Wpis z mikrobloga

Z Fejsa:

W tym momencie chciałbym jednak omówić jedno z ciekawszych wystąpień na które specjalnie się tam udałem a było to wystąpienie Pana Jacka Trzmiela z Coinfirm które dotyczyło nowych regulacji AML5.

Generalny wydźwięk prezentacji nie brzmiał jakoś specjalnie optymistycznie bowiem na wstępie zostało wymienionych kilka głównych firm czy instytucji, które na ten moment ciągle myślą i knują co by zrobić by uprzykrzyć życie wszystkim osobom korzystającym z krypto. A są to m.in: ADGD, MAS, FCA, MFSA, FATF.

Firma Coinfirm wraz z kilkoma innymi działającymi na rynku europejskim niestety albo i stety pełni rolę doradcy, żeby nie powiedzieć "informatora" do wszelkich europejskich regulatorów. Wydobywają oni informacje które mogą w pewien sposób pomóc miłościwie nam rządzącym nas namierzać i weryfikować a w skrajnych przypadkach nawet śledzić. Czy to dobrze? z pewnością nie dla wszystkich, jednak jeśli miałbym szukać pozytywnej tego strony to powiedział bym że dzięki temu że takie osoby są i rząd ma nadzieje iż utrzyma coś w kontroli, to BTC nie został zakazany (przynajmniej nie na etapie w którym jeszcze to może się udać). Przypominam że nasze prawo tworzą nie ludzie w naszym wieku i z naszej branży a w wielu przypadkach dziadki które dopiero co nauczyły się obsługiwać komputery i lepiej że myślą że mogą coś kontrolować niż żeby po kilku zdaniach zrezygnowali w zagłębianie się tematu i po prostu profilaktycznie to zbanowali w zarodku.

Wynikiem współpracy firm "doradców" z regulatorami jest to iż jedni z wyżej wymienionych wprowadzają przepisy nakazujące całkowitą weryfikacje wszystkiego co się da. Apetyt na nasze dane tym razem jednak nie kończy się jedynie na deanonimizacji giełd ale także idzie w stronę portfeli kryptowalutowych pobieranych np z google play, app store czy dotyczyć może nawet bitomatów które też będą wymagać wcześniejszego pobrania specjalnej aplikacji na której będziemy mogli się zweryfikować. Co ciekawe jedne z przyszłych niezatwierdzonych jeszcze przepisów (miejmy nadzieje że pójdą po rozum do głowy) zakładają nawet hipotetyczny scenariusz w którym giełdy będą zobowiązane nie tylko do analizy środków do nich wpłacanych np pod kątem używania wszelkiego rodzaju pralek bazujących na coinjoin ale i będą zobligowane do raportowania regulatorom o wszelkich potencjalnych dziwnych transakcjach, których niezgłoszenie będzie mogło wiązać się z odpowiedzialnością samej giełdy (coś jak współudział).

Największym marzeniem jednak wszystkich regulatorów jest dobranie się do portfeli w taki sposób, by musiały one raportować kto komu i ile wysyła opisując każdą transakcję z imienia nazwiska adresu itd itp co wcale nie jest wykluczone a powiedział bym nawet iż raczej z czasem zostanie wprowadzone. To co jest pewne to iż na początku tego roku zniknie większość jeśli nie wszystkie custodialne wallety w które nowe przepisy biją wprost. Nie jestem pewien co wykombinują dzisiaj twórcy portfeli LN typu Bluewallet ale możemy być pewni że jeśli nie znajdą się w kraju który będzie im bardziej przychylny regulacyjnie to będą mogli mieć problemy.

Na koniec dodam iż mimo że brzmi to trochę jak z horroru, to jednak przypomnę iż przepisy te znając tempo prac urzędników są dostosowane do Bitcoina sprzed 10 lat. Istnieją pewne miejsca i rozwiązania których AML5 nie dotyczy właśnie w związku ze zmianami w pewnych technologiach na przestrzeniach ostatnich lat. Firmy "informujące" regulatorów również próbują zabłysnąć często proponując rozwiązania które byłyby co prawda szczytem inwigilacji, jednak których mimo wszystko żaden regulator nie będzie mógł zaakceptować bo będzie to "przesada" lub łamanie obecnego prawa dotyczącego np tajemnicy handlowej.

Wszyscy słyszeliśmy już o próbie stworzenia whitelisty adresów poszczególnych dozwolonych krypto, jednak wciąż nie wiadomo dokładnie w jakiej formie by to miało wejść z racji właśnie na tajemnicę handlową i konieczność ujawniania swoich danych zbyt wielu osobom. Przykładem może być obowiązek jaki nałożyli amerykańscy regulatorzy np na googla by ten nie mógł ujawniać naszego IP i anonimizował nasze dane sprowadzając je do identyfikatorów odartych z danych osobowych. Dzięki temu google przynajmniej zachowuje pozory prywatności i nie musi się spowiadać z tego komu jakie reklamy wyświetla bo nawet jeśli to wycieknie to będą to jedynie identyfikatory a nie dane osobowe.

