Wpis z mikrobloga

@yeruvoci: Siemanko mireczki. W piątek idę na rozmowę na rozmowę o pracę jako PHP developer. Celem jest tworzenia aplikacji www w najnowszych technologiach.
Teoretycznie wymagane są ode mnie znajomość m.in. GIT, SQL, Laravela oraz PHP OOP. Nie ukrywam że bardzo mi na tym zależy z tego powodu że chciałbym zobaczyć jak działa firma IT. Przez 3 lata byłem freelancerem po godzinach szkolnych. Zrobiłem kilkanaście projektów stron www. Od pół roku używam w swoich projektach Laravela. Wykonałem kilka projektów m.in. 2x CRM, 2x CMS., typowe CRUDy, nic szczególnego.
Mam do was pytanie, jakich pytań mogę się spodziewać? Jakieś sugestie?
Mam nadzieję że będzie z tego wartościowa rozmowa :)

#programowanie #programista15k #php #laravel
  • 13
@yeruvoci: doradze tylko tyle, że czasem prościej jest powiedzieć "niewiem" niż cudować z odpowiedzią i robić z siebie pajaca. W stresie nawet najlepsi czasem zapominają a i czasy sa take, że niektórych rzeczy pamiętać nie trzeba czy uzywane są tak rzadko, że wstydem nie jest doczytac w razie potrzeby :)
@asdfghjkl: @yeruvoci: zdarzyło mi sie byc z drugiej strony pare razy i serio lepiej powiedziec nie wiem niz ściemniać i odpowiadac na okolo pytania a nie na nie. to widać i my takich ludzi nie chcielismy. nawet jak sie pomylisz / powiesz nie wiem to spoko, rzecz ludzka. ale jak udajesz ze wiesz to slabo.
@yeruvoci różnie bywa. Albo głupie HRowe ploty o niczym (czemu nasza firma, czym możesz się pochwalić), albo dają test do rozwiązania i tam raczej jakieś podstawy php/sql, albo teoretyzowanie o wzorcach projektowych czy wykorzystywanych narzędziach (a composera pan zna? A dockera Pan zna?) itd.
@yeruvoci raczej ze składni języka nikt nie będzie Ciebie pytał. Prędzej o takie ogólniki jak SOLID, wzorce projektowe, testy jednostkowe, itd. Pewnie trochę o komponenty Laravela spytają, żeby określić jakie masz doświadczenie. Może być też jakiś prosty przypadek do rozwiązania pseudokodem żeby ocenić Twoje zdolności analityczne i logiczne.
@yeruvoci: mogę z ciekawości zapytać w jakim kolorze jest logo firmy do której idziesz na rozmowę ? Istnieje znikome prawdopodobieństwo ze to ta w której pracuje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
GIT, SQL, Laravela oraz PHP OOP.


@yeruvoci: najbardziej sztampowe pytania z danej kategorii:
- git - czym jest gitflow? praktyki związane z ficzer branchami, code review + merge request, cherry pick, rebase
- sql w kontekście larwy i php będzie raczej się opierał na rozmowie o mariadb/mysql i postgres. Może paść przewrotne pytanie o bazy nosql
- pytania z larwy pewnie będą dotyczyć eloquenta vs. db, migracje, konstrukcję frameworka, composera, blade
@yeruvoci: ja o gita nigdy nie pytałem, chyba, że po drugiej stronie siedział ktoś z kim wiedziałem, że o tym pogdam, ale nie o żadne branche, cherry picki itp. Masz znać koncept jak commit, branch i tag, komendy ... Najwyżej poklikasz.
Z baz danych to pytania o indeksy, proste, złożone (na wielu polach), kiedy nie robić indeksów
Pytania:
- API wolno odpowiada co robisz? Takie by prześledzić Twój tok rozumowania.
-