Wpis z mikrobloga

Myśle powoli o rozeznaniu się z ofertą fotowoltaiki na dach z racji coraz to droższego prądu. Z moich wstępnych wyliczeń wynika że powinno mi się zmieścic około 10 paneli co za tym idzie, czy ktoś wie oczywiście mniej więcej jaki może być średni koszt montażu, ile mniej więcej rocznie się zaoszczędzi. Dodam, że na tą chwile za prąd rocznie płacę 2400, a od tego roku bede mial klimatyzacje o mocy 7 kwh także sporo jeszcze dopłacę.

#fotowoltaikastaty #fotowoltaika
  • 10
@devandal: Towje zużycie na podstawie rachunky to około 3.7 by wyjść z rachunkami na zero dodajemy 20% czyli instalacja powinna być przynajmniej 4.3 przy 10 panelach zakładając longi 360 lub sharpy 370 masz 3,7 Kwp, wyrobili byśmy się w 17-18 brutto na gotowo. Ale jak dorzucasz klimę to potrzebujesz więcej ja bym celował w 5-7 kw, z racji braku miejsca na dachu może w gre wchodził by grunt.
@kingkris: w grę wchodzi tylko dach, może dało by się tam wcisnać ich z 14 paneli max. Przynajmniej ta strone dachu jest na południę więc tutaj słońce jest cały czas.
Jestem ciekaw jaka oszczędność na prądzie można tym osiągnać, a poza tym myślałem ze koszt bedzie bardziej koło 30k aniżeli 20k
@devandal: z wciskaniem paneli to bylbym ostrozny - instalatorzy wciskaja a potem problem bo normy budowlane nie spelnione (tak, sa normy na zabudowe polaci dachu, a dokladnie na obliczenia sil na brzegach)
to troche tak jak z przegladem kominiarskim, niby ma byc, nikt nie chce robic, a potem placz bo ubezpieczalnia odmowila wyplaty

a nie myslales zeby uproscic ?
10 paneli 300 do 340W
inwerter jednofazowy 3kW podpiety pod najbardziej pradozerna
@Mirkomil: o ile pamietam kodeks energetyczny. roznica miedzy fazami dla generatora nie moze przekraczac 3.68kW
za granica jest to 4 do 5kW (o ile wogole ma sie trzy fazy w domu :) )
dlatego u nas nie ma zbyt duzo ofert na inwertery 1F powyzej 3.68kW