Wpis z mikrobloga

Cześć!

Jak co kwartał publikuję swój 'koszyk inflacyjny', czyli porównuję ceny identycznych towarów w tym samym sklepie. Ostatnio jesteśmy zewsząd bombardowani informacjami o inflacji, więc jak to w końcu jest? Według mnie każdy ma swoją własną 'mikroinflację' - jednemu ceny kawioru mogą spaść a drugiemu pasztetowej pójść w górę :-). Więc i ja mam swoją.

Tutaj moja mała analiza: http://pokazywarka.pl/hxwjjw/

Jako bonus dodaję paragon na większe zakupy z zeszłego roku. Jak będzie zainteresowanie, zrobię identyczne zakupy w lutym, tyle, że bez pierdół typu AGD. Oczywiście w porównaniu nie uwzględnie tych cen na paragonie wzorcowym.

#budzetdomowy #polska #finanse
źródło: comment_E7e5ul4YHit2yYbRHr2VCOOpAl1GtrMQ.jpg
  • 70
@panpele: fajnie by bylo jakbys wyrzucil z tabeli rzeczy kupione na promocji oraz warzywa i owoce.

Ewentualnie porownuj ceny nominalne. Warzywa i owoce nie sa w stanie pokazac inflacji, bo ceny roznia sie w zaleznosci od sezonu i podazy ktora sie zmienia. Pamietasz jeszcze skok cen pietruszki kilka miesiecy temu?

Generalnie cale to porownanie jest bardzo fajne, ale niestety niemiarodajne. Zeby uzyskac prawdziwe porownanie musialbys badac ceny nominalne w roznych sklepach
@Skawarotka To i tak daje r/r 12 PLN w górę, więc ok. 8%. Poza tym ja doskonale zdaje sobie sprawę z niedoskonałości tego koszyka. Żaden koszyk inflacyjny nie będzie idealny. Ten, który publikuję, ma jedną podstawową zaletę. Jest mój :-) zachęcam każdego, by sam sobie taki koszyk budował, bo wtedy samemu będzie można się dowiedzieć, jak wzrost cen uderza Twój portfel po kieszeni.
@Krupier:
Nie każdemu chce się jeździć po sklepach w celu kupowania produktów na promocji, tutaj np część produktów można by znaleźć w samym sklepie (typu oliwa w tym samym sklepie - podejrzewam że Carefour też jest za 26zł/litr). Nie mówiąc o tym że nie w każdej okolicy te sklepy są, ja mam np tylko wybór kerf/auchan/internet.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Krupier: jaja sciolkowe, #!$%@? gdzie ty zyjesz. Jaka moze i sciolke widzialy ale nie roznia aie od tych 10 po 3.99

@samokost-amschtal:

Przeciez porownalem bo takie autor kupił, wtf typie?

@Krupier: strzelam ze to spolem. Tylko oni maja ceny typu 1.13, 6.78. W dyskontach typu lidl netto biedrona zawsze koncowki cen to 0, 9, 5 groszy. To musi buc spolem

@Chomasyo:

Ktoś tu pisał, że Carrefour. Mogłoby się
@Kartkowka_z_grilla oczywiście w skali makro masz rację. To natomiast mój zestaw produktów, które dość regularnie kupuję w tym samym sklepie. Więc jeśli ich cena rośnie, obojętne od czego, to rosną też moje wydatki :-)
w cholernie drogim sklepie robisz zakupy.

Jajka ściółkowe wczoraj w Biedronce 20 sztuk za 10,5 zł wielkość M. Grecka oliwa z certyfikatem w Lidlu 20 zł za 750 ml czyli 26 zł za litr, a nie 46. Pomarańcze teraz są wszędzie tanie, po 2-3 zł/kg. Płacenie za nie 5 zł to wyrzucanie kasy w błoto


@Krupier: Jak kupisz jajka od rolnika, oliwę wytłoczysz sobie sam, a zamiast pomarańczy zadowolą cię polskie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
w cholernie drogim sklepie robisz zakupy.


Jajka ściółkowe wczoraj w Biedronce 20 sztuk za 10,5 zł wielkość M. Grecka oliwa z certyfikatem w Lidlu 20 zł za 750 ml czyli 26 zł za litr, a nie 46. Pomarańcze teraz są wszędzie tanie, po 2-3 zł/kg. Płacenie za nie 5 zł to wyrzucanie kasy w błoto


@Krupier: Jak kupisz jajka od rolnika, oliwę wytłoczysz sobie sam, a zamiast pomarańczy zadowolą cię polskie
@panpele: Hej, dzięki - będziesz to aktualizował w przyszłości i wrzucał na jakąś stronę? Jak będziesz publikował kolejne wpisy, możesz zawołać?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Hfishman1: Ty czytałeś tą tabelę i opis czy tak narzekasz by ponarzekać?
Przecież wyraźnie masz tylko jedna kolumnę dotycząca kwartału a dwie pozostałe to styczeń 2019 i 2018.

@panpele: Dobra robota i wołaj do następnych.
Nie przejmuj się narzekaczami o jajka czy oliwę bo zawsze tacy doradzacze w PL się znajdą jak @Krupier choć sami takiego zestawienia nie zrobią.
@m0rgi dzięki, ja się absolutnie niczym nie przejmuję. Tak jak napisałem na początku, według mnie każdy ma swoją inflację. Moja wynosi mniej więcej tyle, ile pokazałem w zestawieniu najczęściej kupowanych przeze mnie produktów. Nic nie stoi na przeszkodzie, a nawet byłoby bardzo ciekawe, jak prezentuje się inflacja osób, które tym wpisem się zainteresowały.
Postaram się zawołać, do paragonu i cyklicznych wpisów, które będą ewoluować bo mam pomysł na ich rozbudowę o dodatkowe
@panpele: oczywiście, że jest inflacja i to całkiem spora jeśli chodzi o jedzenie/codzienne zakupy. 7 lat temu wydawałem na jedzenie 350zł, a teraz ponad 600 (teraz tak samo jak wtedy wybieram zdrowe jedzenie).