wykrywania WiFi i "Hmm... wklepałem te magiczne zaklęcia i nie działa". XD
  • Odpowiedz
@Defender rok 2020 i kolejny nie może pojąć że nie każdy lubi się #!$%@?ć z klikologią, czy w ogóle podpinać ekran do tak prostej rzeczy jak konfiguracja wifi.
  • Odpowiedz
No chyba jednak nie, bo w Windowsie konfiguracja sieci zajmuje jakieś 3 - 6 minut


@Defender: Myślę, że nadal problem jest gdzieś od oparcia krzesła do krawędzi biurka.
Na uj instalujesz retropie skoro możesz postawić sobie tam 10 i ściągnąć emulator wraz z grami?
A tak w nawiasie, to beka z Ciebie typie. Skoro nie masz pojęcia co robić i nie chcesz się nauczyć, to po co to robisz?
  • Odpowiedz
@Antyradek: A gdzie jest ten plik, jak go znaleźć i dlaczego wymaga to klepania w klawiaturę zamiast za pomocą wygodnego kreatora? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@hitherto: sudo, nano, srudo prostsze od wpisania SSID i hasła w prostych okienkach dialogowych? Może dla autystów... ( )

@hitherto: Gwarantuję Ci, że konfiguracja sieci w Windowsie od podstaw jest szybsza od Linuxa z poziomu
  • Odpowiedz
@Harmideron: @Harmideron: beka z turbolinuksowców
mam raspi, starszy model, z raspbianem i konfiguracja
- dysku zewnętrznego
- smb i innych sharingów
to #!$%@? patologia. chcialem cos podobnego do opa - serwer multimediów, by se puścić film na telewizorze oraz miec dostep do plików z każdego urządzenia po sieci.

Kilka problemów z którymi nikt tutaj, ani w sieci, nie mógł sobie poradzić
1. dysk był widziany jako pendrive, przez co zaliczał
  • Odpowiedz
Mam nadzieję, że nowe maliny rozwiązują te problemy,


@TymRazemNieBedeBordo: Na PRi 3+ RetroPie daje radę. Menusy chodzą bez ścinek, w zasadzie wszystko oprócz Jaguara aż do PS1 chodzi sprawnie. Nie sprawdzałem tylko 3DO.
  • Odpowiedz
No to teraz zainstaluj Windowsa na raspberry jak jesteś taki kozak.


@Zuikaku: WTF? Czym się kierowałeś to pisząc? Jak mam zainstalować Windows na czymś co po prostu go nie wpiera? I nie - nie jestem "kozakiem" tylko mam bekę z niepraktyczności i nieporadności Linuxa (dla zwykłego użytkownika), który jest wychwalany przez fanbojów. XD
  • Odpowiedz
@Defender: Nieporadny to jesteś jedynie ty, przerasta ciebie obsługa terminala oraz dziwisz się że nie ma gui na systemie który z założenia powinien bez niego pracować. Jak potrzebujesz tylko serwera FTP to gui i środowisko graficzne jedynie śmieci i marnuje zasoby. I po co ukrywasz SSID sieci, to żadne zabezpieczenie i jedynie utrudnia tobie życie. Fajnie też rozwiązanie zaproponowałeś, użycia laptopa wyłącznie jako serwera ftp xD, to już na router z
  • Odpowiedz
WTF? Czym się kierowałeś to pisząc? Jak mam zainstalować Windows na czymś co po prostu go nie wpiera?


Oprócz klawiatury to Google też nie umiesz używać?

https://www.windowscentral.com/how-install-windows-10-iot-raspberry-pi-3

nie - nie jestem "kozakiem" tylko mam bekę z niepraktyczności i nieporadności Linuxa (dla zwykłego użytkownika), który jest wychwalany przez fanbojów. XD


Naprawdę nie umiesz pojąć że dla kogoś łatwiejsze jest parę komend które możesz sobie oskryptować, odpalić zdalnie albo przekleić z netu zamiast #!$%@?
  • Odpowiedz
Jak potrzebujesz tylko serwera FTP to gui i środowisko graficzne jedynie śmieci i marnuje zasoby.


@Zuikaku: To strasznie dużo RAMu zjada ten Linux skoro GUI stanowi dla niego obciążenie zasobów... XD

I po co ukrywasz SSID sieci, to żadne zabezpieczenie i jedynie utrudnia tobie życie.


@Zuikaku: Bo mam taki kaprys. Nie jest to związane z tematem.

Fajnie też rozwiązanie zaproponowałeś, użycia laptopa wyłącznie jako serwera ftp xD, to już na
  • Odpowiedz