Wpis z mikrobloga

Chcę z żoną kupić dom w stanie deweloperskim. Moja doradczyni twierdzi że nie dostanę kredytu do momentu jak nie zostanie oddany do użytku. Deweloper twierdzi że bez problemu już otrzymam ten kredyt itp. Jak to jest? bo mam coraz większy mętlik. Dom będzie gotowy w maju
#kredythipoteczny
  • 9
@dran2: doradczyni mowi ze potrzebny jest fundusz gwarancyjny do tego abym mógł teraz brać. Natomiast deweloper że inwestycja jest z jego środków nie z kredytu inwestycyjnego.
@Harys: O ile dobrze rozumiem to możesz podpisać umowę rezerwacyjną i złożyć wniosek do banku, ale faktycznie kredyt nie zostanie uruchomiony aż nie skończy się budowa. Z punktu widzenia banku środki własne dewelopera to żadne zabezpieczenie a pod dziurę w ziemi kasy ci nie da.
@dran2: to wychodzi na to że deweloper coś kręci aby podpisać umowę wstępną na 10% wartości. Dziś tak mowił przez telefon. Natomiast doradczyni uwaza że zwykła umowa rezerwacyjna na około 5k w zupełności wystarczy. Dziękuję za odpowiedzi.
@Harys: https://blogkredytowy.pl/zakup-nieruchomosci-od-dewelopera/

Umowa przedwstępna na rynku pierwotnym jest możliwa w sytuacji, gdy deweloper zakończył formalnie budowę. Formalne zakończenie inwestycji deweloperskiej oznacza, iż uzyskał prawomocne pozwolenie na użytkowanie. Drugim przypadkiem jest inwestycja, której sprzedaż rozpoczęła się przed wejściem w życie ustawy deweloperskiej, czyli przed 29 kwietnia 2012 roku. W praktyce daje to możliwość rezygnacji z rachunku powierniczego, co jest niekorzystne z punktu widzenia nabywcy. Brak rachunku powierniczego oznacza utratę mocnego zabezpieczenia wpłacanych
@Harys: Istotne jest czy firma od której planujesz nabyć nieruchomość jest deweloperem w rozumieniu ustawy z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Jeśli nie jest to deweloper to lub inwestycja rozpoczęła się przed datą obowiązywania ustawy to część banków będzie wymagała oddania nieruchomości do użytkowania. W tej chwili nie jest to dom, tylko działka z rozpoczętą budową.