Wpis z mikrobloga

Cześć, muszę zmienic swojego NASa na nówkę sztukę.
W firmie pracujemy na synology - powiedzieć, że znam to środowisko to dużo powiedziane. Wykorzystujemy go głównie do udostępniania plików w sieci, backupów, niedługo będę próbował wdrożyć mail server, bo home tnie w .... ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Chciałbym zakupić drugiego NASa do domu, zastanawiam się nad Qnap 453Be lub syno 918+/1019+ (kwestia do przemyślenia)
Cenowo wiem, że się różnią sporo na korzyść Qnapa, sam qnap może być w wersji 2gb, bo wala mi się po szufladach kilka kości ramowych.
Aktualnie posiadam 2 dyski WD RED 4tb przeznaczone na tego NASa, ale docelowo będzie to 4 ew. 5 dysków.

W domu używany będzie do: stream do TV, przeglądanie fotek na tv, backup danych, mail server, w przyszłości inteligentny dom, apki do unify, pihole - generalnie sam z czasm myślę, że znajdę dla niego nowe zastosowania, no własnie - może podpowiecie do czego jeszcze używacie lub można używać NASa?

O tyle o ile w środowisku syno się odnajduję, to tak na demówce Qnapa - średnio.
Jest coś co przemawia za qnapem? Czy wciąż to synology wiedzie prym?
#pytaniedoeksperta #siecikomputerowe #qnap #synology
  • 33
@Immortale: To luźne przemyślenia, w firmie mamy ok 50 pracowników - firma spedycyjna, więc meili wysyłane jest od cholery i jeszcze troche. Home podchodzi do tematu, że nie mogą rozszerzyć serwera, trzeba kupić nowy, a przepięcie wszystkiego na nowy wg nich wiąże się z przerwą w dostępie do usługi na ok 5 dni roboczych ()
Zajęte mamy w tym momencie 95/100gb, konfiguracja musi być
@grunge: No to to co Ci pisałem. Akurat nie ufałbym nawet własnemu NASowi z pocztą :) Pracuje w tej branży to wiem ile #!$%@? potrafi polecieć. A jak pracujesz w spedycji to zostawiłbym najważniejszą część działania firmy profesjonalnym rozwiązaniom :P NAS jest do plików i tyle a nie do usług :D
@grunge: No to swoją doemenę możecie sprawnie przepiąć do Gsuite czy MS.
Partner pomoże wam zmigrować dane imapa z homa i sprawa załatwiona.
Stawianie włąsnego serwera pocztowego dla 50 osób to strzał w kolano nawet jeśli ma być to ciut tańsze w utrzymaniu na papierze to zajedzie was obsługa i awaryjność.
A przejście z #!$%@? home na coś normalnego będzie korzystne dla biznesu, nawet jeśli droższe.
@Immortale: z tego co widzę to i ten Qnap i syno mają na pokładzie celka j3455 wiec powinno być Ok? Wiadomo, z plexa będę korzystał od czasu do czasu nie nałogowo, ale ma to po prostu działać :)
@grunge: no te j3455 to takie sobie :P ja np. sobie zbudowałem dowaloną kobyłe bo te Synology i Qnapy to z tym co ja chciałem to 4-5k minimum bez dysków. Ja zamkłem się w 4k z dyskami
@Immortale: Xpenology? Myślałem o tym, ale często potrzebuje dostęp do plików z poza domu i quickconnect jest fajnym rozwiązaniem. Stałego adresu IP nie mam niestety żeby ustawić po VPN
@grunge: Ubuntu + kontenery na LXD (Docker mnie strasznie irytuje) + NFS + SMB. W razie czegoś możesz postawić FreeNAS (FreeBSD) + kontener (a raczej jail) z NextCloud do synchronizacji plików. I osiągniesz coś podobnego :P
@Immortale: Kurde, kiedyś miałem freenas i ciagle problemy, cenie sobie rozwiązania które są gotowe, bo po prostu wiem że działają. Rozejrzę się w temacie z ubuntu i xpenology. Może akurat ..
@grunge: nie wiem jak QNAP ale Synology nie ma np. ZFSa którego sobie bardzo cenię (i nie, nie trzeba do tego mieć ECC bo przy ECC też się może wysrać coś). Synology ma btrfs które jest dobre jak nie jest zainstalowane :) Fakt, że płacisz dużo za gotowca ale takie coś to do firmy tylko. Do domu można pogrzebać (zwłaszcza, że jesteś IT) i ustawić wszystko pod siebie :)
@grunge: Nie widzę żadnego problemu w utrzymywaniu swojej poczty na domowym nasie i jest to znacznie lepsze rozwiązanie, niż poczta gdzieś w magicznej 'chmurze', która dziś jest, a jutro jej nie ma. Oczywiście wymaga to nieco wiedzy, ale np pakiet iRedMail plus podstawowe ustawienia SPF, DKIM, darmowy SSL i to wszystko co potrzeba.
Ja używam xpenology na którym działa VirtualBox z kilkoma dodatkowym VMkami - statystyki, pihole, poczta, dodatkowy zwykły windows7.
@grunge: nie wiem jaką to ma wydajność. Zerknij na r/homelab albo r/datahoarder. Oni tam przerabiają wszystko jeżeli chodzi o storage od DYI nasów po rozwiązania Enterprise. Wszystko sprowadza się do tego co chcesz z tym ostatecznie robić. Jak hostowanie plików to Celeron da radę. Jak kontenery i inne to zaczyna się "jazda".

Co do poczty to mimo wszystko odrazam self-hosted. Na reddicie co druga osoba odradza takie coś. A te które
@Immortale: zerknę, ale kurcze ciężko u mnie z rozwiązaniami DIY, bo będą tam tez projekty dla klientów mojej firmy na których ewentualną utratę nie mogę sobie pozwolić, przynajmniej przez jakiś okres czasowy. Gdyby było to rozwiązanie typowo 4fun pewnie uderzyłbym w temat budowy czegoś swojego. Finalnie ma stać tam HA do obsługi inteligentnego domu, pihole, pewnie jakieś ubuntu do zarządzania mikrotikiem i unify, magazyn zdjęć, streaming sporadycznie, myśle, że jak już
@grunge: DYI ma jeden plus. Możesz zbudować coś mocniejszego i skonfigurować to sam. Fakt QNAP i Synology w cenie mają nawet niezły soft ale to już jest moment decyzji co jest ważniejsze :) Niestety musisz się z tym przespać. Ja mogę poradzić reddita mimo wszystko bo tam jest dość różna próbka userów, którzy są z różnych branż i swoje doświadczyli :D