W związku z tym jeśli wielu regulatorów podniosło larum już na płaszczyźnie samego ruchu reklamowego to co się stanie jeśli regulator zmusi wszystkich do tego by publikowali swoje adresy BTC i się wymieniali informacjami o nich? Jak dla mnie jest to bezsens, jeśli to by weszło a ja bym zapłacił mojemu dostawcy za towar w BTC który potem zapłacił tym swoim dostawcom to mógłbym wiedzieć od kogo on kupuje, po jakich cenach i w jakich ilościach. Taki przepis z pewnością nie przejdzie a przynajmniej nie w takiej formie.

Na koniec:

Nowe wytyczne dot AML5 maja wejść w życie jeszcze w tym roku dla firm które już działają na rynku krypto które będą miały ok roku na przystosowanie się. Cała reszta która dopiero rozpoczyna działalność na ty rynku będzie musiała już od samego początku się do nich stosować lub znaleźć takie rozwiązania które sprawią iż te przepisy ich nie będą dotyczyć. O AML5 głośno ma się zacząć robić ok marca-kwietnia tego roku, miejmy nadzieję że jednak wiele ludzi pójdzie po rozum do głowy i zrozumie że niektóre z zapisów tych regulacji są poniekąd strzelaniem do muchy z armaty. Co do ICO, STO, nie chcę się za bardzo odnosić, to nie moja branża dla mnie jest to jeszcze zbyt zawiłe i jeśli ktoś chciałby coś dodać bazując na rzetelnych informacjach to będę wdzięczny.

#bitcoin #kryptowaluty
  • 24
@fervi: A kto mi zajrzy do portfela? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

PS PS W końcu fervi, doczekałeś się, zgodnie z twoją przepowiednią DEXy zyskają na popularności. Jak tam bisq? :D
A kto mi zajrzy do portfela? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@tomosano: Plan zakłada ingerencję w portfele, więc cóż ... Może będziesz musiał :P

Jak tam bisq? :D


@tomosano: No czekamy. Częściowo żywotna jest nowa para z ZCashem, a to sukces. Przez jakiś czas w ogóle jakaś inna para była, ale chyba umarło ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Plan zakłada ingerencję w portfele, więc cóż ... Może będziesz musiał :P


@fervi: Kto będzie w stanie ingerować w otwartoźródłowe portfele? A google play niech #!$%@?, wtedy jako pierwszy skorzystam z F-droida i Wasabi. ( ͡° ͜ʖ ͡°) To jest bardziej zagrożenie dla masowego odbiorcy, pokolenie torrenciarzy jest niezwyciężone.
wtedy jako pierwszy skorzystam z F-droida


@tomosano: To jeszcze nie używasz? xD

Ogólnie masz rację w wielu miejscach. Najbardziej martwi fakt, że są gównofirmy, które wręcz chcą się wykazać jak one dobrze cenzurują - jak polskie Coinfirm (durni z naszych)

Chociaż cóż - widocznie tak musi być. Czas jeszcze aktywniej rozwijać DEX. Szkoda, że wiele gównoshitcoinów nie chce rozwijać DEXów.
@fervi: cóż, zachciało się ludzią być swoim własnym bankiem to niech teraz spełniają wymogi prawne podobne do banków.
Część osób pewnie przerzuci się na zdecentralizowane giełdy lub będą starały się ominąć regulacje narzucone przez państwo, ale w dużej mierze ograniczy to adopcję kryptowalut lub przynajmniej pozwoli niejako utrzymywać ten rynek w ryzach.
@fervi: dex do fiatów bezpośrednio to pomyłka, sprzedam komuś krypto a on mi prześle jakieś środki z kradzieży i będę miał #!$%@?. Nie dzięki.
W Polsce jest jeszcze blik co umożliwia anonimowe wypłaty w bankomatach co mnie dziwi, ale to chyba tylko kwestia czasu.

To co jest pewne to iż na początku tego roku zniknie większość jeśli nie wszystkie custodialne wallety w które nowe przepisy biją wprost


A potem znikną też
@fervi:

dobranie się do portfeli w taki sposób, by musiały one raportować


Z open-sourceowym softem to się nie uda. Tego typu wymysły mogą być skuteczne tylko wobec własnościowych rozwiązań. Przy otwartym oprogramowaniu jakakolwiek kontrola to zwykły żart

Mnie ciekawi jakie mają podejście do Monero i Zcash gdzie z założenia wszystko jest miksowane.
@fervi: Koniec snu o potędze i rewolucji. Takie regulacje zrobią z kryptowalut kompletną niszę dla hobbystów. Sama technologia jest dla niektórych nie do przejścia a teraz jeszcze kontrola przepływów. Jako anonimowe płatności to już w zasadzie leży , pozostanie spekulacja ...ale cenę pompowała wizja anonimowego pozbawionego kontroli pieniądza a ta właśnie upada więc raczej nie będzie już miliona $ za btc.